Reakcia na: Sarko #924:
Es ist ganz einfach. Keď chytíš vetrák za úchytku, hýbež v podstate s polovicou okienka. Obe polovice okienka sa hýbu tak, že sa vzájomne môžu prekrávať. Pritom platí, že ľavá polovica je viac dovnútra a pravá viac vonku (nemôžu byť v jednej rovine, pretože by do seba vrážali a okienko by sa nedalo otvoriť). Keď som chcel vetrák otvoriť, ľavá polovica okna už bola dosť doširoka otvorená, čo som si ale ja nevšimol. Chytil som držiak a okienko (pravé - viac vonku) ťahal doľava. Ten držiak trebalo najprv stlačiť, ale ja som ho nestlačil, preto sa mi to nechcelo ani otvoriť. Potom sa mi to podarilo a uvoľnenou silou som náhle prudko potiahol okienko doľava, kde iba po pár centimetroch sa moje prsty držiace držiak za dramatických okolností "stretli" s poodchýleným ľavým okienkom (ľavé - viac dovnútra).Toľko lekárska správa - Vznik úrazu


Vladimír
Napríkald každá stredná škola, či gymnázium začína ráno o 8.00h. Ak som starosta MČ, je celkom logické, že žiadam, aby spoje boli orientované tak, aby do centra mali príchody napr. na 00-10 a 30-40. A pozrime sa na CP L38. Ráno z Šace spoje odchádzajú na 11 a 41. Jazdná doba na námestie je 25 min. a teda na NO sú spoje na 06 a 36.
Z Poľova odchádza L25 na 20 a 50. Na námestie prichádza na 06 a 36.
Z Lorinčíka odchádza L22 ráno na 58. Na námestie prichádza na 13.
Z Kavečian odchádza L29 na 04 a 34. Na námestie prichádza o 29 a 59.
A tak ďalej. Prichádzame na to, že pri 30 min. intervale pre väčšinu cestujúcich je najvhodnejší príchod do centra na 00-10 a 30-40. Príchod v intervale 20-30 alebo 50-00 nie je zaujímavý. Ak sa škola začína o 8.00h, tak príchod busu na NO povedzme o 7.52h je už pre školáka neskoro a o 7.22 zasa priskoro.
Sú to všetko analogické prípady s prešovskými obcami. Odchody v rannej špičke:
z Veľkého Šariša: 5.00, 5.27, 6.00, 6.20, 6.30, 6.57, 7.25...
z Kanaša: 5.00, 6.00, 7.05...
zo Bzenova: 5.00, 6.00, 7.00...
z Hanisky: 5.26, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30...
zo Záborského: 5.10, 6.00, 7.05...
z Teriakoviec: 5.00, 6.00, 7.05...
z Ruskej Novej Vsi: 5.10, 6.00, 7.05...
A pritom niektoré z týchto obcí sú na jednom ramene siete a po pár zastávok sa autobusy z nich stretajú a idú spolu po tej istej ceste. Je to neschopnosť DPMP zladiť spoje? Nie! Obce na takýchto odchodoch vyslovene trvajú.
ZÁVER:
Na veľkých sídliskách sa prepravné prúdy rozložia na širšie časové obdobie. V prípade, že daná oblasť má spojov menej, takmer zákonite sa prispôsobujú väčšinovému prúdu, t.j. tak, aby pri 30 min. int. boli spoje v centrálnej oblasti pred celou a pred pol s dostatočným, ale nie priveľkým predstihom.