Zbierku historických autobusov DPB doplnila zrenovovaná Praga RN

Dopravný podnik predstavil na Dni otvorených dverí zrenovovaný historický autobus.

Bratislavský dopravný podnik (DPB) na tohtoročnom Dni otvorených dverí predstavil verejnosti po prvý raz zrenovovaný autobus Praga RN z polovice 20. storočia. Tento malý autobus získal DPB darom od súkromnej osoby v roku 2017, následne začal s jeho renováciou vo svojich dielňach. Po opravení mechanických častí obstaral dopravný podnik v roku 2020 firmu na dokončovacie práce.

Kompletizáciu autobusu do jeho pôvodného stavu a jeho sprevádzkovanie zabezpečila slovenská spoločnosť Hadvo, s.r.o. Išlo najmä o zhotovenie interiéru, zasklenie vozidla, úpravy a kompletizáciu exteriéru a nalakovanie autobusu.

Malé autobusy tohto typu (verziu s naftovým motorom označovanú ako RND) z pražskej automobilky Auto-Praga prevádzkovali vtedajšie bratislavské dopravné závody v rokoch 1949 - 1952 v počte dva kusy v osobnej doprave a tiež jedno vozidlo vo verzii ako trolejová veža. Neskôr ešte podnik získal niekoľko ojazdených vozidiel z ČSAD, ktoré využíval ako pracovné a výcvikové. Žiadne z pôvodných bratislavských vozidiel tohto typu sa nezachovalo.

Súčasné historické vozidlo mal DPB zapožičané už v roku 1995 pri oslavách stého výročia bratislavskej MHD. Vystavené bolo aj o desať rokov neskôr pri 110. výročí bratislavskej MHD. Neskôr bolo odstavené v Múzeu dopravy pri Hlavnej stanici, odkiaľ bolo v roku 2017 dopravené do DPB.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.