Modernizácia zastávkovej infraštruktúry napreduje

Koľko nových prístreškov pribudlo v tomto roku na zastávkach MHD?

Bratislavský dopravný podnik (DPB) aj v roku 2022 pokračoval s veľkou modernizáciou mobiliáru zastávok mestskej hromadnej dopravy. Okrem výmeny označníkov a vývesných plôch pre cestovné poriadky prebiehalo budovanie nových i výmena starších prístreškov a na viacerých zastávkach bol zrekonštruovaný aj povrch nástupíšť. Dopravného podniku sme sa opýtali na aktuálny stav týchto projektov.

V tomto roku DPB spustil program obnovy a doplnenia prístreškov, v rámci ktorého bude vybudovaných vyše 100 moderných zastávkových prístreškov. Časť z nich bude na zastávkach, kde doteraz prístrešky neboli, ďalšie nahradia existujúce staršie prístrešky. Projekt je financovaný z eurofondov (Integrovaný regionálny operačný program). S budovaním prístreškov sa začalo oproti pôvodným plánom neskôr, až v polovici roka, vzhľadom na predĺženie výberu zhotoviteľa prístreškov. Zákazku na vybudovanie 106 prístreškov v hodnote 2,995 mil. € začiatkom leta získala spoločnosť TSS Grade Bratislava. Ďalšie nové prístrešky sú budované aj v rámci spolupráce s reklamnou spoločnosťou Recar. Na jej základe by malo pribudnúť do konca roku 2023 spolu 97 prístreškov s reklamným panelom.

Nových prístreškov bolo doteraz osadených spolu 44 kusov, z nich je 26 novo umiestnených, 18 je náhrada starých konštrukcií. Výstavba v rámci Programu obnovy a doplnenia prístreškov však pokračuje ďalej, takže toto číslo každým týždňom narastá,“ informoval nás o aktuálnom stave hovorca DPB Martin Chlebovec.

S novými sklenenými prístreškami postupne z ulíc mesta miznú typické bratislavské červené laminátové prístrešky typu Slovšport, ktoré boli pôvodne vybudované v 80-tych rokoch 20. storočia. Neskôr boli niektoré z týchto prístreškov recyklované a osadené na ďalších zastávkach. Kým v roku 2007 bolo na zastávkach 91 prístreškov Slovšport (z toho 10 polovičných), dnes je ich podľa hovorcu DPB v uliciach ešte 56, prevažne v okrajových častiach mesta.

V roku 2021 začal dopravný podnik s veľkou výmenou označníkov zastávok za nový typ v antracitovej farbe. Ďalšie stovky označníkov boli vymenené v tomto roku a ich výmena pokračuje aj v týchto dňoch, aktuálne napríklad v Karlovej Vsi. Doposiaľ bolo osadených 707 nových označníkov, pričom počty podobne ako v prípade prístreškov narastajú. V pláne je výmena ďalších 251 kusov, spresnil Martin Chlebovec. Na zastávkach bez prístrešku sú cestovné poriadky umiestňované v nových zasklených vitrínkach, kde sú lepšie chránené pred vplyvmi počasia a pred vandalmi.

K modernému vybaveniu zastávok v súčasnosti patria aj elektronické informačné tabule. V roku 2021 pribudlo vyše 120 informačných tabúľ v rámci eurofondového projektu. V tomto roku sa počet zastávok vybavených informačnou tabuľou výraznejšie nerozšíril. Elektronické tabule stále chýbajú aj vo frekventovanom prestupnom uzle „Autobusová stanica" na Mlynských nivách. Hoci zastávky, zrekonštruované v rámci výstavby novej autobusovej stanice a prestavby celej ulice, boli do užívania odovzdané už pred dvoma rokmi, informačné tabule na nich dodnes nie sú.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) plánuje rozšíriť počet zastávok vybavených elektronickou informačnou tabuľou, ktorá sa v praxi osvedčila a cestujúcim ponúka aktuálne informácie o prichádzajúcich spojoch. Projekt je v prípravnom štádiu, preto presné termíny nateraz nie je možné uviesť. Elektronické informačné tabule pre zastávky v okolí autobusovej stanice sú v štádiu obstarávania. Až na základe výsledkov súťaže bude možné upresniť dátum ich dodania, resp. ich inštalácie. Tá podlieha dohode s developerom, keďže pozemky pod zastávkami sú v súkromnom vlastníctve,“ priblížil nám plány DPB Martin Chlebovec.

V roku 2022 boli komplexne zrekonštruované viaceré zastávky na električkovej radiále na Račianskej ulici (Pionierska, Riazanská, Mladá garda, Biely kríž, Stn. Vinohrady), ktoré okrem nových prístreškov a označníkov dostali aj nový povrch nástupíšť tvorený dlažbou. Veľkou akciou bola aj rekonštrukcia zastávok a obratiska Stanica Rusovce, ktorá je realizovaná v réžii mestskej časti Rusovce v rámci eurofondového projektu. Táto rekonštrukcia začala ešte v novembri 2021 a pôvodne mala trvať 8 mesiacov, ale pre rôzne problémy sa rekonštrukcia značne predĺžila. V súčasnosti sú už zastávky aj obratisko dokončené a podľa hovorcu DPB aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Predpoklad spustenia prevádzky v obratisku je vo februári 2023.

Na záver sme sa DPB opýtali na aktuálny stav výstavby zastávky pri komplexe Nový Ružinov, ktorý sa po otvorení rýchlostnej cesty R7 na jeseň 2021 ocitol mimo trás liniek premávajúcich po Slovnaftskej ulici a v súčasnosti je jeho obsluha zabezpečovaná dočasnou linkou X70. V čase otvorenia rýchlostnej cesty totiž nebola ešte vybudovaná otočka pre autobusy na zaslepenej časti pôvodnej komunikácie a ani zastávka pri Novom Ružinove. „Obratisko v Novom Ružinove je už hotové. DPB sa v súčasnosti zaoberá vybudovaním zastávky namiesto pripájacieho pruhu. Predpokladaný termín je koniec roka 2023,“ uzavrel Martin Chlebovec.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Škoda, že modernizácia koľajovej infraštruktúry značne zaostáva a podľa toho aj tak vyzerajú naše radiály.
Reakcia na: All1111 #5:
TV sa dá hocikedy preložiť. Nemajú doriešené majetkovoprávne vzťahy, územné konanie bolo prerušené. Preto nemôžu stavať.
Slovsporty boli dobre, vo svojej dobe dizajnovo aj nadcasove. Aktualne su sice moderne, povedzme aj esteticke, ale kapacitne nestacia. Nechapem ze Zahumenice sli spravit paradne, ale inde to neslo! Netvrdim, ze na Racianskom kde 2 ludia (stale) vedla seba neprejdu by sa mal pchat velky pristresok ala Zahumenice, ale je X dalsich miest kde by sa velkokapacitny zmestil, ale - NIE!🙄
Reakcia na: Sor23 #4:
No neviem, moj nazor na Slovsport je skor taky, ze ten chranil pred nepriaznou pocasia iba vtedy, ked prsalo "normalne zhora". To bol dostatocne hlboky, aby sa v nom dalo schovat.
Ale ked fukal bocny vietor (co v BA dost casto 🙂 ), tak clovek bol mokry, aj ked bol schovany v polovici pristresku.

Typicky velky pristresok
https://imhd.sk/ba/galeria-media/249700/Zast%C3%A1vka-Hrobo%C5%88ova-s-pr%C3%ADstre%C5%A1kom-Slov%C5%A1port

Boli aj pristresky s predelom, ale vzhladom na jeho umiestnenie vela ludi neochranil (vietor zasadne fukal z viac nekrytej strany 🙂 )
https://imhd.sk/ba/galeria-media/109196/Pr%C3%ADstre%C5%A1ok-Slov%C5%A1port-na-zast%C3%A1vke-Podh%C3%A1j


PS : tymto nehovorim, ze sucasne moderne pristresky su ovela lepsie.
Škoda že na zastávku Cintorín Vrakuňa ,,D,, smer z centra prestupný uzol MHD-Régio sa prístrešky ani úprava priestoru zastávky horizonte najbližších rokov neplánuje. Info z magistrátu-odbor dopravy. A to je pritom zastávka veľkým počtom prestupujúcich kde trolejbusy zastavujú v strede vozovky cca 4-5 m od krajnice vraj z dôvodu nevhodne umiesteného TV.🤔
Tie prístrešky sú naozaj pekné aj moderné, ale nemôžem si pomôcť, vždy keď čakám na MHD v zhoršených poveternostných podmienkach, tak takýto prístrešok dosť slabo chráni pred poveternostnými vplyvmi. Staré Slovšporty boli síce zastaralé, ale mali aspoň dosť hlboký prístrešok a mali ako také závetrie vďaka vnútorným predelom.
Jaruška01
Chcem sa opýtať či bude vybudovaný prístrešok na D4 - Alejová ul. v oboch smeroch,
Reakcia na: david1 #1:
Voľby sa skončili, zabudnite.
Stn.Vinohrady iba zastávka smer centrum.
Smer Rača ostal popukaný pôvodný asfalt.
V Obratisku sa vymenil asfalt iba pri vnútornej koľaji.
Minula sa dlažba asi..