Discussion Forum › Off-topic fórum

Add post

Add reply

Edit comment

Login
Password
You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB). You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.
Reply on: ramzi #123:
Na benzín? 🤔 To sa tam počítajú aj "dodávko-busy"?
Školský rok sa nemusí opakovať. Žiaci a študenti sa učia cez internet, tak načo. A inak začul som niekde, že žiadajú zmeniť Covid Automat. To ako vážne??
Zhoršenie epidemiologickej situácie prinesie otvorenie škôl, nie otvorenie služieb a lyžiarských stredísk. To si každý zodpovedný občan uvedomuje. Deti musia byť doma, musia mať prísnejšie opatrenia ako dospelí. To akože vážne už vo februári budeme zaplňovať MHD? Od 26.10 som ešte nezažil preplnený voz tak, ako v septembri! Radšej by som otvoril hotely a také veci ako školy. Musíme brať ohľad na jarné prázdniny. Však ľudia si chcú aspoň oddýchnuť cez jarné prázdniny. A my budeme zbytočne deti posielať do škôl.
Fakt blbé.
Reply on: S499.1023 #132:
Ďakujem Ti za vysvetlenia, dosť si mi pomohol objasniť problematiku. 😉

Ale tie dodatky by si si mohol odpustiť. Ak napíšem, že 250 kW by pri napätí 24 V vyžadovalo 10 kA, tak to automaticky neznamená, že niekde očakávam kábel schopný prežiť 10 kA, vetu je potrebné dočítať.

Keby bol záujem povrchný, tak sa nepýtam (som tu zaregistrovaný 19. rok, spolu s Tebou, takže záujem o dopravu rozhodnem mám). A pýtam sa preto, pretože neviem. Keby som vedel, tak sa nepýtam a celé off-topic fórum by bolo boj Donov Quijotov s Defaultom. Samozrejme, môžem si to v tichosti naštudovať, zdroje na internete sú. Ale myslel som, že spojím príjemné s užitočným, jednak sa niečo dozviem (a možno to zaujme aj druhých) a jednak odvrátim focus tohto fóra preč od defaultného trolla, ktorého príspevky sú tak bizarné, že sa čudujem, že tu príčetní ľudia z mäsa a kostí sú ochotní mu čo len odpísať. Dva dni to tu vydržalo v relatívne odbornej téme (napájanie železničnej dopravy) a po dvoch dňoch sem zase niekto prišiel a musel ausgerechnet Defaultovi odpísať na jeho uletený post, pričom on sám nečakal ani minútu na odpísanie.

Inak, tak trocha som dúfal, že mi odpíšeš, lebo som vedel, že to bude prínosné. Len by si nemusel spájať vysvetľovanie s útočením 🙂
Reply on: samkoh #133:
co sa tyka priestorov a personalu, tak tam by so skor posobilo problem v tom zeby si musel v priebehu najblizsich 8 alebo 9 rokov obsluhovat o jeden rocnik navyse, co obvzlast v BA regione kde uz teraz je problem s kapacitou zakladnych skol by sposobilo nemale vrasky na cele asi vsetkym zucastnenym.....
v pripade strednych skol to je diskutabilne (stredoskolaci by sa uz +- mohli zvladat ucit aj vcelku samostatne doma, aj ked v pripade odborneho vzdelania by chybala prax)
vysokoskolaci detto
akurat potom ako by vyliezal ten zdvojeny rocnik zakladne skoly, tak by zas vznikali problemy na strednych skolach a neskor na vysokych....
Reply on: S499.1023 #124:
to niekedy v ďalekej budúcnosti... skôr, že niektoré 1-4-ky by nemuseli uniesť dvojnásobný počet prvákov. Lebo predškolákom školský rok neunikne.
Reply on: Ike #118:
Niektoré mašiny majú asynchrónne motory (a to hneď 4 alebo 6), niektoré jednosmerné.
Pozerám, že ten Tvoj záujem je zatiaľ len taký povrchný.
Reply on: si #111:
Nie, pod striedavinou nemáš v kábli jednosmerné napätie. Máš tam buď 3 kV AC alebo 1,5 kV AC alebo 1 kV AC.
Reply on: Ike #110:
K ovládačom nie ale do špirál hej. A tie máš napríklad v zelenokoženkovom B priam pri nohách.
Vozne bez RIC vedia kúriť len 3 kV AC/DC, vozne s RIC aj ostatné sústavy podľa ich rastra.
Reply on: si #109:
Baterky mali napríklad na osvetlenie všetky vozne už dávno. Ale v kúrení to napája akurát tak stykače.
Reply on: Ike #107:
Vozne majú baterku, pokiaľ majú CZE, tak alternátor nemajú, vozne bez CZE už budú jedine nejaké posledné B. Ale tie slúža len na preklenutie vypínačiek, nie na trvalé napájanie.
Reply on: Default #106:
Sor23: Kedy ho konečne zlikvidujete? Nemohol by si ho Riško pribrať k Marcelllooo-ovi?
Reply on: si #105:
Nemá to nič spoločného s napätím v pražskom uzle (vtedy sa u nás ešte elektricky nekúrilo), takže síce vychádzaš z nesprávnych predpokladov ale závery máš správne 😃 .
Reply on: Ike #104:
Kúrenie (klimatizácia a iné veci, napájané z priebežného kábla) je pod sústavou 3 kV AC na napätí 3 kV AC, pod sústavou 25 kV AC je to 1,5 kV/50 Hz, pri vozňoch bez RIC 3 kV/50 Hz a pod sústavou 15 kV AC je to 1 kV/16,7 Hz. Na neelektrifikovaných tratiach je to pri CS lokomotívach 3 kV DC, pri nemecko-rakúskych 1,5 kV/22 Hz.
Chcel by som vidieť, akým káblom by si hnal 24 V /10 kA.
Reply on: 810zssk #98:
Samozrejme. Mylsím si, že k tomu tak či tak nakoniec bude musieť dôjsť.
Len budú musieť vyriešiť logistický problém, že budú mať po jednoročnej medzere dvojnásobný počet žiakov, prechádzajúcich zo ZŠ na SŠ a taktiež maturantov.
Združenie európskych výrobcov automobilov (ACEA) zverejnilo nový report 'Vehicles in use': https://www.acea.be/uploads/publications/report-vehicles-in-use-europe-january-2021.pdf
Je možné dočítať sa tam viacero zaujímavostí:
- v roku 2019 bolo na Slovensku 8929 autobusov, čo predstavuje v porovnaní s 2018 medziročný pokles o 1,6% (najväčší pokles z celej EÚ)
- priemerný vek autobusov na Slovensku je 11,4 roka, čo je najmnenej v rámci bývalého východného bloku
- čo sa týka paliva, 94,5% slovenských autobusov má pohon na naftu (toto číslo je zhodné aj s priemerom EÚ), 2,5% na CNG, 0,5% na elektrinu a 0,4% na benzín
Keď už som si myslel že som v MHD videl ľudí prepravovať naozaj všetko 😂😂😂

(Pre normálnu kvalitu treba rozkliknúť, žiaľ to ten thumbnail dosť skomprimovalo.)

Update: Už vystúpili - https://drive.google.com/file/d/1tI9b2My0ywxokTxre0wtlY4M88OeX4Qn/view?usp=drivesdk 😂
Reply on: Ike #120:
Schémky zapojenia meniarne Zlaté piesky a priľahlých úsekov Ti to možno viac objasnia. 🙂
Inak napájací bod napr u električiek vedie priamo do meniarne, kde je napojený na usmerňovač a ten na transformátor z VN? To vedenie napájací bod vs. meniaren je v zemi? Každá sekcia ma svoj transformátor (kvôli poklesu napätia pri odberné z viacerých vozidiel naraz) alebo sú niektoré aj združené?
Som veľmi rád, že sa školy budú otvárať ako posledné. Takto si dokážeme zachrániť ekonomiku aj mať zdravé deti! Deťom bude lepšie pri otvorenej ekonomike než pri otvorených školách. Myslím si, že je geniálny nápad, aby sa školy neotvárali na úkor ostatných vecí. Chválim! 👍
Reply on: si #111:
No, keď tak pozerám, že taký obyčajný osobný vozeň je teda tiež riadne nabitý elektronikou. 3 kV kúrenie, 230 V zásuvky, 24 V osvetlenie, na skrini z vonku sú ešte nejaké kastlíky, kde je 72 V a 400 V. Z toho niečo DC, niečo AC.

Predpokladám, že mašina ťahá na asynchrónny motor, teda potrebuje AC aj pod jednosmerom, inverteri-striedače zrejme musia byť aj vo vozňoch (kvôli 3kV DC na 230 AC). Kam sa hrabe osobné auto. 🙂

Change view

Structure
Order
Posts on page

Search in topic

Search text
Date from
Date to
You can search for more expressions divided by the space.