Test: Nové multifunkčné automaty EMtest EM 526i
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Vo vybraných nákupných centrách a na letisku je už možné aj zakúpenie predplatných lístkov.

Koncom 2. týždňa boli s vyše mesačným sklzom do prevádzky uvedené nové multifunkčné automaty vo vybraných nákupných centrách a tiež v príletovej hale bratislavského letiska. Samoobslužné automaty umožňujú zakúpenie všetkých druhov cestovných lístkov, platbu platobnými kartami, bankovkami aj mincami a získanie informácií o doprave. 

Popri možnosti zakúpenia všetkých druhov papierových lístkov je novinkou možnosť v automate zakúpiť predplatné cestovné lístky, tzv. električenky. Podmienkou je vlastníctvo karty vydanej niektorým z dopravcov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK) - DPB, Slovak Lines, ZSSK - alebo niektorou zo stredných a vysokých škôl, ktorých karty DPB akceptuje. Podľa našich testov automaty akceptujú aj časť Bratislavských mestských kariet (jedna zo štyroch testovaných), neposkytujú však na ne 10-percentnú zľavu.

Informácie o doprave sú poskytované formou prístupu na stránku www.dpb.sk, k dispozícii je tiež stránka mesta www.bratislava.sk. Táto možnosť, ktorá fungovala už pred spustením predaja lístkov, však paradoxne prestala pracovať po začiatku plnej prevádzky automatov. V čase, keď ešte prehliadač stránok fungoval, zobrazoval bežnú verziu stránok - optimalizovaná verzia dpb.sk pre automaty zavedená zatiaľ nebola. V zahraničí je bežné, že automaty majú na vyhľadávanie spojenia priamo integrovanú funkcionalitu vo svojom softvéri, v Nemecku niektoré automaty umožňujú aj bezplatnú tlač vyhľadaného spojenia.

Platba za lístky je možná mincami a bankovkami (automat však vydáva najviac 9 €) a za električenky aj platobnými kartami Visa, MasterCard a Maestro vybavených technológiou Chip&PIN. Hoci jednou z v minulosti deklarovaných výhod zavedenia takýchto automatov bola možnosť pre turistov zakúpiť si lístky na letisku platobnou kartou, automat takúto platbu za papierové lístky neumožňuje. Turisti si kartou nezakúpia ani drahšie turistické cestovné lístky. Požiadavka na kartu s technológiou Chip&PIN súčasne robí platbu kartou nemožnou pre turistov z krajín, kde sa takéto karty nevydávajú, alebo vydávajú len vo veľmi malej miere (napríklad USA). Súčasne je ale nutné podotknúť, že táto požiadavka je dnes v Európe bežná.

Automat ponúka okrem slovenského aj anglický, nemecký a český jazyk. V jednotlivých jazykoch však nie sú preložené názvy jednotlivých typov lístkov. Zahraniční návštevníci si tak budú vyberať z ponuky cestovných lístkov označených napríklad "TCL 7 dní", "CL 1 osoba/zľava/pes" či "CL skupina 20 zľav".

Zvláštnosťou je tiež ponúkaný cestovný lístok na 4 cesty, pri ktorom chýbajú informácie o tom, ako sa označuje. Bežný cestovný lístok tohto druhu je totiž obojstranný s jasne označenými smermi vkladania do označovača. Cestovný lístok vydávaný automatom má jednostrannú potlač a chýba znázornenie smeru označovania. V zahraničí sú bežné aj iné spôsoby označovania viacestných lístkov, preto u turistov môže bratislavská novinka vyvolať nejasnosti.

V rámci testovacieho nákupu sa nám podarilo platobnou kartou zakúpiť predplatný lístok na Bratislavskú mestskú kartu (BMK). Samotnú BMK sme však nemohli použiť na zaplatenie, nakoľko terminál platbu neprijal. Je možné, že problém súvisí s tým, že akúkoľvek kartu, na  ktorú sa nahráva električenka, je najskôr potrebné umiestniť k bezkontaktnej čítačke, avšak počas procesu platby je nutné BMK premiestniť do štrbiny pre platobnú kartu. Automat tak stratí kontakt s čipom, na ktorý sa má nahrať záznam o električenke.

Po priložení karty nám bola rovno ponúknutá možnosť predĺžiť platnosť električenky od posledného dňa platnosti, čo značne zjednodušilo transakciu. Naopak, nepríjemnou stránkou bolo hlasné pípanie vždy pri voľbe položky na dotykovom displeji. Zákazníka môže zneistiť to, že zatiaľ čo starší predplatný lístok zakúpený cez internet je vo výpise na automate zobrazený ako "celosieťový", električenka zakúpená cez automat je zobrazená s nasledujúcou informáciou o územnej platnosti: "Zóny: " (neuvádzajú sa žiadne zóny). Predplatný cestovný lístok sa tak tvári, ako keby nebol zakúpený na žiadnu zónu. Nedostatok zrejme súvisí s pripravovaným spustením IDS BK, keď od 1.3.2013 začnú platiť nové zóny.

Kurióznou chybou je zle nastavený čas. Viacero automatov, ktoré sme testovali, ukazovalo o dve hodiny viac ako bola skutočnosť, pričom zlý údaj bol vytlačený aj na potvrdenky o transakciách.

Automaty nie sú osadené na bratislavských staniciach. Zatiaľ čo minimálne na hlavnej železničnej stanici má byť podobný automat výhľadovo inštalovaný, na autobusovej zrejme sa s ním nateraz nepočíta, čo súvisí s jej plánovanou prestavbou.

Nové multifunkčné automaty sú prispejú k väčšej dostupnosti predaja cestovných lístkov a najmä dobíjania električeniek. Okrem opravy "detských chýb" si však žiadajú riešiť tiež zmenu vizuálu obrazoviek na modernejší vzhľad s vyššou prehľadnosťou, vytvoriť lepšiu navigáciu v ponuke, zabezpečiť plnú akceptáciu Bratislavskej mestskej karty a zlepšiť poskytovanie informácií o doprave. Podľa našich informácií už magistrát na vylepšení služieb pracuje. V budúcnosti by mala tiež pribudnúť možnosť dobiť cez automat elektronickú peňaženku na čipovej karte.


16.1.2013
-Samo Muránsky-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

810zssk25.1.2013 17:54 #20 Re:
Reakcia na #19 od astin1:
Viedenske automaty nie su od EMtrestu.. ani nie su na vlas rovnake, hoci su podobne 🙂
astin125.1.2013 17:34 #19 Re:
Na vlas rovnake automaty su aj vo Viedni, tie robil tiez EMtest? Na rozdiel od tychto nasich, tie zvladnu hadam kazdu europsku rec a hlavne su umiestnene na klucovych miestach ako zeleznicne stanice, autobusova stanica,.... u nas je to trosku o inom 🙂
VLK21.1.2013 13:29 #18 Re:
Reakcia na #7 od shaggy:
bavím sa.... strašne sa bavím, nakoľko VLK už niekoľko rokov v EMteste nie je ?
Valec20.1.2013 12:25 #17 Re:
K tým jazykom... v priebehu týždňa bola nahraná novšia verzia SW, v súčasnosti je lokalizácia v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine a ruštine.
810zssk18.1.2013 21:43 #16 Re:
Reakcia na #15 od titomi:
Zaciatok platnosti sa do cipu zapisuje len datumom. Teda revizor nekontroluje cas kupy.
titomi18.1.2013 21:21 #15 Re:
K článku - testovanie sa robí aj píše trošička inak. Ale nejakú výpovednú hodnotu to určite má.

Čo sa týka samotných automatov - vizuál je naozaj pozadu pekných pár rokov. Ako vlastne všetkého, čo EmTest ponúka. Na takú firmu je to celkom hanba, že si nevedia zaplatiť riadneho grafika, resp. programátora. Funkcie programu môžu byť OK, ale dnes je to hlavne o vizuálnej stránke.

Nedostatky v jazykových úpravách, nehovoriac o absolútnej zbytočnosti češtiny, rovnako ukazujú na prístup firmy k svojim zákazníkom. A to sa týka ako dodávateľa (EmTest), tak aj odberateľa (DPB).

Pípanie je úplne najstrašnejšia vec na celom automate. Hneď po dizajne, nepreložených textoch lístkov a iných "fičúrach".

Na záver - keď je zlý čas na automate, a človek si v takom prístroji dobije BČK, bude aj tá platná so zlým časom? Zakúpim si kupón platný od teraz, avšak systémom bude zapísaná platnosť až o dve hodiny. Nastúpim do busu a .... som zvedavý, ako by sa také niečo vysvetľovalo revízorom ...
Valec16.1.2013 22:47 #14 Re:
Reakcia na #10 od Kami:
Platnosť karty si môžeš overiť napr. v internetovom predaji... ak ti povolí predaj tam, malo by ti aj v automate. I keď...
Andreas.Papak16.1.2013 21:08 #13 Re:
Reakcia na #12 od TeBeCe:
"Stlačí"
TeBeCe16.1.2013 21:02 #12 Re:
Navod na obsluhu
http://www.dpb.sk/_media/file/U%C5%BE%C3%ADvate%C4%BEsk%C3%BD%20manu%C3%A1l.pdf
810zssk16.1.2013 20:37 #11 Re:
Reakcia na #10 od Kami:
Zato mne to predalo az styri PCL ?
http://i49.tinypic.com/9iagcl.png
Kami16.1.2013 19:11 #10 Re:
Dnesny pokus o kupu PCL bol neuspesny. Je mozne, bola problemom obmedzena platnost karty. Uz prekrocila 10 rokov a musi sa pri kazdej kupe PCL predlzovat.
810zssk16.1.2013 16:44 #9 Re:
Reakcia na #8 od M@trixX:
Ako je napisane na konci clanku, moznost dobijania elektronickej penazenky pribudne neskor. Tazko povedat ci sa tam niekedy bude dat dobijat lajnisticka penazenka, alebo to spustia az ked bude spolocna BIDkova penazenka.

Kazdopadne, s tymi automatmi podla mna zaspal dobu. Dnes uz je mozne PCL kupit odkialkolvek cez internet, tieto automaty mali prist este pred internetovym predajom 🙂
M@trixX16.1.2013 13:13 #8 Re:
hovorilo sa o volakej elektronickej penazenke, cakal som, ze tam bude moznost dobijat kredit na slovaklinesove autobusy, pripadne tento kredit pouzit na kupu listkov na mhd, take neni.
A tie hlucne pipnutia su fakt desivo otravne. Ale aspon sa nebudem musiet trepat cez stvrt bratislavy za nahluchlou tetkou v bielej budke...
shaggy16.1.2013 11:43 #7 Re:
Ako bolo písané nižšie, ten dizajn musel robiť ten istý človek, ktorý to programoval (alebo žeby samotný Vlk z Emtestu)? Vyzerá to naozaj úboho a nedorobene.
Ak je problém so stránkou dpb.sk/bratislava.sk, tak je nemysliteľné, aby sa zobrazila tá chybová stránka, aká tam je teraz. To musia mať ošetrené, ale chápem, že je jednoduchšie zobrať peniaze a potom dodať nedokončený produkt.

Okrem toho, že je to celé farebné, ako oblečenie na dúhovom pochode, je to aj plné chýb - "data nahrané" namiesto "dáta". "platba platobnou" - čím? Poukážkou? Dátum na poslednom obrázku zariadenia je nečitateľný atď. Celé je to na smiech.
Puki16.1.2013 11:29 #6 Re:
Predpokladám, že tento multifukčný samoobslužný automat vie zvládať mutáciu iba v 4 jazykoch. V takom prípade sa pýtam či by nebolo vhodnejšie vymeniť český jazyk za francúzštinu prípadne španielčinu, ruštinu alebo iný naozaj svetový jazyk... ?
Valec16.1.2013 9:03 #5 Re:
Reakcia na #1 od boxcar:
By ma veľmi zaujímalo, aké % držiteľov PCL má potrebu zakupovať si ho v automate práve v čase medzi 22:00 a 7:00.
Ako, keby boli umiestnené v nejakých dedinských potravinách, kde majú v pondelok aj v sobotu otvorené len 4 hodiny dopoludnia a cez ostatné pracovné dni len v čase medzi 6:00 a 17:00, tak tú kritiku pochopím. Ale keď sú v nákupných centrách otvorených celodenne celotýždenne, tak mi príde kus prehnaná.
810zssk16.1.2013 6:27 #4 Re:
Reakcia na #1 od boxcar:
Tak ono logiku to ma z pohladu toho ze OC nebudu mat otvorene kvoli automatu. Chybaju ale najvacsie OC a hlavne tie stanice.
slavius16.1.2013 0:35 #3 Re:
Teším, že to spojazdnili aspoň čiastočne 🙂
Isidor16.1.2013 0:17  +2#2 Re:
Reakcia na #1 od boxcar:
Ten interface "navrhoval" evidentne nejaký programátor, to už tak dopadá...hlavne, že sme ušetrili.
boxcar16.1.2013 0:08  +1#1 Re:
Už sa to spomínalo veľakrát - že umiestnenie v nakupných centrách kvôli tomu a tomu - ale toto je postavené na hlavu, obmedzovať kupu listku v automate na otvaracie doby obchodu.
k uvedenému len dodám: toto je user-friendly zobrazovanie možnosti kupovania, však to vyzerá jak z 93tieho.
Dámi a páni, toto je prúser jak hovado od začiatku až do konca!