Reply on: 810zssk #4068:
1/ Prečo je VRT medzi BA a Prahov kľučová? A prečo ak nebude, tak ostaneme v stredoveku?2/ Praha je po ceste z Viedne do Berlína. Na ten si nezabudol? Či spojenie Viedeň - Berlín je nepodstatné?
3/ ako som to kritizoval, za mňa celý projekt VRT Budapešť - Bratislava - Praha nedáva žiaden zmysel. Rieši sa to len preto, lebo pôvodne sa rátalo s Viedňou, ale keďže Rakúsko do toho hodilo vidle a VRT so zastávkou vo Viedni nechcú, tak zrazu aj BA môže byť. Za tie peniaze sa dajú postaviť užitočnejšie železničné projekty. Stále vieš mať VRT Bratislava - Praha - Berlín. Ak chce mať ČR 250-300km, nech má, ale pre 4 koľaje z BA - Kútov, kde 2 koľaje by boli na 200km/h a tie by sa potom v ČR pripojili, resp. už by sa tam pokračovalo na 250-300km/h trati. Zvyšné 2 koľaje vieš mať na osobné a nákladné vlaky, na tých 2 koľajách, kde je 200km/h by premávali okrem tých vysokorýchlostných vlakov aj rýchliky, či regionálne expresy BA - Kúty - Břeclav. Priamkami spojená Budapešť - Bratislava - Brno - Praha - Berlín vychádza na 760km, tam už sa bavíme o tom, že tam žiadna železnica už lietadlu konkurovať nedokáže.
upravovač fotiek
Prejazdový profil je daný TSI (Technical Specification for Interoperability - technické špecifikácie interoperability) predpismi, ktoré vychádzajú z UIC (Union Internationale des Chemins de fer - medzinárodná železničná únia) noriem.
http://www.douglas-self.com/MUSEUM/LOCOLOCO/loadgauge/gauge3a.gif
Že má "klasický ypsilon" vagón šírku 2,824 až 2,882 metra nič nemení na tom, že prejazdový profil, ktorý musíš zabezpečiť, je väčší. Ak teda nebuduješ nejaký izolovaný systém typu električková prevádzka, horská dráha alebo pozemná lanovka, kde si môžeš spraviť profil podľa seba. Často majú rôzne izolované systémy odlišné normy a predpisy, aj keby mali rovnaký rozchod koľajníc a používali identické koľajivo. Ale ak sa bavíme o medzinárodnej železnici v rámci kontinentálnej európy a obzvlášť EÚ, ktorej súčasťou VRT je, tak musíš stavať podľa UIC noriem pre zabezpečenie TSI predpisov.
Že to musím vysvetľovať práve tebe, keď práve ty sa často oháňaš normami a že "cez to vlak nejde", ma prekvapuje. Lebo teraz sa bavíme doslova o vlaku a nie cestnej doprave, v ktorej je obrovské množstvo cestných úsekov, ktoré nespĺňajú súčasné normy, lebo historicky tak vznikli a ich prestavba tak, aby spĺňali súčasné normy by bola astronomicky drahá, ba priam nemožná bez rozsiahlych asanácií budov popri cestách. Lenže pri cestnej doprave môžu cestné vozidlá jazdiť aj mimo ideálnych podmienok, mimo ideálnej stopy a ich časti môžu v určitých prípadoch pretŕčať v určitých prípadoch "nad obrubník", resp. vyznačenú čiaru. Ale na železnici ti žiaden vagón neuhne, aby sa vyhol perónu alebo inému vlaku alebo návestidlu, atď. Takisto vlak bližšie k perónu sám nepristaví a zároveň nemôžeš mať metrovú dieru medzi hranou perónu a vozňom.