Reply on: Ámos #105281:
Celých 100 km železníc? Ako náhrada za tie, ktoré boli na základe Trianonu od Slovenska odtrhnuté, takže sa musela obnoviť integrita základnej komunikačnej siete? A inak svojimi citáciami len potvrdzuješ to, čo ti tu hovoríme - Slovensko bolo štát umelo držený Ríšou ako výkladná skriňa.
Ámos
To ze Slovenska republika (1939-45) poslala 70.000 svojich obcanov do lagrov na smrt a to dokonca bez existencie zakona ktory by to povoloval. To ze sa vladlo autoritativne, zlikvidovala sa opozicia a podobne je proste fakt. Ale fakt je napriklad aj to, ze listkovy system na potraviny sa zaviedol SR az v 1944. V rokoch 1939 - 44 vzniklo 250 novych podnikov a 30 rozsirilo vyrobu. Vybudovalo sa 100km novych zeleznic. Pocet maloodberatelov elektriny vzrastol o 83%. 75% vyvozu smerovalo do Nemeckej rise, z toho 46% do protektoratu. Pocet obci napojenych na elektrinu vzrastol z 631 na 1042. Avsak zaostaval rast miezd napriek neustale sa zvysujucim zivotnym nakladom.
Napokon je tu text, ktorý takmer stál Gustáva Husáka krk. Toto napísal 7. júla 1944 pre potreby Moskvy: „Dnes je na Slovensku pomerne dosť tovaru, zásobovanie funguje vcelku dobre, oproti iným územiam... je na Slovensku najlepšie, a to tak čo do výšky reálnych miezd, ako aj čo do možnosti zakúpenia tovaru. Platy zamestnancov a robotníkov sa mnohokrát zvyšovali, závody majú rôzne zásobovacie výhody, o nedostatku základných tovarov pre konzum nemôže byť ani reči. Slovenská koruna je v obchodnej Európe najlepšou menou, doma má predbežne plnú dôveru, ľudia ukladajú ešte peniaze, nie je tu útek k naturálnym obchodom, ako pozorovať v okolí... ceny spotrebných tovarov na čiernom trhu sú 1-5 násobok úradnej ceny, často sa držia pri úradnej cene, kým napr. v Čechách dosahujú až 100-200-násobnú... Zo Slovenska sa pašujú a súkromne vyvážajú potraviny, cigarety, liehoviny, textílie a pod. do Čiech, Nemecka a inde... Pomer slovenskej koruny k českej je úradne 1:1,65 v prospech českej K, v skutočnosti (na čiernom trhu, burze a pod.) reálna sila je asi 1:7 až 1:10 v prospech koruny slovenskej“ (aj na základe tohto textu stal sa Husák buržoáznym nacionalistom).
Takze direktivny kurz bol urceny uplne inak ako sa na ciernom trhu pouzival.
V kazdom pripade kazdu info a aj tuto si treba overit a z toho bieleho vnimat bezove a z cierneho sive. Uvedmoit si kto to pisal a komu. Ze neslo o propagandu ale zhodnotenie stavu republiky odbojom pre spojenca.