Všetky zastávky autobusov a trolejbusov sú na znamenie (od 13.2.2023)

S cieľom zrýchlenia dopravy a šetrenia nákladov sú pre autobusy a trolejbusy všetky nácestné zastávky na znamenie.

Od 13. februára 2023 budú v bratislavskej MHD všetky nácestné zastávky autobusov a trolejbusov charakteru na znamenie. Dopravný podnik túto zmenu zavádza z niekoľkých dôvodov:

  • zníženie nákladov na prevádzku MHD - finančná úspora na pohonných hmotách pri menšom počte zastavení a rozbiehaní vozidiel bude predstavovať okolo pol milióna €,
  • skrátenie cestovného času o približne 10 % v časoch mimo dopravných špičiek,
  • zníženie tvorby škodlivých emisií v mestskom prostredí.

Pre cestujúcich stojacich na zastávkach sa touto zmenou nič nemení. Stačí, aby cestujúci čakal na zastávke tak, aby ho mohol vodič prichádzajúceho vozidla vidieť. Prichádzajúce vozidlo zastaví na zastávke aj v prípade, ak už na zastávke stojí vozidlo iného spoja.

Cestujúci vo vozidlách musia pred vystupovaním vždy signalizovať svoj úmysel vystúpiť v dostatočnom predstihu pred zastávkou stlačením tlačidla STOP, alebo tlačidla na otvorenie dverí, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo.

Táto zmena sa dotkne len približne tretiny všetkých zastávok v meste, keďže na zvyšku zastávok už pravidlo včasného znamenia platí. Bratislava sa tak zaradí medzi iné zahraničné, ale aj slovenské mestá – napríklad Nitra, kde podobné opatrenie šetrí financie dopravcov už dnes," uviedol hovorca DPB Martin Chlebovec. Všetky zastávky na znamenie sú od novembra 2021 aj v regionálnej autobusovej doprave v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Rovnako aj nočné spoje v Bratislave zastavujú na zastávkach iba na znamenie.

Pre jednoduchší prechod na nový systém bude dopravca počas dvoch mesiacov o novinke vo zvýšenej miere informovať cestujúcich vo vozidlách i na zastávkach. 

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: 3pa3ck3 #104:
Neviem ako nové PP, ale minimálne tie staré vyžadovali otvorenie dverí 🙂 Alebo stlačenie tlačidla prejazdu zastávkou, ktoré sa u nás moc nevyužíva a niektoré vozy (väčšina?) ho nemajú.

Priebežné konečné by na znamenie mohli byť, ale inde je asi idea že vodič má beztak skontrolovať voz + prípadne vyhodiť ľudí čo sa vo voze zabudli. Čiže zastať musí anyway.
Reakcia na: birch #98:
A prečo vlastne konečné (minimálne priebežné) nie sú tiež na znamenie?
Reakcia na: samkoh #101:
Odsledujem si to nabudúce, ale rozhodne ten pocit z mojich ciest nemám.
Reakcia na: 810zssk #100:
ja som tvrdil, že po každom sídle=dedine/meste
Reakcia na: samkoh #99:
To je možné, že to počuješ 2-3x za cestu, ale rozhodne to nie je hlásenie po každej zastávke.
Reakcia na: 810zssk #87:
dočasný... už minimálne niekoľko mesiacov. A na trase PK-Čierna Voda to počujem bežne 2-3x za jednu cestu.
A nálepkovaciu aktivitu museli komplikovať aj nástupištia/zastávky, ktoré sú na znamenie iba pre niektoré linky (napr. Blumentál, Záluhy) alebo ktoré sú pre niektoré linky konečnou (napr. Kollárovo nám., Avion SP) - konečné totiž v cestovných poriadkoch nie sú vyznačené na znamenie.
Reakcia na: 810zssk #93:
Nalepia.
Reakcia na: N/A #92:
Nebola, len sa to nemuselo robit vobec. Mimochodom, dpb si sice urobil nalepkovu akciu, ale aspon to zvladli typicky beusacky odflaknut. Zabudli totiz na par nevyuzivanych okrajovych zastavok ako je napriklad Patronka, Sokolska, Pod stanicou, Hodzko, Lanfranconi a podobne.
Reakcia na: Ecomat #94:
Áno, súhlasím. Niečo v tomto duchu som hovorieval a písaval roky - že to nemalo byť prezentované ako zastávky na znamenie. Ale od súčasného vedenia DPB ťažko možno očakávať normálny výsledok.
Reakcia na: 810zssk #93:
no problem je bohuzial v tom ze podnik tuto zmenu zle prezentoval... namiesto "vsetko bude na znamenie" mali propagovat zmenu rezimu obsluhy zastavok A+T s tym ze sa rusi "na znamenie" ALE zaroven po novom celoplosne platia pravidla take ako doteraz na zastavkach na znamenie... to dolepovanie piktogramov na oznacniky/do cestakov je samozrejme totalny nonsens a ide proti logike celej tejto zmeny
Reakcia na: N/A #92:
Nejde o to kedy sa to robilo, ale že sa to vôbec robilo. Inštitút zastávky na znamenie de facto neexistuje, jednoducho máme nový režim obsluhy zastávok ktorý platí pre celú sieť IDS BK. Nie je nutné o tom osobitne informovať na označníku.

Btw, nalepili to na zastávku Záluhy alebo nie? 🙂
Reakcia na: Foltest #91:
Ak by sa to robilo až po zmene, tak by bola cena nálepiek iná?
Reakcia na: N/A #90:
No moznoze to mali zamestnanci spocitatelni na jednej ruke nerobit vobec, pripadne az po zmene, kedze to bola naprosto zbytocna akcia. A este sa mohlo usetrit na nalepkach.
Reakcia na: Foltest #88:
Takže to mali zamestnanci ktorých spočítaš na jednej ruke urobiť v noci z nedele na pondelok? A k tomu odstrániť zrušené linky, zmenené linky, atď. 😲
Reakcia na: Foltest #88:
Áno, presne nad týmto som sa zamýšlal - že v období keď ešte fungovalo delenie stále zastávky vs zastávky na znamenie polepili nesprávnu informáciu na desiatky zastávok aby v čase keď už bude jeden typ (a teda nebude treba ich rozlišovať), bol tento jeden typ všade označený správne 😁 😁 😁 Logicky.
Reakcia na: 810zssk #79:
Ved logicky, vylepit nalepky tam kde nie su je lacnejsie nez zoskrabat tam kde su nie? A preistotu pre zmatenie nepriatela s tym zacali uz s tyzdennym predstihom. Teda, nie, ze by to malo vobec nejake opodstatnenie, kedze pre cestujuceho cakajuceho na zastavke je vlastne ta informacia naprosto zbytocna, kedze na zastavke staci len stat.
Reakcia na: samkoh #86:
Určite nie. Je len doplnkový oznam o tom že všetko je na znamenie ktorý sa prehráva raz za X zastávok + chápem to tak že je dočasný.
Reakcia na: 810zssk #82:
mám pocit, že v regiobusoch to hlásia minimálne za každým sídlom, ak nie častejšie.