Preferencia električiek na Račianskej: Dva kroky vpred, dva vzad
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Nové križovatky na Račianskej nepotešia cestujúcich MHD.

Na Račianskej radiále v posledných rokoch vyrástlo viacero križovatiek s električkovou traťou, ktoré sú po novom riadené svetelnou signalizáciou. Vo všetkých prípadoch mali električky pred vybudovaním signalizácie automaticky prednosť v jazde. Prednosť často nerešpektovali vodiči áut, čo viedlo ku kolíznym situáciám a k brzdeniu električiek.

Riešením mali byť „semafory“, ale aj rušenie priecestí. Napríklad v úseku Račianske mýto – Pionierska, kde boli od roku 2015 zrušené dve priecestia (Kraskova a Šuňavcova) a ďalšie dve (Kominárska a Legerského) prebudované na riadené cestnou dopravnou signalizáciou.

Zatiaľ čo v prípade zrušenia priecestí ide jednoznačne o prínos pre rýchlosť a spoľahlivosť električkovej dopravy, v prípade „semaforov“ sú výsledky na tomto úseku rozpačité.

3 roky nestačili

Na prelome mája a júna 2018 bola sprevádzkovaná križovatka Legerského a v závere júna križovatka Kominárska. Vybudovanie svetelne riadených križovatiek bola vyvolaná investícia pre investorov priľahlých investičných zámerov Pri mýte a Urban Residence, hradili ich teda oni.

Staršia z križovatiek, Kominárska, je vybavená dopravnou signalizáciou už takmer 3 roky, no doteraz zapnutá nebola. Tento čas nebol využitý na prípravu preferencie MHD, a tak bola križovatka zapnutá bez nej. Vozidlá MHD majú v smere do Rače prakticky červenú vlnu. Hneď za Račianskym mýtom sú zastavené signálom „stoj“.

V smere do centra mesta väčšina električiek prejde bez zdržania, no niektoré predsa len zastaví signalizácia. Počas nášho sledovania si postáli aj všetky prechádzajúce autobusy expresnej linky 59.

Nedoladená križovatka Legerského

V prípade druhej križovatky, ktorá sa nachádza pod oknami Prezídia Policajného zboru SR, je situácia s uprednostnením MHD lepšia. Električky väčšinou dostanú voľno, v smere do centra niekedy musia pribrzdiť.

Počas našej návštevy sme zaznamenali aj situácie, kedy električka voľno nedostala. Autobusy MHD boli v smere do centra zdržané takmer vždy, takže je možné pochybovať o tom, či sa na ne pri programovaní preferencie myslelo.

Všimli sme si tiež dlhšie čakanie na zelenú pre autá odbočujúce do vedľajšej Legerského ulice, a to aj vtedy, keď žiadna električka nešla. Po istom čase autá zelenú dostali bez ohľadu na to, či sa blížila nejaká električka alebo nie.

Tieto situácie svedčia o tom, že aj keď sa preferenciu električiek podarilo spustiť, je potrebné ju ešte doladiť.

Sme tam, kde pred rokom

O vyjadrenie k vzniknutej situácii sme požiadali magistrát aj dopravný podnik ešte v stredu 27. júna. Magistrát nás požiadal o dlhší čas na odpoveď a odpovede sme do uzávierky článku nedostali.

Okrem iného sme sa pýtali, aké sú časové zdržania električiek na týchto križovatkách. Z našich meraní vyplýva, že časová strata pri cestovaní smerom do Rače sú takmer 2 minúty. Ešte v roku 2017 Krajský dopravný inšpektorát zrealizoval zelenú vlnu pre električky medzi Račianskym mýtom a Pionierskou ulicou. Električky po vybavení zastávok Račianske mýto a Ursínyho plynule prešli až na zastávku Pionierska. Po spustení signalizácie to už neplatí a električky si postoja už aj na Križovatke Jozefa Čabelku (Pionierska).

Nedávne pozitívne kroky ako je zrušenie priecestí a koordinácia križovatiek Račianske mýto a Pionierska v prospech električiek znegovala nezapnutá preferencia na Kominárskej a nedoladená preferencia na Legerského. Výsledok je preto rozpačitý – po investíciách do križovatiek sa prepravná rýchlosť električiek dostala tam, kde už bola do roku 2017. Pri porovnaní cestovného času so začiatkom začiatkom súčasného roka sa dá konštatovať jediné: Pri ceste z Račianskeho mýta na Železničnú stanicu Vinohrady sa cestujúcim jazda predĺžila o 19 %.

Aktualizované o vyjadrenie magistrátu:

Obidve križovatky sú vybavené zariadením pre plnú preferenciu električiek. V súčasnosti sa dolaďuje prihlasovanie električkových vozidiel do radičov križovatiek a prebieha nahrávanie dát do vozidiel zo strany DPB. Funkcia preferencie podľa prvotne zadaných parametrov je vždy vyhodnocovaná v súčinnosti s firmami Radiopol a Siemens a na základe zistení sú parametre upravované.

Absolútna preferencia bude spustená po doladení prihlasovania vozidiel do radiča križovatky (predpoklad júl 2018).


3.7.2018, aktualizované o vyjadrenie magistrátu - 12.7.2018
-mhd, d3k0-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

falaise28.7.2018 0:02 #31 Re:
Reakcia na #30 od Beus:
No tak laxnosť by bola ten lepší prípad, ktorý sa dá odstrániť pritlačením na tých, ktorí sú zodpovední za realizáciu projektu. Avšak ty si napísal niečo v zmysle, že to robí niekto cielene aby tú preferenciu skrátka položil na lopatky. A to je už nenapraviteľne zmrzačený charakter toho, kto zoberie do vačku za to, že sa to bude doľaďovať (samozrejme nie zadarmo) a nakoniec sa to vypne, keď sa umelo dokáže, že ten systém nie je u nás aplikovateľný (pretože, nikdy sa to takto nerobilo ...) a vyhodené peniaze nikomu nezosobnia.
Beus26.7.2018 17:39 #30 Re:
Reakcia na #29 od falaise:
Ďakujem, viac-menej súhlasím že tam ide v prvom rade o biznis - just to spravíme "nie celkom dobre", aby sme mali ďalšie príjmy z nekonečného doladovania.
Akurát nesúhlasím s laxnosťou - súčasný stav totiž jednoduchou laxnosťou vysvetliť nedokážeš. To proste nedáva zmysel - naprogramovať tam plnú preferenciu pre električky a zároveň nezmyselne (niekoľko cyklov) dlhú červenú pre odbočenie do a z Kominárskej, hoci by tam bolo viac než dosť času na zaradenie odbočných fáz tak, aby zároveň nekolidovali s preferovanými. Ked si zrátaš dve a dve, musíš vidieť, že jediné vysvetlenie, ktoré uspokojivo objasňuje všetky aspekty súčasného stavu, je to, že je to výsledok cielenej snahy dokázať, že preferencia tu nie je aplikovateľná, aby sa následne dala zrušiť, rovnako ako v Dúbravke.
Keby to bol prvý taký prípad, možno ešte zvažujem iné alternatívy, ale tu je to úplne ako cez kopírák opakovanie toho istého scenára. Keď vieme, ako dopadla Alexyho a Drobného v Dúbravke, a prečo, tak nám musí byť jasné, o čom je tento cirkus okolo Kominárskej teraz. A Legerského tomu tiež trocha pomáha, ale to sú druhé husle. Cirkusanti sa proste presunuli z jednej dediny do druhej a opakujú predstavenie 🙂 Má ešte stále niekto dojem, že výsledok bude tentokrát iný?
falaise18.7.2018 15:18 #29 Re:
Reakcia na #28 od Beus:
? ? ? ? všetky moje 4 palce nahor pre teba! Ono sa to nerobí úmyselne ale asi tak, že objednávateľ má k tomu laxný prístup, keďže 99% ľudí od objednávateľa využíva IAD, tak tomu nemá šancu nielenže rozumieť ale ani len pochopiť potrebu a význam pre rádového občana, ktorý s MHD cestuje. To je základný kameň úrazu, že tí, čo riešia dopravu, tak sa vozia autom. Ďalej nemajú nad sebou žiadny Damoklov meč, ktorý by nad nimi visel v prípade nesprávnej realizácie projektu. Samozrejme dodávateľ dodá to, čo objednávateľ zadá a je mu to jedno, aj keby tam namontovali preferenciu napojenú na výherný automat.

Prínos pre dodávateľa sú potom samozrejme ďalšie objednávky na doladenie systému a možno aj dakto od objednávateľa dostane do vrecka. Pri pohľade na ten cirkus v podaní Nesrovnala by ma takáto arogancia vôbec nezaskočila, a vlastne keď sa pozriem na jeho predchodcov, tak by ma to nezaskočilo u nikoho. Bohužiaľ časy, kedy strana dala svojmu panáčikovi vo vedení mesta/podnika jasné príkazy čo má zrealizovať a aké chcú mať výsledky sú preč, dnes sa bars aká blbosť prepáči ak z nej natečie nejaké "sponzorské" do kešene strany. Za takéto celoplošné prznenie a flákanie preferencie električiek by si 30 a viac rokov nazad bola červená karta a okamžité nabranie niekoho, kto by nad tým držal tvrdšiu ruku a zaistil by lepšiu realizáciu.
Beus13.7.2018 15:25  +2#28 Re:
Reakcia na #25 od pharel:
Ja mám jedno podozrenie. Totiž, zaniesť do toho chyby, aby to takto blblo, vyžaduje tiež určité úsilie, "samo" sa to nestane takmer nikdy.
Mám také tušenie, že tieto "poruchy" sú spôsobované niekým úmyselne, aby bol potom dostatočne pádny argument na to, že sa na popud škriekajúcich a právom nasrdených automobilistov a s ich súhlasom po nejakom čase preferencia zruší ako neaplikovateľná a križovatka sa uvedie do pevného cyklu.
Presne takto sa to odohralo v Dúbravke, to si utčite ešte pamätáte, a na viacerých iných miestach tiež.
Klasický PsyOp v malom.
Tu už nestačí riešiť následky. Treba vypátrať zdroj nákazy (KDI? Ešte vyššie?) a zatočiť s ním. Inak to tu pôjde len dolu vodou.
Beus13.7.2018 15:11 #27 Re:
Reakcia na #24 od richardhudec:
Vystihnuté úplne presne ?
Podotýkam, ja som tam ani ako gumokolista nemal nikdy problém odbočiť od Ursínyho do Kominárskej, a dokonca ani z Kominárskej na Račko (z vedľajšej doľava). A to som tam chodieval istý čas pomerne pravidelne.
Včera som tam šiel náhodou autom zas, a na ľavom odbočení do Kominárskej som stál vyše 5 minút na červenej, kým ma to pustilo. Medzitým stihlo byť 2x voľno od Kominárskej všetkými smermi a priamy smer sa 3x zmenil z voľna na stoj a naspäť. Proste úplná katastrofa.
falaise12.7.2018 16:23  +2#26 Re:
By ma zaujímalo, že či aj v zahraničí "vyľaďujú" celý rok preferenciu pre električky alebo ako to tam robia? Títo naši slovenskí povaľači vyhodnocujú a vyhodnocujú to, čo inde ide od začiatku. Škoda, že im tieto chybné kroky a laxný prístup nikto nezosobní.
pharel12.7.2018 10:00 #25 Re:
Reakcia na #24 od richardhudec:
Dnes som tam opat stal asi 5-7 minut a opat ta cervena smerom z Kominarskej sa az na 3.fazu dala na zelenu. Auta pomaly opat vychadzali na cervenu mysliac si, ze nefunguje. Ale preslo par aut a naskocila zelena. Je to divne vymyslene ale tak kedze zacnu castejsie chodit eliny od septembra, tak tie auta z Kominarskej nedostanu zelenu nikdy 🙂
richardhudec11.7.2018 20:57  +4#24 Re:
Reakcia na #22 od pharel:
Keď ide električka, následne to na ľavé odbočenie z Račianskej na Kominársku po novom pustí nejakú medzizelenú na 2 autá, aj keď tam čaká aj 10 áut. Potom prebehne celá križovatka a až následne to pustí normálnu zelenú na dané odbočenie.

Naozaj by ma zaujímalo, podľa toho to páni inžiniero vymýšľali. Kým semafóry nespustili, električky jazdili plynulo, ako chodec som prešiel plynulo, ako gumokolista som prešiel plynulo. Odkedy to zapli je to katastrofa všetkými dopravnými prostriedkami.
Solider10.7.2018 19:37 #23 Re:
Reakcia na #22 od pharel:
Muselo sa to zaseknúť. Ináč je to tak nastavené, že električky to zaregistruje už na zastávke – ako na Račianskom mýte, tak aj na Ursínyho. Čiže aké sú kolóny pri prázdninovej frekvencii, a aké budú od septembra s vloženou 7? ?
pharel10.7.2018 16:42 #22 Re:
Reakcia na #20 od Solider:
Nefungoval. Elektricky ziadne nesli niekolko minut, cize to nebolo sposobene preferenciou. Pozeral som sa na to par minut a riadna kolona bola na Kominarskej a auta vychadzali na cervenu aj ked mali zelenu auta iduce do Race.
Solider10.7.2018 13:33 #21 Re:
Reakcia na #18 od Valec:
Môže byť a súhlasím, že zapnutie cez víkendy je riadna hlúposť.
Solider10.7.2018 13:33 #20 Re:
Reakcia na #19 od pharel:
Nefungoval alebo nestihol zaradiť fázu pre toto odbočenie? ?
pharel10.7.2018 10:25 #19 Re:
Reakcia na #18 od Valec:
No a dnes nefungoval semafor pri vyjazde z Kominarskej, bola nonstop cervena a aj pre ludi na priechode. Auta vychadzali s Kominarskej na cervenu :)) to bola podivana, tak som zavolal na dopravnu policiu nech to dojdu poriesit.
Valec10.7.2018 8:05 #18 Re:
Reakcia na #13 od Solider:
V sobotu sa vypína o 13tej.
Solider9.7.2018 22:13 #17 Re:
Reakcia na #15 od pharel:
To nie je o zvyku čakať dlhšie v zastávke, ale o odchode načas zo zastávky. Ak odíde načas z Blumentálu a stihne svetlá na Račku, tak vetrá na zastávke na Račianskom mýte. Následne sú dve minúty na Ursínyho, pričom je to zvládnuteľné do 45 sekúnd.
anbis9.7.2018 19:33 #16 Re:
Reakcia na #14 od pharel:
Môžem potvrdiť, dnes ráno aj poobede (smerom do mesta a z mesta) sme obomi križovatkami prešli bez zdržania. Dokonca v smere z Račka na Pioniersku sme stihli aj tú zelenú vlnu na križovatke J. Čabelku ?
pharel9.7.2018 8:51 #15 Re:
A dokonca cakala aj na pomaleho sofera zvyknuteho cakat dlhsie na zastavke a po dlhsom cakani si sofer asi uvedomil ze cervena nenabehne a isiel cely cas este pomaly ku krizovatke a cakal ze mu skoci cervena :))
Cize soferi o tom nevedia ze uz je spustea.
pharel9.7.2018 8:46 #14 Re:
Preferencia na Kominarskej uz funguje, dokonca pockala aj na druhu elektricku idudcu zo zastavky Racianske myto 🙂
Solider8.7.2018 11:25 #13 Re:
Reakcia na #12 od Beus:
Včera som tadiaľ išiel o 13.30 hod. a boli vypnuté.
Beus7.7.2018 22:38  +2#12 Re:
Reakcia na #10 od Solider:
Keď si to písal, bola sobota 19:19. Ja som písal o sobotách od rána do poobedia. Videl si ich v tom čase? Ja dnes nie, ale iné soboty áno, a BOLI zapnuté.
A na tú preferenciu som fakt veľmi veľmi zvedavý...ak bude "fungovať" rovnako ako tá druhá, tak ďakujem pekne. Vo všeobecnosti, to, čo v BA nazývajú preferenciou, by v akomkoľvek inom civilizovanom meste nazvali otvoreným výsmechom hromadnej doprave a jej používateľom.
Velebnosti, jdu blejt.