Európsky týždeň mobility prinesie zľavnené cestovné vo verejnej doprave (16. - 22.9.2018)

Zľavy sa týkajú železničnej dopravy, prímestskej dopravy a vybraných prevádzok MHD

Počas Európskeho týždňa mobility v termíne od 16. do 22. septembra 2018 budú môcť cestujúci získať vysokú zľavu vo vlakoch, v prímestskej autobusovej doprave a vo vybraných prevádzkach MHD na Slovensku. Ministerstvo dopravy spolu so ZSSK už minulý rok umožnilo počas Európskeho týždňa mobility cestovať vo vlakoch na celom Slovensku za polovičné cestovné. V tomto roku sa do kampane zapojili aj všetky vyššie územné celky, ktoré budú tiež garantovať vysoké zľavy v prímestských autobusoch. Z jednotlivých miest sa do kampane zapoja aj mestá Košice a Nitra, kde budú zľavy platiť aj v mestskej hromadnej doprave.

„Spoločne chceme presvedčiť ľudí, že verejná osobná doprava si zaslúži šancu. Pozývame preto všetkých cestujúcich, aby si  počas trvania kampane za zľavnené cestovné vyskúšali cestovanie vlakom alebo autobusmi či MHD a sami zhodnotili, či im tento spôsob dopravy nebude vyhovovať viac ako státie v zápchach,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Súčasný ročník Európskeho týždňa mobility je tematicky zameraný na kombinovanie a integráciu dopravy. Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, kategórie Os a REX, vo všetkých autobusoch prímestskej autobusovej dopravy a v rámci MHD v Košiciach a Nitre majú plne platiaci cestujúci možnosť cestovať za zľavnené jednorazové cestovné lístky.

„Samosprávne kraje zabezpečili, že počas Európskeho týždňa mobility môžu ich obyvatelia i návštevníci cestovať prímestskými autobusmi so zľavou. Budeme ďalej pracovať na tom, aby sa ľudia už nemuseli vracať späť do áut. Európsky týždeň mobility nám dáva príležitosť a priestor, aby sme obyvateľom našich krajov ponúkli alternatívu k ich dennodennému dochádzaniu za prácou autom. Využívanie autobusovej či vlakovej dopravy  je šetrnejšie k životnému prostrediu a v mnohých prípadoch je aj rýchlejšie, ako dochádzanie osobným vozidlom,“povedal trnavský župan a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

„Veríme, že cestujúci ocenia zľavy na cestovnom počas tohto jedného týždňa,“ povedal Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Zároveň treba povedať, že integrovaná doprava a kvalitnejšie cesty v našom kraji sú jednou z našich dlhodobých priorít nielen počas jedného týždňa, ale aj počas celého volebného obdobia,“ dodal.

V súčasnosti existuje pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva dopravy a vyšších územných celkov, ktorej cieľom je zatraktívniť verejnú osobnú prepravu. Odborníci v rámci tejto platformy pracujú aj na harmonizácii verejnej dopravy prostredníctvom jednotných štandardov obslužnosti, štandardov vybavenosti zastávok, staníc a vozidiel, dispečingu, tarify a ostatných služieb týkajúcich sa prevádzky tak, aby mal cestujúci zabezpečený požadovaný komfort. Kampaňou počas Európskeho týždňa mobility sa podpora alternatívnym spôsobom dopravy nekončí. Rezort dopravy, samosprávne kraje a mestá budú spolupracovať aj na propagovaní pešej a mestskej cyklistickej dopravy.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Paťka #14:
Presne! Tie meskania vlakov, to je otras!
projekt ako takých schvaľujem. ale denné problémy s cestovaním to neporieši, pokiaľ sa nebude dodržiavať grafikon a kultúra cestovania...... Vlakom cestujem každý týždeň s rovnakým výsledkom - meškanie do 60 min. A prípoj od zmeškaného vlaku na MHD žiadny.........Držím všetkým cestujúcim palce.
Reakcia na: Peter #5:
Super,
aj tento rok tyzden v BA MHD na vodicak. Vo volbach mate moj hlas.
Reakcia na: Joyki #11:
Regiojet mohol dat radsej 50% tyzden, ako 100% v sobotu.
Na vodičský 100% zľava v zónach 100+101 na denných linkách (DPB, Slovak Lines)
Každému 50 % zľava - ZSSK a Slovak Lines
Každému 100 % zľava 22.9. - RegioJet

Reakcia na: lostrail #8:
Sorry, ano 🙂
Reakcia na: Ike #3:
Nie na VP? Este pamatam take tyzdne mobility...
Nepomohol by nakup nejakych seconhand klbakov pre BID ?
Lebo ocividne uz sola nestacia vsade a akekolvek pridavanie kapacity z hladiska dalsich solo vozov ci soferov je uz viacmenej nerealne.
Týždeň sardiniek v Regio autobusoch . Už teraz sú prepchaté po tých úpravách jednotného intervalu.?
Bude v MHD BA pocas tyzdna mobility cestovanie zadarmo, tak ako to byvalo v predchadzajucich rokoch? Najma vzhladom na rozkopane dolezite dopravne uzly regionalni politici pred volbami rozpravaju ako chcu pomoct plynulosti dopravy.
Chcú zaujať tým, že týždeň to bude lacnejšie, ale čo potom? Ponuka spojov (okrem pár nosných ťahov) tragická, nadväznosti nikde a cenovo to tiež nie je žiadne terno (už dvom sa viac oplatí auto, plynové už aj jednému). Čiže kto si zase robí lacné PR pred voľbami?
Reakcia na: richardhudec #2:
BA bude asi na TP bezplatne ?
Mňa skôr zaujíma ako bude riešená zľava v regiodoprave v BSK keď zľava na MHD v BA platiť nebude 😃
"získať vysokú zľavu vo vlakoch" - to je kolko? 50% ?