Kami: Ale tu sa zas a znova bavime o preferencii MHD. Ak neponuknes cestujucemu vyhody, nikdy ho k MHD neprilakas. A v navrhovanych tarifach, ktore sa nam tu vsetkym pacili predsa tiez boli volne jazdy.
Navratnost "BA-KE-PO systemu" spociva v:
- nizsej vyprave vozidiel
- nizsej spotrebe PHM a energii
- mensim narokom na pracovnu silu (vodic)
- nizsim narokom na pocetnost vozidloveho parku
- nizsimi nakladmi na urdzbu vozidiel (vzhladom na ich mensi pocet)
Dalsimi nespornymi prinosmi su:
- vyssia cestovna rychlost, a teda vyssia atraktivita MHD, a teda (casom) viac cestujucich
- rovnomerne obsadenie vozdiel (vzduchove bubliny su pre nastup len prednymi dverami priznacne)
Navratnost "BA-KE-PO systemu" spociva v:
- nizsej vyprave vozidiel
- nizsej spotrebe PHM a energii
- mensim narokom na pracovnu silu (vodic)
- nizsim narokom na pocetnost vozidloveho parku
- nizsimi nakladmi na urdzbu vozidiel (vzhladom na ich mensi pocet)
Dalsimi nespornymi prinosmi su:
- vyssia cestovna rychlost, a teda vyssia atraktivita MHD, a teda (casom) viac cestujucich
- rovnomerne obsadenie vozdiel (vzduchove bubliny su pre nastup len prednymi dverami priznacne)

To je pekne povedat "Spickova linka", ked to chodi raz za hodinu.
Petik
Ja sam v BB cestujem MHD len v pripade krajnej nudze. Ked sa da chodit na bicykli, tak to mi MHD nestaci ani v kopcovitom terene.
Ale problem bude v peniazoch. Banskobystricke CSAD je sukromna firma a jej vlastnici predsa nebudu dotovat MHD. To si musi objednat a zaplatit niekto iny, napr. mesto. Dopravny podnik by urcite bodol, ale ked si niekto uvedomi ake zadlzene je mesto, tak by sa asi tiez nic moc nezmenilo.
Tarifny system v BB je vsak dotiahnuty do extremu.
Ale v takom Washingtone je to predsa len este horsie:).
To musite mat presne pripravene peniaze a vobec to nie je okruhla ciastka ($1.10). Peniaze sa hadzu do takej kasy odkial sa nedaju vyberat. Teda ak tak hodite vacsi peniaz, mate smolu. Listky sa nie su.
No vratme sa ale ku nam.
Extremnost by sa dala odstranit prave navrhovanymi tarifnymi programami.
Extremne zdrzanie pri nastupovani len prednymi dvermi zase prevadzkou vyhradne kratkych autobusov a kratsimi intervalmi. Pokial ide za dlhym trolejbusom kratky, stejne musi cakat, kym nastupi cely dav do harmoniky. To som uz kedysi davno navrhoval, ale moc sa to nestretlo s pochopenim, vraj je to neekonomicke. Pritom napriklad v Prahe jazdia kratke autobusy aj na niektorych spickovych linkach s 5minutovym intervalom (183, 274) alebo inych linkach s celodenne kratkym intervalom (188=4.5/10/5, 154=7.5/15/7.5) atd.
Ale v BB budeme davat dlhe autobusy/trolejbusy aj na linky co chodia raz za uhorsky rok.
Osobne som nazoru, ze MHD by mala byt uplne zadarmo. (Ked uz stat financuje kopec inych nepotrebnych blbosti. Ked sa hram Mobility, vzdy to tak robim:))
A to by bolo po problemoch aj s ciernymi pasaziermi aj s nastupovanim prednymi dvermi.
Ale na to asi tak skoro nebudu ani peniaze ani vola.