Sci-fi: Ulice bude brázdiť autobus SOM NB 23 Shnity vyrobený špeciálne pre Bratislavu

Bude vybavený špeciálnou funkciou na núdzové opustenie železničného priecestia na Ivanskej ceste.

Jeden bývalý zamestnanec Opravovaného Podniku Bratislava (OPB), ktorý odmieta byť menovaný, prezradil redakcii imhd.sk, čo sa na nás chystá. Z najvyšších kruhov prináša informácie o tajnom vývoji nového autobusu pre bratislavskú MHD (a nielen pre ňu), ktorý má vyriešiť viacero pálčivých problémov a priniesť vskutku revolúciu do autobusovej dopravy.

Podľa vyzradených informácií ide o špeciálne vyvinutý typ SOM NB 23 Shnity, ktorý je odpoveďou na objednávku OPB, ktorý oslovil popredných výrobcov autobusov (českého SOM Lechtavý a slovenského TROTLIGA) a požadoval jednokĺbové vozidlo schopné reálne pojať minimálne 200 cestujúcich, ktoré bude mať dostatočne rýchlu výmenu cestujúcich (požiadavka znela min. 10 nástupno-výstupných prúdov) a bude postavené na overených technológiách a komponentoch. Zároveň OPB žiadal, aby sa s autobusom dalo manévrovať vo vozovniach podobne ako s existujúcimi typmi a aby v autobuse bolo vyhradené miesto pre batožinu. Nový autobus mal mať hybridný pohon a spotreba nafty a močoviny by mala byť na úrovni autobusov SOR NB 18 City, napriek o štvrtinu väčšej obsaditeľnosti.

Návrh vozidla bol vyvinutý v úzkorozchodnej spolupráci Opravovaného podniku Bratislava, SOM Lechtavý a spoločnosťou Sežeňlék Praha. Existujúci projekt elektrobusu SOR ENB 23,5 nespĺňal požiadavky OPB a jeho úprava na hybridný autobus aj tak nebola možná. Vznikla tak revolučná koncepcia päťnápravového, 23 metrov dlhého, šesťdverového veľkokapacitného kĺbového mestského autobusu. Nejde však o hybridné prevedenie podobné vysoko poruchovému a neúspešnému typu SOR NBH 18, kde bola hybridná časť súčasťou prevodovky, ale o vyhotovenie pri ktorom sú elektrický a naftový pohon nezávislé, mechanicky oddelené a dokážu fungovať aj každý samostatne, čím sa má zabrániť dlhodobým odstávkam vozidla. Zároveň koncepcia veľkokapacitného autobusu SOM NB 23 Shnity na rozdiel od konkurenčných dvojkĺbových autobusov porovnateľnej obsaditeľnosti zabezpečí lepšie jazdné vlastnosti aj za horších adhéznych podmienok a uľahčí vodičovi manévrovanie s vozidlom. Oproti dvojkĺbovým autobusom bude možné aj ľahké cúvanie, čím bude učinené zadosť aj všetkým osobám so spiatočníckym uvažovaním. Bývalý zamestnanec OPB nám poskytol technické údaje  a typový výkres finálnej verzie z októbra 2017 a ukázal nám aj fotografiu z lakovania predného článku u výrobcu.

Výkres autobusu

Opis autobusu

Autobus SOM NB 23 Shnity je postavený na overenom rade autobusov SOR NB 18 City a elektrobusov SOR EBN (pre istotu bez prívlastku). Má tri riadené a dve hnacie nápravy. Druhá a piata náprava majú funkciu vyrovnania a nadvihnutia kolesa pri cúvaní vozidla alebo na zvýšenie adhézie na hnacie nápravy pri rozjazde v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Predpokladáme, že OPB autobus obuje overenými celoročnými protekterormi, ktoré vynikajú svojimi výkonmi počas ukrutných bratislavských zím. Elektromotor poháňajúci tretiu nápravu bude pracovať do rýchlosti približne 45 km/h a taktiež bude využitý pre elektrodynamické brzdenie pri akejkoľvek rýchlosti nad 2 km/h, pričom bude nabíjať batériu. Dobíjanie batérie bežiacim naftovým motorom počas státia vozidla nie je možné. Prejazd zákrutami pri zalomení vlečky nad 23 stupňov bude vo väčšej miere využívať výkon elektromotoru a pri zalomení nad 35 stupňov bude autobus smerom dopredu poháňať výlučne elektromotor.

Elektrická výzbroj bude riadiť výkon oboch motorov a prevodovky tak, aby bolo dosiahnuté plynulé zrýchlenie alebo brzdenie autobusu, pričom bude dbať na to, aby spaľovací motor čo najviac bežal v režime ideálnych otáčok, nezávisle od aktuálnej rýchlosti alebo zaťaženia vozidla. Navrhované vyhotovenie hybridného pohonu síce nedosiahne na 100 % ideálne prevádzkové podmienky spaľovacieho motoru, prináša však dve hnacie nápravy a ďalšie výhody.

Pre vodiča má byť riadenie autobusu porovnateľné s bežným kĺbovým autobusom, vrátane možnosti cúvania. Odlišnosťou je volič rýchlostných stupňov, ktorý bude mať tlačidlá E, K, C, D, N. Režim D bude fungovať aj pri výpadku elektrického pohonu a pri režime R bude vlečka bude ťahať prednú časť (elektromotor nebude pracovať). Režim C je na dobíjanie trakčnej batérie, kedy autobus počas jazdy elektrodynamicky brzdí a dobíja batériu. Režim K je manipulačný elektrický pohon, pri ktorom bude bežať spaľovací motor na voľnobežných otáčkach. Núdzový režim E je čisto elektrický, bez bežiaceho spaľovacieho motora. Oba režimy umožnia autobusu prejsť na elektrický pohon vzdialenosť asi 20  kilometrov obmedzenou rýchlosťou maximálne 45 km/h, pri režime E je podmienkou natlakovaná vzduchová sústava a dostatočné napätie v 24 Voltovej sieti.

Autobus rozpozná aj tzv. kick-down, pri ktorom po vodičovom dupnutí na plynový pedál až pod gumený doraz bude naplno ťahať spaľovací motor aj elektromotor bez ohľadu na stav nabitia batérie. Príliš časté používanie tohto režimu však bude pokutované a vodičovi budú za opakované týranie autobusu strhnuté prémie. Režim je núdzový a myslený najmä v súvislosti s plánovanou premávkou na linke 61 (detaily pozri v kapitole Prevádzka), kde je riziko uviaznutia extrémne dlhého autobusu na železničnom priecestí. OPB chce mať istotu, že aj plne naložený autobus bude schopný rýchlo vypratať železničné priecestie v prípade rizika kolízie s vlakom, aj za cenu nabúrania a odtlačenia viacerých osobných áut stojacich pred ním v zápche.

Autobus bude vybavený dvoma klimatizačnými jednotkami Webasto Cool Top 250 RTC. Pre cestujúcich má byť k dispozícii bezplatná sieť WiFi a USB zásuvky na dobíjanie mobilných telefónov a príručných USB ventilátorov pre prípad nefunkčnosti klimatizácie. Na prepravu objemnejších batožín a chladničiek je v autobuse vyčlenený priestor oproti piatym dverám. Vozidlo bude disponovať dezinformačným systémom od firmy Bububusem-tam a označovačmi firmy ErGéBé CMUK.

V interiéri budú mať cestujúci novinku: Okrem tlačidla STOP na signalizáciu zámeru vystúpenia na zastávke na znamenie, tlačidiel na dopytové otváranie dverí, núdzových tlačidiel na signalizáciu niečoho nečakaného a/alebo nebezpečného budú v autobuse tlačidlá „Skúsim nešťastie“, ktoré náhodne vyšlú vodičovi signál jedného z predošlých troch tlačidiel, v prípade náhodne vybraného signálu dopytu otvárania dverí sa otvoria iba jedny náhodne vybrané dvere zo šiestich. Pre väčšiu zábavu cestujúcej verejnosti bude mať každý autobus odlišné farby a rozmiestnenie tlačidiel. Niektoré tlačidlá budú umiestnené na nohách sedadiel, aby na ne dočiahli aj čivavy a iné štvornohé tvory a po štyroch plaziaci sa opilci, iné zasa na neprístupných miestach v strope, na ktoré dosiahnu iba cestujúci vyšší ako 203 cm.

Predný článok autobusu v procese výroby, 19.2.2018

Prevádzka

Prvý, skúšobný „Skús-bus-kus“, by mal prísť do Bratislavy koncom apríla 2018 a zaradený do testovacej prevádzky by mal byť v priebehu mája na špeciálnu výnimku dopravného inšpektorátu. Pred zaradením do premávky ho budeme môcť vidieť jazdiť ulicami mesta v nočných hodinách v sprievode polície, pričom jeden policajt bude bežať s výstražnou vlajkou pred autobusom a druhý bude sedieť v autobuse spolu s komisárom dopravného inšpektorátu. Po udelení výnimky a súhlasu na skúšobnú premávku plánuje OPB autobus vypraviť namiesto dvoch autobusov linky 31, prípadne namiesto jednej „tridsaťjednotky“ a jednej „tridsaťdeviny“. OPB tým neplánovane mieni prekonať Guinessov rekord v počte cestujúcich v jednokĺbovom autobuse na bežnej linke. Vzhľadom na to, že tento rekord môže byť počas dňa prekonaný na ľubovoľnom spoji, bude sa komisár Guinessovej knihy rekordov voziť v danom vozidle počas celej doby prevádzky.

V prípade úspešného otestovania vozidla, podmieneného kladným stanoviskom na udelenie trvalej výnimky zo strany dopravného inšpektorátu, a spokojnosti cestujúcich, vodičov a polovodičov, dielenských pracovníkov, revízorov, upratovačiek, vozovňových mačiek, manažmentu podniku, Úradu mafie SR, oligarchov, importérov a ostatných zainteresovaných, ich plánuje OPB vysúťažiť na mieru 90-60-90 šitým tendrom. Cena jedného kusu sa dohodla na 616079 €. Po dodaní budú prvé autobusy okamžite použité na náhradnú dopravu počas neustále odkladanej výluky karloveskej radiály. Ďalšie masové dodávky sú určené na najvyťaženejšie autobusové linky, na ktorých by ich nasadenie znamenalo predĺženie špičkových intervalov zo 6 na 10, resp. z 8 na 12 minút pri zachovaní prepravnej kapacity, čím OPB čiastočne vyrieši chronický nedostatok vodičov autobusov bez drastického zhoršenia dopravnej obslužnosti (hustoty intervalu). Ide o linky 21 31 61 83 84 93 9498. Reálne je však aj nasadenie na ďalšie linky s predĺžením ich intervalu. Napríklad na linke 50, kde sa bežne dobehnú aj tri za sebou idúce autobusy, by sa nasadením vozidiel SOM NB 23 Shnity predĺžil interval zo 6 na 20 minút.

Ďalšie úpravy, modifikácie a testy

Výrobca SOM Lechtavý pracuje aj na verzii SOM NBG 23 Shnity ECO± s pohonom na CNG. Zvažuje sa aj výroba parciálneho trolejbusu s trvalým pohonom dvoch náprav. Keďže spoločnosť Škoda eccentric od spolupráce s výrobcom SOM Lechtavý odstúpila, bude musieť pohon trolejbusu zabezpečiť firma Sežeňlék Praha v spolupráci s EVPÚ Považská Bukvica.

Napriek tomu, že ide o vozidlo vyvinuté v kooperácii výrobcu SOM Lechtavý a Opravovaného podniku Bratislava, o otestovanie tohto kapacitného vozidla prejavili záujem viaceré spoločnosti a združenia, ktoré OPB informoval o svojom vývoji jednokĺbového veľkokapacitného autobusu. Ako prvé sa ohlásilo občianske združenie „Iba Filiálka Občanom Nestačí“ (IFO N), ktoré pristaví cez pracovný deň poobede toto kapacitné vozidlo na parkovisko pred Istropropolisom. Následne bude v stanovený čas vypravené cez Kukučínovu a Račiansku k ŽST Predmestie a cez ŽST Rača do Pezinka a Trnavy. V prípade zisteného dopytu po takomto spojení bude občianske združenie IFO N požadovať od dopravcu ZSSR okamžité zavedenie vlakov od stanice Prvej Konskej Železnice až do Trnavy.

Výhľadovo má o toto vozidlo záujem aj dopravca Gerio Jet. Ten by ho skúšobne odstavil v blízkosti železničných priecestí na Shitnom ostrove, aby v prípade nehôd ich súprav s poľnohospodárskou technikou autobus okamžite mohol vykonať kapacitne adekvátnu náhradnú dopravu.

V neposlednom rade sa o toto vozidlo zaujímal aj dopravca Slovenské čiary, ktorý by ho podľa vlastných vyjadrení rád otestoval namiesto zdvojených, či strojených spojov napr. u linky 740, ktoré sa dnes v cestovnom neporiadku nachádzajú. Za istú nevýhodu tento dopravca považuje akurát to, že si vodič cez noc nemôže tento autobus kvôli jeho rozmerom parkovať u seba na dvore, ako je u nich zvykom. V prípade kladnej odozvy má spoločnosť Slovenské čiary záujem o výrobu trojdverového vozidla bez elektromotoru a s manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou v medzimestskom vyhotovení. Spoločnosť SOM Lechtavý už naznačila ochotu požadované vozidlo vyrobiť, ak to oligarchovia a mafia schvália.

Predbežný záujem o vyskúšanie už vyslovil aj Opravný podnik Praha, ktorý by ho otestoval na linke 119 na letisko a výsledky porovnal s dvojkĺbovým autobusom Van Hool AGG300, ktorého skúšobnú prevádzku v Prahe predčasne ukončila nehoda s kamiónom. SOM NB 23 Shnity má šance na úspech aj v hlavnom meste našich západných susedov, OPP už od začiatku bedlivě sleduje proces vývoju autobusu.

Technické parametre

Dĺžka: 23035 mm
Šírka: 2550 mm
Výška: 2900 mm
Výška s klimatizáciou: 3010 mm
Výška podlahy: 340 mm
Rázvor: 6180, 1600, 7560 a 1600 mm
Farba: RAL 3020
Počet dverí: 6
Šírka dverí: 2 x 860 a 4 x 1200 mm
Počet miest na sedenie: 57 + 1 (+ 4 sklápacie sedadlá)
Počet miest na státie: 150
Počet miest pre invalitné vozíky: 1 (+1 miesto kočíku)
Počet miest pre kočíky: 1 (+1 miesto invalidného vozíku)
Počet miest pre chladničky: 1
Celkový počet miest: 207 + 1
Poťahy sedadiel: čalúnené, červené, modré, ružové, nažltlé, s logami OPB a Autoslavy
Pohotovostná hmotnosť: 19400 kg
Celková maximálna hmotnosť: 35000 kg
Motor: FPT Industrial Cursor 9 F2CF E612C, Euro 6, preplňovaný naftový radový šesťvalec s priamym vstrekovaním
Výkon motora: 243 kW / 2000 rpm
Krútiaci moment motora: 1400 Nm
Objem motora: 8710 cm3
Nádrže na kvapaliny:
   palivová nádrž: 307 l, umiestnená za kĺbom
   Ad-Blue: 31 šerbľov
   chladiaci systém spaľovacieho motora vrátane vlažnovodného kúrenia: 83 l
   chladiaci systém elektromotora: 11 l
   kvapalina do ostrekovačov: 5 l

Prevodovka: ZF EcoLife 6 AP 1400B, 6-stupňová automatická s integrovaným retardérom
Elektrická výzbroj: Sežeňlék Praha
Elektromotor: Pragoimex TAM 1052 C6A, asynchrónny, šesťpólový, chladený vodou
Výkon elektromotora: 120 kW
Krútiaci moment elektromotora: 835 Nm
Trakčná batéria:
   typ: Winston LiFeYPO4, umiestnená oproti 4. dverám nad elektromotorom
   kapacita: 46,08 kWh
   hmotnosť: 486 kg
   vôňa: plastová

Brzdová sústava: Knorr instantná SN6/SB7 (môže obsahovať vajcia, zeler, horčicu)
Maximálna rýchlosť: 80 km/h
Riadenie: RBL C 500V, monoblokové hydraulické
Nápravy:
   predná: SOR NB 004, riaditeľná
   stredná vlečná: SOM NB 006, riaditeľná s možnosťou vyrovnania a nadvihnutia kolies
   stredná hnacia: ZF AV 133/80°, portálová, hnacia
   zadná hnacia: ZF AV 133/90°, portálová, hnacia
   zadná vlečná: SOM NB 007, riaditeľná s možnosťou vyrovnania a nadvihnutia kolies

Pneumatiky:
   285/70 R19,5 (predná, stredná vlečná a zadná vlečná náprava)
   275/70 R22,5 (stredná hnacia a zadná hnacia náprava)

Akumulátory: Vartáš 225 Ah
Klimatizácia: Webasto Cool Top 250 RTC
Chladiaci výkon klimatizácie: 2 x 25 kW
Vykurovací výkon klimatizácie: 2 x 30 kW

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Este by som dopisal, ze tento clanok je specialne venovany Arpadovy Ersekovi a Jurajovi Tkacovi. Dvom najneschopnejsim ludom v krajine. Casom sa ukaze, ci sa k nim pripoji aj Igor Polak, alebo nie...
Reakcia na: 14/15Tr_Maniac #1:
Inak ak by si si odmyslel tú dvojnápravovú časť v strede pred kĺbom s dverami, ale osadil by si normálny predný článok NB18, tak zadok ala CapaCity by celkom vyzeral aj nádejne. Akurát tá dĺžka...
Ako vtip dobré ale pre slovenských úplatkárov, ktorí rozhodujú o tendroch to nie je myslím méta nemožná. Skôr to vidím na trojčlánkový SOR keď tak. Možno onedlho začne S(p)OR vyrábať trojčlánkový autobus a čírou "náhodou" DPB a magoriát BA prídu na to, že Bratislava potrebuje trojčlánkové autobusy ... Ako sme nepotrebovali dlho predlho nové kĺbové autobusy, potrebovali sme 9.5, 10.5. a 15 CNG prototypy, to bolo najurgentnejšie, tak zrazu ako začal SOR vyrábať kĺbové črepy, tak sme zrazu museli súťažiť a čírou náhodou súťaž kde SOR neuspel a nebol ani bola zrušená, a v druhej žal, a žal aj v tretej a štvrtej súťaži. Mercedesu zalepili zobák súťažou na mieru na 40 autobusov nadštandardnej dĺžky, pričom to, čo bolo kedysi kapacitne štandard u Ikarusov 280 a 283, je zrazu nadštandard, ktorý nás na jedno vozidlo vyšiel myslím o 150 až 200 drahšie. ? Zaujímavé, že ako sa dajú pekne argumenty poohýbať a ako to 80-90% ľudí zhltne. Už netreba čakať 20-30 rokov na to aby ľudia zabudli, už sa klame v 5-7 ročných intervaloch veselo.
Pochybujem že by to malo tú plochu na státie oproti 5-tym dverám, tam by boli sedadlá ?
Tak toto sa vam podarilo!!
Nebol by som prekvapeny, keby sa fikcia casom stala pravdou ( viz. starsie Sci-fi ) ? ?