Tak nech už je spolufinancovanie a percento TD aké je, opakujem (a zároveň trvám na tom), že bez porovnania výdavkov na staré a nové priamo od DPMK, neprijímam argument ku zrušeniu resp. nepodpore trolejbusov typu "výdavky za aktuálnu starinu".
Však je to dobré, že sa kupujú. Ale prečo sa s tým začalo až teraz, keď tie vozy sa mohli zakúpiť už skôr? Lebo SMER dostáva v Košiciach na papuľu a Raši a spol. si chcú ešte košických voličov pred voľbami "kúpiť"? ?
Netrep, 5% je z peňazí DP resp. mesta a 95% je z eurofondov. Presne tak ako električky. Ked už tak mohli by sa pozrieť na tom ako je to v iných mestách. V Žiline je napríklad trolejbusová doprava nosná. A tie ich argumenty typu "výkon TD je iba 8%" neprijímam. Porovnávajú cca. 30 autobusových, a cca. 15 električkových liniek s dvoma trolejbusovými. Boli by to iné čísla keby porovnali 71,72 napr. s 19 a 36.. Tie náklady na vozokm autobusu a nejakého 20 ročného trolejbusy by som nebral až za tak rozdielne, kedže štýl jazdy niektorých vodičov (rozumej: plyn/brzda) celkom dosť mení spotrebu. A samozrejme sú rozdiely medzi 20 ročným trolejbusom a nejakým novým trolikom...
Nechcem byť pesimista, ale neide náhodou zas len o to, že nejaký mamrd na magoriáte si chce naplniť vrecko? Vyzerá to tak, že obnova vozového parku sa stáva zaujímavou pre kadejakých parazitov. Ešte včera boli trolejbusy "fúj" a dnes ideme kupovať nové vozy. No neviem...
Mňa na tej celej trolejbusovej afére zaráža jedna vec: DPMK stále argumentuje pridrahosť trolejbusovej prevádzky cenou za vozokilometer v SÚČASNÝCH podmienkach. Doteraz však neuviedol, aké by boli výdavky pri NOVÝCH trolejbusoch. Je úplný nezmysel dávať argumenty k zrušeniu TD typu "aktuálne 2,2 €/vozkm, najdrahšie zo všetkých trakcií -> zrušiť". Keby uverejnili porovnanie súčasných výdavkov a budúcich pri nových trolejbusoch, vtedy by to bolo logické. Ale takto ABSOLÚTNE NEOBSTOJNÝ argument. To oni asi nevedia že nové trolejbusy budú jak energeticky tak údržbovo lacnejšie...?
A ak chcú kúpiť len 5-6 nových trolejov a to tiež iba s "5% spoluúčasťou EÚ" tak rovno nech nekupujú nič, lebo týmto sa ešte viac zničia. Radšej nech sú potom tie SOR-y. Však nafta je lacnejšia ako elektrina...☠ (? )
V pripade trolejbusov je to ozaj jedno, ci to bude navonok platforma citelisu, soru alebo solarisu(alebo niecoho este ineho) kedze elektronicku vyzbroj dodava stale len skoda, je to v podstate stale rovnake vozidlo len v inom kabatiku.
Nie je to celkom tak. Ak DPMK dlhuje dodavatelskym firmam a prehliadka, velkostou pripominajucou go sa robi na jednom trolejbuse aj dva roky vdaka neunosnej dlzke dodania materialu, nepodpisovania objednavok a po novom prepustenim ludi z dielne tazkej udrzby v pocte 5 ( slovom pat) kusov, tak ako maju chlapi tie trolejbusy udrziavat? Po novom nebude mat trolejbuska ziadneho lakyrnika, ziadneho pracovnika regeneracnej dielne, bude mat len jedineho zvaraca a par mechanikov, plus zmenovych pracovnikov, ktori robia na poruchach a beznych prehliadkach a nie na kvazi go, tak kto sa (aj o zostavajuce) vozy postara? Myslis, ze dpmk prijme niekoho do dielni td, ak aj dojdu nove vozy? Zabudni... Tato zostava ludi, ktora tu bola, plus dvaja navyse a normalne podpisovanie objednavok plus kratka doba dodania by znamenali absolutne iny stav dnesnych vozidiel. Aj ked sest moznych novych trolejbusov nie je zjadna vyhra, ja v hlbke dufam, ze to bude pokracovat aj dalej. Aj co sa tyka trati.
Bude to v novinach a dpmk uz aj tak vydal tlacovu spravu. Za 2.5 miliona Eur ma byt 5-6 klbovych trolejbusov. Vsetci vieme, o aky typ pojde. Ucelovo? uvidime.
Už stoja nové trolejbusy v garáži na Hornádskej majú všetky evidenčné čísla ani jedno nechýba a boli zakúpené aj s tabuľami ktoré majú aj vo vlečke a zajtra vyrážajú na linku ?
Zmeniť zobrazenie
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa. Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou. Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.
afeno