Sci-fi: 1. Náhodný beh Devín - Bratislava

Pre všetkých fanúšikov výluk máme dobrú správu, uskutoční sa 1. Náhodný beh Devín - (Devínska Nová Ves - Dúbravka - Lamač - Karlova Ves - Staré Mesto - Nové Mesto - Rača - Vajnory - Vrakuňa - Podunajské Biskupice - Ružinov - Petržalka) - Bratislava.

Po úspechoch rôznych bežeckých a bežkárskych akcií od maratónov, polmaratónov, trištvrtemaratónov, pivných pretekoch a behoch lezúňov občianska iniciatíva Bež preč! spolu so športovým klubom Keď bijú, utekaj! pripravili a zorganizovali úplne nové športové podujatie. Novinka s názvom Náhodný beh poukazuje sa dlhoročnú tradíciu Slovákov utekať zo Slovenska prezentovanú organizátormi ako záujem verejnosti o bežecké športy.

Prečo práve Náhodný beh? Na túto otázku nám poskytol odpoveď jeden z organizátorov, pán Vlastislav Behúň.

Samotný názov Náhodný beh vychádza z faktu, že trasu behu sme vyberali náhodne, s cieľom nevynechať a neochudobniť tak o športový zážitok žiadnu mestskú časť. Chceli by sme docieliť to, aby náš krásny športový sviatok neostal nepovšimnutý verejnosťou a aby sa k nášmu podujatiu pripojilo čo najviac ľudí.
 
Myslíte si, že sa ľudia aktívne zapoja do behu?
Pevne veríme že áno, keďže beztak nebudú mať inú možnosť dostať sa kamkoľvek inak než po vlastných nohách.
 
Nemali ste problémy s organizáciou podujatia, vzhľadom na potrebné uzatvorenie viacerých komunikácii v meste?
Isteže, nebolo to jednoduché, keďže predstavitelia mesta, ako aj dopravnej polície nechceli, aby bola narušená plynulosť dopravy na hlavných dopravných trasách. Ale napokon sa nám podarilo dohodnúť kompromisné riešenie, keď sme upustili od nášho pôvodného zámeru viesť trasu behu cez frekventovanú Devínsku cestu, takže nakoniec v tomto úseku nedôjde k žiadnemu spomaleniu dopravy.

Máte nejaké ambície do budúcnosti?
Áno, v prípade úspechu nášho podujatia ho plánujeme organizovať každoročne, avšak zrejme porozmýšľame nad zmenou trasy, lebo už teraz sme dostali kopu negatívnych reakcií zo strany obyvateľov Jaroviec, Rudoviec, Zdenova, Pekielky, ale aj Ivanky pri Dubaji a Grobianskeho Chovu, že ich športuchtiví občania sa cítia byť ukrátení, a že prečo nevedie trasa behu aj cez ich malebné obce či mestské čiastočky. Tieto podnety pre nás predstavujú skutočne veľkú výzvu, s ktorou sa skúsime popasovať už na budúci rok, keď plánujeme navýšiť dĺžku trasy behu na 200 km.

Človek by si mohol pomyslieť pri pohľade na mapu s trasou behu, že ide o akýsi zámer paralyzovať dopravu v centre mesta...
Nielen v centre... ale určite nejde o náš zámer. Nehnevajte sa, ale už musím bežať...
Prvý náhodný beh, symbolicky a príhodne nazvaný tiež Beh Devín - blá blá blá - Bratislava povedie nasledovnou trasou: Hrad Devín - Morava - Sandberg - Devínska Nová Ves - Eisnerova - Tunelík - Technické sklo - Saratovská - ŽST Lamač - Hodonínska - Vrančovičova - Segnáre - Pod Vlčákom - Tunel Sitina - Mlynská dolina - Slávičie údolie - Staré grunty - Molecova - Karlova Ves - Dlhé diety - Riviéra - Lafranconi - Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu - Podhradie - Zochova - Palisády - Hrad - Mudroňova - Slavín - Horský park - Hroboňova - Pražská - Šancová - Vajnorská - Riazanská - Račianska - Krasňany - Rača - Východné - Vajnory - Zlaté piesky - D(6)1 - Cesta na Letisko - Letisko - Vrakuňa - Podunajské Biskupice - Slovnaft - Bajkalská - Házeddées - Trnavská - Tomášikova - Ružinovská - Záhradnícka - Svätoplukova - Košická - Most Apollo - Dolnozemská - Kutílkova - Technopol - Romanova - Osuského - Námestie janičiarov - Rusovská cesta - ŽST Petržalka - Kopčianska - Bratská - Pečňa - Einsteinova - Aupark - Sad J.F.Kráľa - Most SNP - Staromestská - Hodžovo námestie - Kollárovo námestie - Mickiewiczova - Moskovská - Poľná - Ondrejský cintorín - Karadžičova - Dostojevského šóra - Šafárikovo námestie - Richman - Vajanského nábrežie - Rázusovo nábrežie - Rybné námestie - Hviezdoslavovo námestie - Histerická budova SND.
Dĺžka trasy je 106 km, takže sa očakáva uzávierka vyššie spomínaných ulíc a lokalít pre individuálnu dopravu ako aj MHD v čase behu, t. j. od soboty 3.5. 9:00 do nedele 4.5. 22:00 a následne tiež od pondelka až do piatku pre konanie divácky obľúbeného behu lezúňov v rovnakej trase. Dobrou správou je, že organizátor prisľúbil ukončiť podujatie a odpratať z ciest dopravné značenie aj zvyšných lezúňov do 14. hodiny, takže piatková dopravná špička by nemala byť podujatím dotknutá.

Organizátori všetkým športovým ignorantom a neprajníkom poukazujú na morálny rozmer akcie, ktorá má podporiť ušľachtilú vec, nakoľko celý výťažok z podujatia bude použitý na dobročinné účely. Ako sa nám podarilo zistiť, konkrétne na zaplatenie nákladov opravnému podniku na tlač a výlep informačných materiálov o podujatí a potrebnej zmene trás všetkých liniek MHD v počte niekoľko miliónov kusov papierov A4. Do každého vozidla a na každú jednu zastávku bude treba treba v rámci infozákona vylepiť základné informácie o výluke. Opravný podnik si už nechal u renomovaných odborných firiem vypracovať štúdiu o tom, ako umiestniť oznam o zmene trás liniek MHD v rozsahu približne 50-tich strán formátu A4 na plechové tabule zastávkových označníkov.

SOR #2201 po vylepení kompletného a prehľadného oznamu o presmerovaní všetkých liniek MHD v súvislosti s 1. Náhodným behom Devín - blá blá blá - Bratislava. Počas státia vozidiel MHD v kolónach budú mať cestujúci dostatok času oboznámiť sa s obchádzkovými trasami liniek.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: 810zssk #12:
co je na 2 hodinovej uzavierke neprimerane?
A preco sa kvoli takymto akciam robia tak rozsiahle uzavery? No pre toto: http://images.smh.com.au/2010/12/06/2080863/cyclists-420x0.jpg
tu si tiez len povedali, co sa moze stat... Pri masovych akciach musis vzdy rozmyslat nad tym najhorsim scenarom!
Aké symbolické, že pár percent terorizujúcich väčšinu odporúča vysťahovanie...
Reakcia na: Ámos #11:
A kde tvrdim ze nepatria? Sam som sa ich asi rok dozadu na imhd zastaval. Problem je realizacia. Obmedzenia byt mozu, ale primerane.
Reakcia na: 810zssk #8:
Ano, taketo akcie patria k zivotu mesta, akehokolvek vacsieho mesta. Ak sa ti nelubi stale mas na vyber suburb!
A ano tradicia, historia miesta, genius loci, su velmi zasadne a dolezite sucasti zivota mesta. Ci sa ti to paci alebo nie, je to tak. Aspon pre drvivu vacsinu populacie, je tradicia nieco nutne a nepostradatelne!
27ka by mohla mat miesto "vystupista" alexyho upravenu trasu pokracovanim okolo lidlu kde by zastavila na trhovej za dekacom tam kde sa kedysi nastupovalo na 22ku (64ka tusim koncievala v saratove ale opravte ma niekto ak sa mylim) a dalej by pokracovala v smere na krizovatku s drobneho na rohu kde kedysi stavala 51ka ked este chodila do tesly a 27ka by tiez zasla na to male obratisko (este symbolicky zhodou nahod je to drobneho c. 27 ako aj cislo linky) tam by sa stary otocil a isiel by cez drobneho hore na repasskeho a napojil sa na terajsiu trasu pripadne by sa vynechala zachadzka k ex-tesle...

mozno tiez scifi ale urcite by to prislo vhod
Reakcia na: Ámos #7:
To má byť akože argument? Že to je tradícia? Robíme to preto, lebo sme si to zvykli robiť?
Reakcia na: Ámos #7:
Napriklad nas dom bol pocas City Marathonu odrezany od sveta, pokial si mohol ist len MHD. Jasne, ja prejdem peso, alebo autom - mam tu moznost. Ale co ludia co sa tak presuvat nemozu? Ti na niekolko hodin ziju na ostrove bez moznosti z neho odist.

Nehovorim len o behu Devin-Bratislava, ale opakovanom masivnom uzatvarani komunikacii pocas takychto akcii.

Ako s tym suvisi fakt ze to je tradicia?
Reakcia na: 810zssk #6:
prosim ta neprehanaj, ake nedostanie sa z domu.
A jedna sa o par tisic ludi (viac ako 4nasobny pocet oproti obyvatelstvu Devina), ktori si tuzia zabehat a dalsie tisicky popri trati sa chcu pozerat.
Je to tradicia od 1921 so 67 rocnikmi!

Reakcia na: Ámos #4:
Ano, poziadavka par ludi zabehat si po ceste je nadradena moznosto dostat sa von z domu.
"s cieľom nevynechať a neochudobniť tak o športový zážitok žiadnu mestskú časť"
a kde je Jarovce-Rusovce-Čunovo-priehrada (vyblokovať trasu 91+90) a späť po hrádzi 😉
Reakcia na: Valec #1:
v zivote mesta a jeho obcanov su aj dolezitejsie veci ako em há dé.
tak toto je výborné ?
Škoda, že trať nevedie cez Starý most - skákaním cez piliere alebo iným atraktívnym spôsobom. ?
Podobnosť s každo-víkendovou realitou čisto náhodná.