mimi: a čo iné im asi ostáva, keď ten, ktorý to má "v popise práce" a má na to dostatok techniky, o takýto zdroj rýchleho zisku nemá ani minimálny záujem? Oni sú na zákazníkov a ich tržby odkázaní, takže sa hold musia postarať aj o to, aby si ich doviezli... Cez víkend budú záprahy, tak som zvedavý, v akej forme zrealizujú dopravu tam. Ale opäť propagácia nulová... Podľa mňa ideálne by bolo dozvedieť sa o podujatí tak, že mi niekto ponúka to, že ma na to podujatie odvezie. A nie že ja si poviem, že chcem ísť tam a tam a potom prácne zisťovať, ako by som sa tam možno dostal, keby mi niečo išlo... Takýto prístup nie je o peniazoch, ale o snahe niečo spraviť, aby tie peniaze prišli...
Papyr
Otazka: maju 14 a 15 Tr odpornik? Asi maju, ze ano, na streche, niekam ta energia vytvorena EDB pri brzdeni musi ist. Ak nerekuperuju, musi ist vsetka elektricka energia z EDB priamo do odpornika, kde sa mari na teplo, ktore sa odovzdava vonkajsiemu prostrediu. Ak chcete, na katedre elektroenergetiky FEL CVUT poznam par kvalitnych silnoprudarov, ktori su vam to ochotni spocitat a pripadne aj navrhnut. V sucasnosti su vykurovacie telesa vo voze konstruovane tiez ako "odpornik", ale su napajane istym konstantnym prudom. Co sa da zmenit dvoma sposobmi, bud do vykurovacich telies pojde len prud do istej hladiny a cokolvek nad tuto hladinu pojde do odpornika, alebo pojde do vykurovacich telies vsetko, ale v tom pripade treba spiraly vo vykurovacich telesach zmenit tak, aby zniesli aj vyssi odpor, ako dnes. Pri druhej variante je vhodne naviac zmenit vykurovacie teleso vlozenim nejakej latky o vysokej mernej tepelnej kapacite, aby radiator nefungoval systemom horuco-zima-horuco-zima, ale aby sa teplo z neho do vnutra vozu odovzdavalo rovnomernejsie.
Samozrejme, pri oboch systemoch musi existovat prepinac, ktorym sa posle do odpornikov vsetka brzdna energia, co sa vyuzije v lete (aby trolejbus nekuril pri kazdom brzdeni.)
Staci takto?
Inak uvodzovky pri slove "odbornik" ste pouzili pravom, PEDaS som nedostudoval, vybral som si ine pole posobnosti. Ale tou MHD, ktoru riadite, som viackrat cestoval a viem, ze nie vsetky jej nedostatky su sposobene financnou neochotou mesta. Ak budete reagovat i na prispevky, ktore kritizuju priamo SAD (teraz je jedno, ci to budu prispevky moje, alebo cudzie) rad si svoj nazor na Vas vylepsim a poopravim, aj sa Vam hlboko ospravedlnim, ak bude treba. Ale zatial som videl z Vasej strany na tomto fore len "pstrosiu politiku" - na co nechcem odpovedat, neodpovedam, resp. tresnem absolutny nezmysel (metodika vypocitavania poctu cestujucich v Presove...)
Majte sa fajn a nastavte svoje ucho aj pre neprijemne hlasy