Reply on: 810zssk #44145:
počúvaj samo. S tebou sa púšťať do akejkoľvek debaty je úplne nemožné. Ty si stále len hudieš svoju jednu pesničku a nepripustíš skutočnosť, ktorá je na míle vzdialená tvojim predstavám a ilúziám - a to nielen v tomto prípade. Slovenská technická norma ti jasne a zreteľne zadefinuje odbornú terminológiu a keďže sa debatujeme na stránkach zameraných na dopravu, je viac ako logické, že odborná terminológia je nespochybniteľná. To čo je v slovníku, v žiadnom prípade nie je odborným vyjadrením skutočného významu slova. Význam slova uviedol niekto v jazykovednom ústave Ľ. Štúra, kto nemá páru o odbornom význame väčšiny pojmov. Slovník ti slúži len na rýchle a základné zorientovanie sa a pochopenie problematiky a je úplne plytkým pohľadom do odbornej terminológie, ktorý maximálne tak postačuje pre dennodennú existenciu národa.Ja nechápem, kto už len môže spochybňovať STN. Táto celá debata je úplne celá od veci. Je to tak, ako to určuje v pojmosloví STN a tu debata končí. Keby tu bola moja matematikárka zo strednej, tak ťa rovno pošle na Úrad priemyselného vlastníctva - ak sa ti nepáči to, ako to jednoducho je.
no aj keď sa obmedzíme na nákladnú dopravu, tak "prepravca" skrátka nie je synonymom ani obdobou "dopravcu" a o tom je celý problém (v médiách sa to bežne zamieňa)
LubomirM
Navyse ked uz hovorime o nepresnostiach... Uz napr. spominana 1Z2 0618 ma v popise v katalogu IMHD pisane ECV ZV-821BT, je ale uvedena pod MHD v BB sekcii, kde s tymto ECV nikdy nejazdila. Kazda stranka, ci je to IMHD alebo MD skor ci neskor narazi na problem, ako vo svojej databaze uvadzat vozidlo, ktore im vystupuje vo viacerych zavodoch, vo viacerych podnikoch atd. Ako previazat informacie. Dalo by sa napr. polemizovat, ci uvadzat SPZ ake mal voz v Cechach alebo u ineho podniku v zozname spz, alebo do poznamky, kedze v meste/prevadzke, kde ho uvedieme, napr. danu spz nikdy nemal... A takychto detajlov je cela spusta. Kazdopadne by bolo asi vhodne napisat ku katalogom na kazdej stranke pravidla, podla ktorych su vozy uvadzane, aby uzivatel lahsie pochopil, ako su udaje uvadzane a co znamenaju. Este lepsie by snad bolo vypracovat podobne "smernice" spolocne, aby sa uzivatel lahko zorientoval v oboch strankach.
Inak, staci sa pozriet do katalogu MD, do prevadzky Zvolen, a da sa myslim lahko pochopit, ze ta je zatial rozpracovana. Ono dalo by sa to aj vypnut do doby, dokial to nebude hotove, ale taky stav u SAD ZV asi nenastane nikdy, kedze SAD ZV presuva vozy nielen medzi zavodmi, ale aj z SPZ na SPZ...