Zľavy v MHD Bratislava (do 30.6.2021)


Bezplatná preprava

V bratislavskej MHD, ktorá je súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK), sa od 1. novembra 2015 bezplatne prepravujú nasledujúce kategórie cestujúcich:

 • deti mladšie ako 6 rokov,
 • sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, vrátane invalidného vozíka, alebo vodiaceho psa,
 • sudcovia Ústavného súdu SR.

Občania nad 70 rokov majú nárok na vydanie bezplatného predplatného lístka SeniorPas, s ktorým môžu neobmedzene cestovať v rámci všetkých liniek Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. SeniorPas sa vydáva na bezkontaktnú čipovú kartu vydanú niektorým z dopravcov v IDS BK.

Vybrané skupiny cestujúcich (napr. ŤZP/ŤZP-S, zlatí a diamantoví darcovia krvi, protifašistickí a protikomunistickí odbojári a politickí väzni) majú nárok na vydanie predplatného cestovného lístka s bonusovou zľavou 100 %, t.j. bezplatne.


Zľavnené cestovné

Zľavnené cestovné lístky so zľavou 50 % môžu v rámci IDS BK od 1. novembra 2015 využívať:

 • deti od 6 do 15 rokov (bez preukážky na zľavu),
 • žiaci a študenti základných a stredných škôl  študujúci v dennej forme
  • nárok sa preukazuje školou vydanou bezkontaktnou čipovou kartou s aktivovanou dopravnou funkciou, pre daný školský rok platným medzinárodným preukazom ISIC, alebo preukazom o zľave vydaným dopravcom v rámci IDS BK po predložení potvrdenia o návšteve školy
 • študenti slovenských a zahraničných vysokých škôl študujúci v dennej forme mladší ako 26 rokov do získania VŠ vzdelania druhého stupňa,
  • nárok sa preukazuje školou vydanou bezkontaktnou čipovou kartou s aktivovanou dopravnou funkciou, pre daný školský rok platným medzinárodným preukazom ISIC, alebo preukazom o zľave vydaným dopravcom v rámci IDS BK po predložení potvrdenia o návšteve školy
 • držitelia preukazov ŤZP/ŤZP-S vydaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR
 • občania od dovŕšenia 60. roku veku, ktorí sú poberateľmi starobného, invalidného, resp. výsluhového dôchodku
  • nárok sa preukazuje bezkontaktnou čipovou kartou vydanou dopravcom po predložení potvrdenia o poberaní dôchodku
 • občania od dovŕšenia 62. roku veku
  • nárok sa preukazuje dokladom totožnosti

Podmienky prepravy cestujúcich s preukazom ŤZP / ŤZP-S

Od 1. mája 2016 sa v rámci IDS BK držitelia preukazov ŤZP/ŤZP-S vydaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR prepravujú za nasledovných podmienok:

 • cestovanie v celej sieti IDS BK na jednorazové a predplatné cestovné lístky so zľavou 50 %,
  • pri cestovaní na jednorazové cestovné lístky preukazovanie nároku na zľavu len preukazom ŤZP/ŤZP-S vydaným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
  • v prípade využívania predplatného cestovného lístka (PCL) preukázanie nároku na zľavu len pri vybavovaní zľavnenej čipovej karty.
 • pre zóny 100+101 (mesto Bratislava) si môžu držitelia týchto preukazov s trvalým pobytom v Bratislave a okresoch Pezinok, Senec a Malacky zaobstarať PCL so zľavou 100 %, t.j. bezplatne
  • podmienkou je zakúpenie PCL na bezkontaktnú čipovú kartu akceptovanú dopravcami (možnosť zakúpenia cez internet),
  • možnosť zakúpenia takéhoto PCL u ľubovoľného dopravcu v rámci IDS BK (aj cez internet),
  • preukazovanie nároku na zľavu len pri vybavovaní čipovej karty

Sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S sa prepravuje bezplatne. Bezplatne sa prepravuje aj invalidný vozík a vodiaci pes osoby so zrakovým postihnutím, ktorý musí mať biely postroj s červeným krížom, alebo oranžovými pruhmi.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: drmilojko #197:
Skúste využiť multifunkčné (veľké červené) automaty, ktoré sa nachádzajú na vybraných zastávkach. https://imhd.sk/ba/doc/sk/11540/Multifunk%C4%8Dn%C3%A9-samoobslu%C5%BEn%C3%A9-automaty
Reakcia na: drmilojko #197:
Rovnako, ako trojmesačnú, len kúpiš o dva mesiace menej (aká otázka, taká odpoveď).
Ako predĺžiť mesačnú, keď pobočky nefungujú
Reakcia na: 810zssk #195:
Ďakujem pekne za odpoveď. 🙂
Reakcia na: Viktoria1 #194:
Samozrejme áno. Tarifa sa nijak nemení.
Som diamantová darkyňa krvi, čiže mám vybavenú električenku so 100 % zľavou. Platí mi táto električenka v Bratislave aj od 26. 10. 2020 v tejto aktuálnej mimoriadnej situácii?
Reakcia na: Betka2020 #192:
Nemá pravdu. O pár riadkov vyššie čítam "občania od dovŕšenia 62. roku veku, nárok sa preukazuje dokladom totožnosti".

Takže stačí kúpiť si zľavnený lístok (50% zľava) a pri kontrole sa preukázať občianskym preukazom, prípadne pasom. Zľava totiž platí aj pre cudzincov.
Manžel bude mať teraz 62 r., pracovníčka na Hodžovom nám. mi povedala, že keď chce využiť zľavnený lístok, musí mať čipovú kartu. Poradila mi správne? Mne sa to nezdá.
Reakcia na: jozin #190:
To sa da. Mal som na mysli kupu ineho CL cez priamu volbu.
Reakcia na: 810zssk #189:
takze uz sa neda prikupit rovnaky listok pre dalsich spolucestujucich ?
Reakcia na: jozin #188:
Je mozne kupit dalsi CL, ale ten povodny sa premaze a prestane platit.
Reakcia na: Pepe33 #187:
Podla mojich info sa nestane nic.
Konkretne kym neskonci platnost 15 minutoveho listka, tak nieje mozne kupit dalsi listok.
Da sa iba prikupit listok s rovnakou platnostou pre dalsich cestujucich, ale aj to iba po obmedzenu dobu, tusim do 15 sekund.

Snad sa velmo nemylim 😉
Čo sa stane ak si cez eCL pípnem 15 minútovú jazdu a hned potom 30 minútovú jazdu? strhne mi to peniaze za obe jazdy a môžem cestovať 45 minút alebo len 30 minút s tým že tých prvých 15 minut mi prepadne (aj s peniazmi). ??
Alebo sa to berie že som cvakol lístok pre dve osoby, s tým že jedna môže ísť 15 minut a druhá osoba (ja) 30 minut?
Reakcia na: 3pa3ck3 #185:
keby bola "studentska" zlava pausalne pre vsetkych do dovrsenia 26 rokov, bol by to velky problem s vypadkom trzieb?
Reakcia na: lubomirhornak #183:
Týmto by sme zase pre zmenu poškodili vysokoškolských študentov, ktorí majú nárok na zľavu do 30. 9. a zápisy majú rôzne v prvej polovici septembra.
Reakcia na: lubomirhornak #183:
Presne tak.
Reakcia na: Valec #179:
Myslím, že by neuškodilo premenovať 365dňový lístok na Študentský ročný s platnosťou do 31.8 nasledujúceho roku. Celé je to len o praštenom názve - v systéme stačí potom nastaviť platnosť do 31.8. a nie 365 dní. A ak by ste nebodaj ešte vyšli v ústrety s možnosťou zaplatiť alikvotnú čiastku v prípade neskoršieho nákupu, tak to by bola fakt čerešnička na torte. Ale inak by som bol spokojný s prístupom, ako má zssk (ako to písal 810zssk).
Reakcia na: Valec #179:
"Ak sa raz predáva lístok na 365 dní, nie je možné z neho "odkrojiť" o 4 dni menej... "
Prečo by nebolo? ZSSK to napr. bežne robí - ak si kúpiš letný sieťový mesačný lístok v polke augusta, tak ti bude platiť len do 31.8. Ak si kúpiš Junior RailPlus preukaz menej ako rok pred 26. narodeninami, tak ti platnosť skrátia len do jedného dňa pred narodeninami, atď.

Samozrejme že to možné je a keď sa chce tak sa to dá.

Prípadne si viem predstaviť že by sa platnosť skrátila len dočasne a keď by zákazník preukázal že nárok na zľavu pokračuje (alebo doplatil alikvótnu čiastku), tak by sa platnosť PCL obnovila. Len to už je zložitejšie ako povedať že sa to nedá.
Reakcia na: S499.1023 #180:
Hm, fixné kupóny som ako električenkár už nezažil. Ale ani vo svojich žiackych časoch ešte v dobe Zeliskovej, kedy som MHD využíval po celý rok a platnosť nároku na zľavu mi končila až narodeninami vzdialenými ešte niekoľko rokov, si ani raz nepamätám, že by som mal ročnú električenku. Vždy som jazdil na trojmesačné, ročné už vtedy podľa mňa ani neboli v ponuke. Možnosť kúpy ročného žiackeho a študentského PCL - hocako pri tom študentstkom skôr teoretická - sa asi objavila až s tarifou IDS BK.