Kedy bude sprevádzkovaná nová autobusová zastávka Segnerova?

Nové nástupištia sú vybudované, ale svojmu účelu ešte neslúžia.

V rámci projektu modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály prišlo k vybudovaniu zastávky električiek Segnerova v novej polohe. Táto zmena si vyžiadala aj úpravy vozovky v okolí tejto zastávky, ktoré sa začali realizovať začiatkom tohto roka. Súčasne s preložením cesty prišlo aj k vybudovaniu nových autobusových zastávok. V smere do Dúbravky bola zastávka zriadená tesne nad električkovou zastávkou a v smere do centra bola autobusová zastávka presunutá o niekoľko desiatok metrov za jej pôvodnú polohu. Hoci sú nástupištia nových zastávok s bezbariérovým prístupom už niekoľko týždňov hotové, autobusy liniek X5 a N34 na nových zastávkach ešte nezastavujú.

V smere do centra mesta musia cestujúci naďalej využívať provizórnu zastávku vzdialenú vyše 100 metrov od novej/pôvodnej. Okrem neexistujúcej navigácie k provizórnej zastávke (výhľad z pôvodnej zastávky na ňu zakrýva reklamný pútač, cestujúci preto nezriedka čakajú v prístrešku pôvodnej zastávky) musia cestujúci zdolať aj nástrahy na jej drevenom nástupišti. Dosky, z ktorých je nástupište zhotovené, sa už krátko po realizácii zvlnili a vyduli, takže sa na nich cestujúci môžu veľmi ľahko potknúť. Smerom do Dúbravky autobusy naďalej zastavujú na pôvodnej zastávke z betónových panelov, ktorá je od nového priechodu pre chodov taktiež značne vzdialená. Cestujúci preto často volia radšej nebezpečné prechádzanie cez cestu a električkovú trať mimo priechodu.

Magistrátu sme sa spýtali, kedy budú na novovybudovaných zastávkach autobusy zastavovať. Konkrétnu odpoveď sme však nedostali. "Presun dočasnej zastávky do jej definitívnej polohy komunikujeme so zhotoviteľom. Na Segnerovej sme aktuálne realizovali dočasné dopravné značenie," píše sa v stručnom stanovisku hlavného mesta, ktoré nám poskytla jeho hovorkyňa Katarína Rajčanová. Dočasné dopravné značenie však zatiaľ nezahŕňa zastávku autobusu.

Aktualizácia: Dopravný podnik Bratislava oznámil, že nová zastávka v smere do centra mesta bude napokon sprevázkovaná už v priebehu piatka 10. júla 2020 po demontovaní zničeného prístrešku.

Nedoriešeným problémom na novej zastávke v smere do centra zatiaľ zostáva aj presunutie prístrešku z jeho pôvodnej polohy k novovybudovanému nástupišťu. Projekt modernizácie radiály v rámci prebudovania zastávky neriešil presun prístrešku, ktorý sa dnes ocitol priamo pri novom priechode pre chodcov a tak aj vodiaci pás pre nevidiacich na chodníku bol realizovaný cez prístrešok. "Presun prístrešku pripravujeme s Dopravným podnikom Bratislava," uviedla k problému hovorkyňa hlavného mesta. Medzitým však prišlo k čiastočnému poškodeniu tohto prístreška, po tom ako doňho po dopravnej nehode vrazilo auto. Pripomeňme, že prístrešok prešiel rekonštrukciou v minulom roku pred začiatkom modernizácie radiály.

Pri nových zastávkach bola vybudovaná na priechode cez cestnú komunikáciu aj nová cestná svetelná signalizácia. Táto taktiež doteraz neslúži svojmu účelu. Na jar tohto roka magistrát odhadoval, že semafory budú fungovať v priebehu mája, no nestalo sa tak doteraz. Ďalší termín, kedy by semafory mohli začať fungovať, mesto nemá. "Zhotoviteľ aj napriek niekoľkým výzvam nepredložil kompletné podklady, ktoré Západoslovenská distribučná, a.s. vyžaduje. Mesto má v takomto prípade možnosť pristúpiť k nevyplateniu zádržného," priblížila aktuálnu situáciu Katarína Rajčanová.

V smere do Dúbravky zatiaľ nebola dokončená ani úprava cesty nad novou zastávkou, hoci s rozširovaním sa začalo ešte vo februári tohto roka. Dôvodom sú stromy, ktoré stoja v ceste dokončeniu novej vozovky. Konanie vo veci vydania súhlasu na výrub piatich stromov sa začalo až v júni tohto roka. Termín dokončenia cesty je tak nateraz neznámy.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
"zastávka v smere do centra bude sprevázkovaná v priebehu piatka 10. júla 2020 po demontovaní zničeného prístrešku"
A znova táto úchylnosť. Fakt si v DPB myslia, že cestujúci budú behať hore-dole len aby sa presvedčili či je už prístrešok naozaj preč? To je taký problém dať to až od 11. júla, od začiatku dennej prevádzky?