História autobusov MHD v Bratislave už aj v knižnej podobe

236 strán o bratislavských autobusoch mapuje ich 90-ročnú históriu.

V marci 2018 vyšla nová knižná publikácia venovaná histórii mestskej autobusovej doprave v Bratislave. Kniha s názvom "Autobusy v Bratislave 1927 - 2017" prináša po prvý raz komplexne spracovaný pohľad na vývoj autobusovej dopravy v hlavnom meste Slovenska od jej prvých začiatkov až po obdobie pred zavedením elektrobusov na konci roka 2017.

Publikácia na vyše 200 stranách ponúka viac ako 450 obrázkov, ilustrácií, máp, tabuliek a fotografií, z ktorých mnohé doteraz neboli publikované. V knihe sa čitateľ tiež dozvie, aké okolnosti predchádzali zavedeniu autobusovej dopravy v Bratislave, aké problémy sprevádzali prvé regionálne linky, ale aj ako sa menili ceny cestovných lístkov a aké autobusy v meste premávali. Hlavný text dopĺňa po prvý raz publikovaná história nočnej MHD, zoznam najdôležitejších míľnikov autobusovej dopravy a mapy vývoja liniek. K dispozícii je aj elektronická príloha s prehľadom zmien v autobusových linkách.

Kniha je výsledkom 13-ročného bádania v archívoch a skladania čriepkov histórie. Jej autor, Matej Kavacký, je dlhoročným redaktorom portálu imhd.sk, kde v minulosti publikoval napríklad články o histórii tunela pod hradom, histórii električkových radiál a trolejbusových tratí. Na publikácii spolupracovali aj ďalší odborníci na MHD a sú v nej použité fotografie od 35 autorov a z 23 archívov alebo zbierok fotografií.

"90-ročná história autobusovej dopravy je veľmi pestrá, pretože kopírovala vývoj mesta viac ako električková a trolejbusová doprava. Do knihy sme preto umiestnili veľa takých fotografií, ktoré okrem autobusov zobrazujú aj dnes už zabudnuté pohľady na Bratislavu," hovorí Matej Kavacký.

Publikáciu je momentálne možné získať cez webstránky Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. V blízkej budúcnosti bude k dispozícii aj v niektorých predajniach cestovných lístkov Dopravného podniku Bratislava - bližšie informácie prinesieme, keď bude kniha v predajniach distribuovaná.

Vydanie publikácie podporili Dopravný podnik Bratislava, Bratislavská integrovaná doprava, Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a portál imhd.sk.

Doplnené: Od 10. júla 2017 je kniha dostupná v predajni Dopravného podniku Bratislava v podchode na Hodžovom námestí.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Neviete niekdo náhodou či sa plánuje ďalšie vydanie tejto knihy? Zmeškal som šancu si ju zakúpiť keď vyšla a tiež tu súťaž na Facebooku IDS BK.
Ak by niekto chcel knihu a nevie ju už zohnať, môže to skúsiť v súťaži IDS BK. Kniha je super, kopec zaujímavostí, prekrásnych fotografií... Autorovi ?. Verím, že o rok sa môžem tešiť na podobnú knihu o trolejbusoch ?
Momentálne Martinus uvádza, že má knihu na sklade.

https://www.martinus.sk/?uItem=307601
Reakcia na: Polemik #18:
Poďla webu by malo mať Panta Rhei zopár kusov v Galérii (Tesco Lamač) a na Pošovej.

https://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/historia-vojnova-literatura/slovenske-a-ceske-dejiny/autobusy-v-bratislave-1927-2017.html


Gorila, Martinus a Artforum ju zatiaľ stále umožňujú objednať, aj keď neuvádzajú, že ju majú skladom takže ju môžete prípadne skúsiť ojednať v jednom z nich.
Reakcia na: Polemik #18:
Nejake by mohli mat este v PantaRhei a Martinuse. A samozrejme v DPB, ale ten ju este nezacal predavat...
Dobrý deň,
v Klube priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, o.z. sa kniha vypredala v piatok 18.05.2018.

Viete mi prosím niekto poradiť, kde inde ešte knižku majú skladom a kde by sa dala zakúpiť ??
Vopred vďaka!
Reakcia na: alex78 #16:
Kniha má rozmery 30x21cm
Danú knižku už mám a môžem povedať. že je perfektná. Našiel som v nej veľa zaujímavých informácii na ktoré som dlho hľadal odpoveď. Ďakujem p. Kavacký a spol. za 13 rokov bádania a hľadania v archívoch.

Ja si knihu urcite objednam, doplnim zbierku po dedovi, zopar ich ma podobneho zanru este z cias CSFR ? ako stavali vseobecne cesty, dialnice, budovy..a tusim ma knihu aj 100 rokov MHD v BA 1895 az 1995

Vedeli by ste doplnit niekto rozmer knihy?

Cena je vyssia, ale za kvalitu sa plati a takisto za odbornost. Ide predsa o knihu nie tuctoveho razu ale specializovanu.. Cena je primerana a v dnesnej dobe elektronizacie je fajn dat prednost aj tlacenej forme.
Autorovi patri velke ?
Chcem sa spýtať znalých veci. Na knihe sa spolu-podieľal aj DP - možno edične...?
Reakcia na: rosomak44 #12:
Myslim ze vzhladom na rozsah, kvalitu a specializaciu je cena uplne primerana.
Zaujímavá knižka, len tá cena...ostáva knižnica?
Reakcia na: Viko #4:
Miestna knižnica Petržalka bude mať 4 ks. Už čoskoro 🙂
Reakcia na: d3k0 #9:
Vďaka ?
Inak, prosím ťa, ozvi sa mi na mail pod nickom keď sa ti bude dať. Potreboval by som sa ťa spýtať na jednu vec (ale keďže sa viaže k dosť starému postu, nepokladám za účelné pleveliť fórum pokusom o reakciu naň). Vopred ďakujem. ?
Reakcia na: Mirtschi #7:
Vďaka obom ?
SNK je trocha od ruky, nebol som si istý, či aj do UK ide všetko.
Reakcia na: Viko #4:
Univerzitná knižnica v Bratislave a Slovenská Národná Knižnica to budú mať určite, len neviem či aj na požičanie na domov. Závisí kolko výtlačkov dostali.
Reakcia na: Viko #4:
Pokial viem, povinne vytlacky do 10 kniznic boli odoslane