Prímestská doprava

Prímestské autobusové linky v okolí Košíc zabezpečuje dopravca Eurobus, na medzimestských linkách (najmä v smere na Prešov a Michalovce) premávajú aj autobusy iných dopravcov.

Cestovanie na prímestských linkách

Na prímestských linkách sa nastupuje prednými dverami. Cestujúci vodičovi nahlási cieľovú zastávku a ten mu vydá príslušný cestovný lístok, ktorý môže cestujúci zaplatiť buď z elektronickej peňaženky na čipovej karte, alebo v hotovosti. Kredit na elektronickú peňaženku je možné dobiť piramo u vodiča, v minimálnej hodnote 5,00 €. Pri nákupe zľavneného lístka je potrebné preukázať vodičovi nárok na zľavu. Dopravca akceptuje čipové karty vydané dopravcom, školou alebo iným subjektom zapojeným do systému TransCard (ex EMBASE), v ktorom si všetci členovia môžu navzájom uznávať karty. Každá takáto karta je označená logom Ubian alebo EMCARD. To isté platí aj pre karty ISIC a ITIC vydávanými vysokými školami. Pri nákupe v hotovosti dopravca odporúča mať primeranú hotovosť tak, aby platba neprevyšovala zaplatenú sumu cestovného viac ako do výšky jej desaťnásobku. Za cestovanie bez platného lístka, alebo mimo úseku, ktorý je vyznačený na lístku, je cestujúci po zistení tejto skutočnosti pri kontrole povinný zaplatiť pokutu.

Zastávky prímestských liniek

Väčšina prímestských liniek premáva priamo z autobusovej stanice (v cestovných poriadkoch ako Košice, AS) nachádzajúcej sa na východom okraji centra mesta vedľa železničnej stanice. Autobusová stanica je v pešej dostupnosti prístupná priamo z centra mesta (Hlavná ulica) cez Mlynskú ulicu a Mestský park za cca 10 min. Mestskou hromadnou dopravou je dostupná zo zastávok:

  • Staničné námestie, ktorá sa nachádza priamo pred príjmacími budovami autobusovej a železničnej stanice Košice, linkami 16 17 19 21 23 24 27 29 30 33 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7. Mimo času prevádzky liniek 17 a 27 zachádzajú na Staničné námestie linky 10 a 15.
  • Jakabov palác linkami 25 71 72 N71 a následným peším presunom cez Mestský park (cca 10 min.)
  • Palackého, ktorá sa nachádza pri južnom vchode do areálu autobusovej stanice, linkami 10 15 17 19 20 31 32 33 51 52 56 N1 a N7.

Nie všetky prímestské spoje premávajú priamo z autobusovej stanice, niektoré spoje začínajú na zastávkach Važecká na Sídlisku Nad jazerom (prestup na linky 3 7 9 R2 28 a 52), na zastávke Moskovská na Sídlisku KVP (prestup na linky 19 36 55 72 a RA3), alebo Vstupný areál U. S. Steel (prestup na linky 26 R a RA).

Prímestské spoje taktiež zastavujú na niektorých zastávkach v meste, medzi najvýznamnejšie spoločné (prestupné) zastávky prímestských a mestských liniek patria zastávky VSS, Križovatka, OC Optima, Námestie osloboditeľov, Havlíčkova, Lingov a SOŠ automobilová. Na týchto zastávkach je možnosť prestupu na MHD.

Cestovné poriadky a tarifa prímestskej dopravy

Cestovné poriadky a tarifu prímestskej dopravy nájdete na stránke dopravcu Eurobus, alebo si ich môžete vyhľadať prostredníctvom vyhľadávača cp.sk.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Mozne to je. Vodici repcu vyhovaraju sa, ale prepravny poriadok to nijak nezakazuje.
Je možné sa prímestskou linkou prepraviť v rámci mesta, napríklad z Važeckej do Krásnej (tam je napr. zastávka SAD Lackova)?