Reakcia na: mi.v #86211:
Ďakujem za tento pohľad, dáva to zmysel.Akurát by som z toho nevynechával jeden element - náklady rozpočítané na celý životný cyklus. Lebo áno, verím, že jednorazová stavba hoc aj desiatich nabíjačiek (v ideálnych podmienkach hotovej dostatočne silnej prípojky) vyjde na menej než jedna meniareň. Lenže keď si vezmeme nejaké tridsať- až štyridsaťročné rozpätie, tak hotovú meniareň s budovou, stĺpy, kabeláž a spol. stačí v podstate udržiavať funkčnú a možno updatnuť komunikáciu s dispečingom; zatiaľ čo nabíjačky ani batérie takú životnosť nemajú a niekoľkokrát sa komplet obmenia. A to už môže čísla celkom ovplyvniť.
Závislá trakcia je výhodná nie kvôli okamžitej úspore, ale kvôli dlhodobým benefitom - čo samozrejme mnohým politikom, mysliacim len na jedno volebné obdobie, nevonia. A tak situáciu látajú drobnými projektmi. Lenže čoskoro nás čakajú aj veľké zásahy: ak by sa popri individuálnej spotrebe elektriny naozaj elektrifikovali ďalšie linky z PUM, obávam sa, že nabíjačkám by súčasná elektrická sieť nestačila. Potom je to v podstate len o tom, do ktorého vrecka siahnuť - či sa z verejnych zdrojov zadotuje prekáblovanie mesta v réžii VSE kvôli elektromobilom a elektrobusom, alebo v réžii DPMK kvôli sieti meniarní. Ak samospráva neiniciuje ani vysporiadanie vlastného majetku ani pozemkové úpravy (a času mala dosť), potom bude tak či tak musieť niekto vyjednať vecné bremená, ak nemáme naveky byť odkázaní na socialistické siete.
Viko
V Bratislave sa meniarne snažia zahŕňať do projektov modernizácie tratí. V Prešove budú mať novú menaireň v balíku s modernizáciou vozovne. Čiže dať sa to dá. Ale pokojne sa mohli Košice spojiť so Žilinou a vylobovať si vývu samostatne na meniarne, keď ich nechcú riešiť v rámci väčších projektov.
Inak sú nabíjačky naozaj o toľko lacnejšie? Beriem, že nočný kábel nemá veľké nároky, ale pantografové rýchlonabíjanie zvyčajne frčí na 750V pri veľkom prúde, a teda tiež musí obsahovať dáku meniarenskú technológiu.