MHD Košice

Košice, druhé najväčšie mesto Slovenska, je metropolou jeho východnej časti. Nachádza sa v regióne Abov v Košickom kraji. Jeho najvýznamnejšou dominantou je najväčšia gotická katedrála na Slovensku, Dóm svätej Alžbety.

MHD v Košiciach má najdlhšiu tradíciu spomedzi slovenských miest, vznikla v roku 1891. Pôvodnú konku neskôr nahradili električky (od 1914) a doplnili autobusy (od 1950) a trolejbusy (od 1993, dočasne zrušené od 2015).

Linky a ich prevádzka

Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú električkové, trolejbusové a autobusové linky. Ich trasy sú zvolené tak, aby bolo možné medzi nimi prestupovať a aby obslúžili celé mesto. Sieť zastávok je pomerne hustá.

Denné linky premávajú v čase cca 04:45 - 23:10. Najdôležitejšie električkové, trolejbusové a autobusové linky jazdia v pracovných dňoch každých najviac 10 minút, večer a cez voľné dni každých najviac 20 minút.

MHD v nočných hodinách zabezpečuje sedem autobusových liniek. Premávajú každú hodinu v čase 23:10 - 04:45. V nočnej doprave platia špeciálne papierové cestovné lístky s vyššou cenou a bežné SMS lístky.

Väčšina liniek prechádza zastávkami v okolí centra - napríklad Dom umenia, Hlavná pošta, Jakabov palác, Námestie Maratónu mieru, Námestie osloboditeľov, či Staničné námestie.

Cestovné lístky a pravidlá

Cestovný lístok je potrebné si zakúpiť vopred, pred nástupom do vozidla MHD - v kioskoch, predajniach DPMK alebo v automatoch. Zákazníci mobilných operátorov Telekom SK, Orange SK, O2 SK a 4KA SK si môžu zakúpiť SMS lístok s platnosťou 60 minút. Cestovný lístok je taktiež možné zakúpiť u vodiča, avšak s vyššou cenou a s platnosťou 60 minút.

Pri krátkodobom, ale intenzívnom, používaní MHD odporúčame zakúpiť si 24-hodinový alebo 7-dňový cestovný lístok.

Cestovný lístok je pri prvom použití nutné ihneď po nástupe do vozidla označiť v označovači umiestnenom pri dverách vozidla. Od označenia platí po dobu vyznačenú na lístku. S cestovnými lístkami s platnosťou 30 a viac minút je možné aj prestupovať. Pri prestupe sa lístok neoznačuje.

Pravidelní cestujúci si môžu zakúpiť čipovú kartu, ktorú je možné využiť na nákup jednorazových cestovných lístkov so zľavou alebo na cestovné lístky s platnosťou 30, 90 a 180 dní.

Na všetkých linkách MHD (okrem liniek 11, 21, 24 a 33) je možné nastupovať všetkými dverami. Väčšina vozidiel MHD používa dopytové otváranie dverí - dvere si otvárajú cestujúci pomocou tlačidla umiestneného na dverách alebo v ich blízkosti.

V sieti MHD je zopár zastávok s povinným nástupom prednými dverami a množstvo zastávok na znamenie. Pri nástupe na zastávke na znamenie je potrebné stáť tak, aby cestujúceho vodič videl už z väčšej vzdialenosti. Pred vystupovaním na takejto zastávke treba v dostatočnom predstihu stlačiť príslušné tlačidlo.

Vozidlový park

Vozidlový park dopravcu na linkách MHD aktuálne tvorí približne vyše 110 električiek, takmer 10 trolejbusov a vyše 200 autobusov. Vyše 85 % zo všetkých vozidiel je aspoň čiastočne nízkopodlažných. Klimatizáciou je vybavených vyše 40 % zo všetkých vozidiel.

Dopravca

Dopravný podnik mesta Košice, a. s.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.