Reply on: Ike #4355:
Takže zase vraciame k tomu, že tvrdíš, že chodec nemusí ovládadať pravidlá cestnej premávky, môže si robiť čo chce a vodič musí mať veštecké nadanie, aby sa chodcovi nič nestalo. Stále tu vyťahuješ nejaké malé deti - minimálne škôlkari nesmú chodiť osamote do a zo škôlky, tak isto je je aj myslím ešte počas minimálne 1. ročníka na ZŠ. Takže stále sa bavíme o tom, že minimálne 7-8 ročné deti majú byť v sprievode zodpovednej osoby a rodičia, či náhradný rodičia ich majú naučiť základy pre bezpečný pohyb cez cestu. Podľa vedcov je pes na mentálnej úrovni cca 2-3 ročného dieťa. Pokiaľ sme schopný naučiť psa správne prechádzať cez cestu (vrany, havrany sa dokonca samé naučili ako fungujú semafory vďaka sledovaniu ľudí), tak 8+ ročné dieťa by to už malo začať zvládať aj samo a v 10 roku života by v tomto smere malo byť úplne samostatné (cca 5. ročník ZŠ)
"A chodec tak, ako ty na hlavnej ceste, má predvídať, že za volantom sa nachádza nejaký momot (ako ten vo videu 0:34), ktorý si myslí, že ak má prázdnu cestu, tak môže ísť +10 km/h s absolútnou prednosťou." - aj zákon v ČR kde sa to stalo hovorí to isté, čo zákon v SR. Prípade nehody by bol vinník chodec, pretože chodec (v tomto prípade cyklista, ktorý ani nemal povinnú výbavu na bicykli, ale kašlať na to) náhle vyletel pred auto, čo zákon zakazuje, ale ty tvrdíš, že to bolo v poriadku.
Najvyššie súdy potvrdili (nie len na Slovensku), že ten kto poruší predpisy je vinný. Nie ako tvoja interpretácia, že ak chodec poruší predpisy, tak šofér mu spravil ujmu na zdraví. Sám chodec si spravil ujmu na zdraví svojím rozhodnutím nedodržať predpisy.
Nikdy som nehodu nespôsobil za viac ako 600 tisíc km najazdených.
Som aj inštruktor na divokej vode na kajakoch. Tam tiež platia jednoduché pravidlá. Učím aj malé deti. Aj dospelých. Porušíš pravidlá prvý raz, upozornenie. Druhý raz, dostane zdrba, tretí raz si môže baliť kufre, keďže ak sa niečo stane, tak ja som zodpovedný. Mňa budú naháňať, že prečo sa mi utopil človek, či sa všetko dodržalo, či mal potrebnú výbavu atď. Navyše, keď tam zachraňujem topiaceho sa človeka, nemôžem venovať pozornosť zvyšku skupiny a vystavujem riziku aj samého seba, aj ten zvyšok skupiny, ktorý je bez dozoru. A ver tomu, už som vyhadzoval z kurzov ľudí, čo robili blbosti. Tak isto mám aj skipperské skúšky a naplávané tisíce km. Tam tiež platí, že vinní je vinník. Neznalosť zákona sa neospravedlňuje.
V slušnej a tolerantnej spoločnosti ľudia chápu, že existujú nejaké pravidlá, ktoré treba dodržiavať a nebude sa robiť z vinníka obeť. Ale ale ty evidentne chápať nechceš, lebo podľa teba je chodec vždy nevinný a za všetko môže motorista.
Dúfam, že si potom rovnako tvrdý aj na rušňovodičov, čo zrazili chodcov, mali predsa predvídať, že tam bude chodec. Tak isto aj na vodičov električky, tiež nepredvídali, že im tam skočí chodec. Mali isť preventívne pomaly, tak aby dokázali hocikedy zastaviť. Dúfam, že tak jazdíš aj ty, max 20km/h, keby tam niekto vybehol v rozpore zo zákonom, pred každým prechodom zastavíš, aj keď máš zelenú, lebo čo keby niečo. Ak niekde na zastávke stojí autobus, tak zastavíš, lebo čo keby náhodou niekto spoza neho vybehol. A pevne verím, že na diaľnicu nechodíš, lebo tam sa jazdí príliš rýchlo podľa tvojej logiky.
bobitwo
ŠTVRTÁ HLAVA
OSOBITNÉ USTANOVENIA O NIEKTORÝCH ÚČASTNÍKOCH CESTNEJ PREMÁVKY
Osobitné ustanovenia o chodcoch
§ 53
2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.
4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
__________________________________
Takže sa vraciame zase k tomu, že aj chodec má nejaké povinnosti a dosť veľká časť z nich má to má celé na ako sa hovorí na Jánošíka. Zákon predsa hovorí jasne.
https://www.nsud.sk/data/att/740/28390.36b84c.pdf
Tu máš rozhodnutie Najvyššieho súd SR, že v zmysle zákona o cestnej premávke a súvisiacej judikatúry platí tzv. zásada zverenia (alebo zásada zverenej dôvery). To znamená, že vodič môže a má spoliehať na to, že ostatní účastníci cestnej premávky budú dodržiavať pravidlá a z toho vyplývajú 2 hlavné body (platí to pre všetkých účastníkov premávky):
- Povinnosť predvídať: Vodič je povinný predvídať situácie, ktoré sú v cestnej premávke obvyklé
- Hranica zodpovednosti: Ak iný účastník hrubo poruší pravidlá (napr. skočí pod auto do vozovky, kde je to zakázané, z miesta, kde to nikto nemôže čakať), vodič spravidla nenesie zodpovednosť, ak nemal šancu nehodu odvrátiť
Súdy SR vo svojich rozhodnutiach aj NS SR) často zdôrazňujú, že zmyslom pravidiel nie je predvídať úplný chaos, ale chrániť životy v rámci racionálneho správania. Účastník premávky na Slovensku nemá povinnosť predpokladať vyslovene nepredvídateľné, nelogické alebo protiprávne správanie iných účastníkov cestnej premávky.
To isté sa udialo aj tu https://korzar.sme.sk/kosice/c/policajt-na-motorke-siel-v-meste-stotridsat-a-zabil-sa-trestne-stihanie-zastavili - kde vodička nedala prednosť motorkárovi v meste, kde je povolená 50km/h, ale nemohla predpokladať, že motorkár pôjde 133km/h, teda nie je vinná.
To je to isté, čo som dal to video od Perlu a spomínal situáciu v 0:34. Je ireleventné, že to bol cyklista, to čo tí cyklisti mohli spraviť aj chodci, že zrazu sa rozhodne ísť.