SMS lístky

SMS lístok platí len na linkách MHD 1 až 212, N1 - N99, X1 - X99.

 • SMS lístok platný 40 minút vrátane nočných spojov
 • SMS lístok platný 70 minút vrátane nočných spojov
 • SMS lístok platný 24 hodín vrátane nočných spojov

SMS lístok

Cena jednorazového SMS lístka je 1,00 € (40-min.) resp. 1,40 € (70-min.). Zľavnený cestovný lístok sa neposkytuje. Platnosť cestovného lístka je 40 resp. 70 minút a v jeho cene je aj dovozné za príručnú batožinu. Po odoslaní SMS na číslo 1140 (40-min.) resp. 1100 (70-min.) by mala do dvoch minút prísť používateľovi spätná správa, ktorej obsahom bude uvedenie typu cestovného lístka, jeho platnosť (dátum a čas od - do) a overovací kód. SMS môže byť prázdna alebo môže obsahovať maximálne 1 ľubovoľný znak.

Cestujúci by do vozidla MHD mal nastupovať až s prijatou SMS správou. V prípade, ak SMS lístok nepríde do 10 minút od odoslania SMS, objednávka lístka je automaticky zrušená. 

Pri kontrole cestovných lístkov je potrebné ukázať revízorovi správu v mobilnom telefóne (upozorňujeme, že v prípade vybitého telefónu je cestujúci považovaný za cestujúceho cez cestovného lístka, dodatočné preukázanie SMS lístka nie je možné). Táto správa musí byť doručená od poskytovateľa služby, nemôže sa teda jednať o preposlanú SMS od iného účastníka. Cestujúci môže zakúpiť z jedného telefónneho čísla aj viac SMS lístkov (pre viacerých cestujúcich) odoslaním viacerých objednávok.

Prostredníctvom príslušnej stránky je následne možné na základe telefónneho čísla a overovacieho kódu vytlačiť daňový doklad. Ak si cestujúci omylom spätnú SMS vymaže, môže získať duplikát cestovného lístka zaslaním SMS na číslo 1101. Duplikát je možné využiť aj v prípade, ak spätná SMS nechodí dlhšie ako 2 minúty, na overenie či sa náhodou pôvodný lístok cestou "nestratil".

Základné informácie:

 • získanie SMS lístka:
  • 40-minútový: prázdna SMS (alebo ľubovoľný 1 znak) na 1140 (cena: 1,00 €)
  • 70-minútový: prázdna SMS (alebo ľubovoľný 1 znak) na 1100 (cena: 1,40 €)
 • získanie informácií o SMS lístku: 0800 10 11 00 (bezplatne), smslistok@dpb.sk, SMS s textom INFO na 1100
 • bezplatný duplikát SMS lístka: prázdna SMS (alebo ľubovoľný 1 znak) na 1101
 • platnosť cestovného lístka: 40 resp. 70 minút vrátane nočných spojov
 • v rámci SMS lístka je zahrnuté aj dovozné za príručnú batožinu

Kedy sa oplatí kupovať SMS lístok:

 • ak cestujete 31 – 40 minút (SMS 40-min.)
 • ak cestujete 61 – 70 minút (SMS 70-min.)
 • ak cestujete s batožinou podliehajúcou plateniu dovozného
 • ak nemáte zakúpenú električenku a nemáte možnosť zakúpiť si cestovný lístok inak (napr. nefunkčný alebo absentujúci automat na cestovné lístky, nedostatok mincí, zatvorené predajne cestovných lístkov)

Kedy sa SMS lístok kupovať neoplatí:

 • ak máte zakúpenú električenku
 • ak si môžete zakúpiť papierový cestovný lístok a cestujete kratšie ako 30 minút alebo dlhšie ako 70 minút, alebo ak cesta trvá 41 - 60 minút
 • ak máte nárok na zľavnené cestovné

Kedy si môžete zakúpiť SMS lístok:

 • ak využívate služby mobilných operátorov Slovak Telekom, Orange SK, 4ka a O2 SK

Kedy si SMS lístok zakúpiť nemôžete:

 • ak používate služby zahraničného mobilného operátora
 • ak máte mobilným operátorom zablokovanú službu SMS platby (resp. ak počas jedného mesiaca objem vašich SMS platieb dosiahol hranicu 118,50 €)

Turistický 24-hodinový SMS lístok (SMS 24)

 • Lístok je možné zakúpiť odoslaním prázdnej SMS (alebo 1 ľubovoľný znak) správy na číslo 1124.
 • Cena lístka SMS 24 je 4,50 € vrátane DPH.
 • Lístok platí 24 hodín od vystavenia, vrátane nočných spojov.
 • V rámci SMS lístka je zahrnuté aj dovozné za príručnú batožinu.
 • Cestovný lístok cestujúci obdrží približne za 2 minúty, až potom môže nastúpiť do vozidla.
 • Duplikát lístka cestujúci získa odoslaním prázdnej SMS správy na číslo 1101.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: asaus #35:
Myslis, ze ked to napises s capslockom, tak to bude pocut aj v DPB, kam treba smerovat staznosti?
Reakcia na: asaus #35:
ked som z nejakeho dovodu v minulosti sms listok kupoval, tak nikdy mi nik neucotval nic navyse, takze to ked tak bude problem tvojho operatora a/alebo sluzieb ktore mas s nim dohodnute...
ZABUDLI STE OKREM CENY SMS LISTKA žE MOBILNý OPERáTOR SI účTUJE POPLATOK ZA SLUIžBU EXTRA ??? HMM ?? NIKDE SA O TOM NEPíšE
Reakcia na: cubles #33:
Nechapem zmysel mesacneho sms listka. Ak by niekto take nieco potreboval tak sa urcite viac oplati elektricenka. Ako aj kazdemu pravidelnemu uzivatelovy mhd. A tam aj odpadne problem s meskanim spoja a naslednou stratou platnosti listka. Inak odporucam e-listok ak nie si pravidelny cestujuci.
ja by som privital aj 15 minutovi sms listok tak isto aj mesacny sms listok a ked sa caka dlho na spoj tak by sa nemal listok pocitat pretoze cestujem väcsinou 96kou a dakedy cakam na 99ku aj 10-15 minut a to je skoda listka potom aby som zas stikal novy to uz radsej riskujem bez oznacenia ked viem ze za 6 minut mam vystupit to by zas ostal listok nevyuzity
Reakcia na: F l y #31:
Nemas moznost raz za mesiac sa dostat k netu, ked uz nie osobne do predajne? ?
Doplňte sposob zakupenia mesacneho predplat.listku formou SMS, tak ako pri jednoraz.listku, pomohlo by to vela ludom
Reakcia na: Miro #29:
Neporovnávam MHD s IAD, porovnávam cenník "stojného". ?
Reakcia na: Valec #28:
Teda porovnávať MHD s individuálnou dopravou, to už je iný hardcore ?
Reakcia na: TomK #26:
90 centov za 30 minút, to sú 3 centy za minútu. To je o viac ako polovicu menej, ako si účtuje Uber (0,07 €). A pritom, tu sa za tie 3 centy môžeš aj viesť, zatiaľ čo v tam je to len taxa za pobyt vo vozidle a kilometre sa počítajú zvlášť. ?
Reakcia na: TomK #26:
Nie je žiadna povinnosť si tieto lístky kupovať! Môžete využiť aj alternatívne formy dopravy, napríklad pešiu.
To je riadna zlodejina, toto. Lístok za 90 (100) centov, prestupný 30 (40) min. Stačí že trochu mešká druhý spoj a je po lístku! Jak to že plynie čas aj keď čakám na ďalší spoj na zastávke?! To je kopa peňazí o koľko takto cestujúci príde. Pri týchto vysokých cenách cestovného by sa mal označovať lístok pri nástupe aj výstupe....aby sme platili len za jazdu a nie státie na zástavkách to je nehoráznosť!
Reakcia na: Rubber38 #24:
Dakujem za doplnenie. Je pekne, ze to tak funguje uz tri mesiace bez toho, aby o tom niekde bola zmienka.
Reakcia na: Viko #23:
To je takto už od apríla
Informacia, ze do SMS sa da napisat lubovolny text, zrejme uz neplati.
Ked som si dnes z imhd aplikacie posielal listok, nepresiel mi a spatna sms kazala pouzit max. 1 znak, ako vidno na prilozenom obrazku.

(P. S. Ten chybny popisok napisala aplikacia, nie ja)
Reakcia na: diwi #21:
Náklady na predaj lístkov v automatoch žiaľ vyčísliť neviem, nakoľko za prevádzku automatov sa platí paušál (zmluva sa opäť bude dať na dpb.sk nájsť), ale počet predaných lístkov (ktorý tiež neviem) môže byť každý mesiac iný.

Každopádne, stále platí, že predaj cez SMS je najdrahší. A to aj po ôsmych rokoch, však pri zavádzaní SMS lístkov boli náklady na úrovni 30%.

Porovnávať traktory s SMS lístkami je kus mimo, taký traktor je rozhodne ekonomickejší ako orať ručne, nakoľko jeden človek s traktorom poorie násobne viac ako človek orajúci ručne. Pri SMS lístkoch je to však presne opačne (na 1€ tržby vyššie náklady a teda menší prínos) - viď môj príspevok nižšie.
Valec, som prijemneprekvapeny tou detailnou analýzou avšak chyba mi tam náklad na prevádzku automatov na Listky. To bude asi v neprospech automatických lístkov ... Je to možné ze zisk je menší z SMS lístka avšak toto by sa dalo nakladovo znížiť po 8 rokoch prevádzky , relatívne bezproblémovej prevádzky .... Ono ako Znamy hovorí ... Zahodme nové traktory a poďme orať polia ručne , je to najlacnejšie .... Kde je ale potom efektivita ?
Reakcia na: Andy #16:
Konkrétne a presne je to takto:

SMS:
Podľa dodatku 2 (keďže dodatok 3 má zle zverejnený súbor) je provízia SMS lístok 27,5%, tzn. DPB za každý dostane len 0,725 €. Ďalšími dodatkami sa, pokiaľ sa dobre pamätám, provízia o málo znížila (23 alebo 25%).
http://www.dpb.sk/templates/_docs_zverejnovanie/zmluva/0074.pdf

Papierový CL:
Suma za vytlačenie papierového lístka je 0,01068 € (s doručením do skladu v DPB).
http://www.dpb.sk/templates/_docs_zverejnovanie/zmluva/0049-5ad9.pdf

Distribúciu po stánkoch zabezpečuje jeden odberateľ (tuším GG Tabak - zmluvu však neviem nájsť) za províziu na 6 alebo 8% (nepamätám si presnú sumu).

Teda, za lístok v hodnote 0,90 € DPB zaplatí 0,01068 € za jeho tlač a 0,072 € ako províziu predajcovi. Vo výsledku mu tak zostane 0,81732 €.

Takže, za lacnejší papierový lístok má DPB vyššiu čistú tržbu ako za drahší SMS lístok. A to je dôvodom, prečo nie je veľký záujem rozvíjať tento predajný kanál.

Všetky uvedené sumy sú vrátane DPH. Pri predaji cez automaty je náklad na predaj približne rovnaký ako pri "stánkovom" predaji.
Reakcia na: diwi #18:
Lenže pri SMS lístkoch nie je marža len pre operátorov... ? Ten systém totiž prevádzkuje súkromná spoločnosť (ani operátor, ani DPB) a tá si tiež za prevádzku takejto služby niečo vyúčtuje... ?
Reakcia na: Andy #16:
Preco zavadzas diskutujucich takymito nezmyslami... takze marza je 10% z ceny listka, t.j. 10centov, co je celkom fer cena kedze operator ma tiez naklad s technologiou, co je normalne u akejkolvek telekom sluzbe... a verim tomu ak by DPB oslovilo operatorov dosli by aj k znizeniu takej dnes uz relativne vysokej marze.
+ Naklady na tlaceny listok su urcite vyssie aj pre tlac, distribuciu, opravu automatov, marza z distribucie v PNS a pod..

Kazdopadne SMS listok je BEZ ZMIEN uz od roku 2008 a tiez by sa mal urobit upgrade takejto sluzby, tvrdim nadalej je to komforne riesenie pre obcasnych cestujucich aby MHD vyuzilo.

citat z clanku:

Bez marže
-----------------
Ani operátori nie sú zhovorčivejší. Všetci zhodne tvrdia, že rokujú a nemôžu sa ešte vyjadriť. Dnes si môžu cestujúci kúpiť len 70-­minútový nezľavnený lístok za jedno euro a turistický celodenný za 4,50.
Lacnejšie cestujú iba zákazníci O2. Za 70­-minútový lístok platia o 10 centov menej, operátor sa vzdal svojej marže. Zľava platí zatiaľ do konca roka. (2013)
Telekom ani Orange o podobnom benefite neuvažujú. „Vo vernostnom programe poskytujeme desiatky atraktívnych zliav v oveľa väčšom rozsahu, ako je 10­percentná zľava z cestovného lístka,“ vraví hovorkyňa Orangu Alexandra Piskunová.
Orange tvrdí, že v minulosti viackrát žiadal, aby sa ceny SMS lístkov zjednotili s papierovými pri všetkých operátoroch.


Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6981897/v-bratislave-chcu-zmenit-sms-listky-na-mhd-rokuju-s-operatormi.html#ixzz3YnOMdfwW