Reply on: MatejBA #4290:
Samozrejme a je to správne že musia. Treba si uvedomiť, že šoférovanie motorového vozidla je doslova ovládanie zbrane ktorá je štatistiky jednou z najničivejších v rukách bežného človeka.Koľko chodcov a cyklistov zapríčinilo úmrtie alebo trvalé následky iným účastníkom dopravnej nehody? To, že si ty nezodpovedný a umrieš ľudí až tak nezaujíma, zaujíma ich to v momente keď si nebezpečný pre svoje okolie. To že ti spôsobí materiálne škody alebo mentálnu traumu je síce nepríjemné ale v porovnaní s trvalými následkami neporovnateľné.
Tvrdíš, že absolútna prednosť na priechode je blbosť, dovolím si nesúhlasiť. Ty si zodpovedný za svoje vozidlo, ak nevidíš za roh budovy alebo spoza kríka je to predsa signál kedy je potrebné zvýšiť pozornosť a prípadne spomaliť a nie sa spoliehať, že veď nikto taký sprostý nebude aby sa tam hodil a veď štatisticky sa nemôže nič stať. No môže sa. Ľudia sú jednoducho sprostý a treba s tým automaticky počítať, nie sa k ich sprostosti pridávať a obhajovať sa predpismi. Ale keď túžiš behať po súdoch a pozerať sa na trúchliacu rodinu a tešiť sa že veď som mal prednosť tak prosím.
Ike
Toto všetko ale platí len do momentu, kým nie sú v zápale hry. "Za to môžu rodičia", počúvam stále dookola. Tak by ma zaujímalo, že ako sa dá a) odnaučiť zápal hry, b) či vôbec chceme deti odnaučiť zápal hry a či by sme im tým napríklad nezobrali detstvo, teda vývojovú fázu nevyhnutnú pre ich transformáciu na vyrovnaného a odolného človeka.
A od takto prirodzenej bytosti vyžadujeme aby preberala zodpovednosť za ľudí, ktorí majú certifikát na to, že ovládajú pravidlá cestnej premávky, hoci v teréne to tak nevyzerá.
Lebo čo navrhuješ? Deti zavreté doma? Ohradené ihriská? Vodenie deti do školy za ruku do 18 rokov?
Mesto je pre ľudí, aby v ňom ľudia žili a nie pre to, aby fungovalo ako pretekárska dráha.
To nijako nevylučuje, že niektorí cyklisti sa nesprávajú ako hovada. Ale na základe početných pozorovaní zo železnej studienky, ich vysoko pravdepodobne na konci ich cesty čaká vybliskana Audi Q7, ktorej kúpa ich oslobodzuje od povinnosti dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Rovnako mi početné skúsenosti hovoria, že ľudia, ktorým sa nepáčia veľmi benevolentne predpisy na Slovensku a ich vymáhanie, sú často chronickí porušovatelia.
Ak si už na kapote chodca mal, tak by som sa nad sebou minimálne zamyslel.