Borci celkom zaujimava diskusia, v ktorom sa prelinaju dve veci:
1. zmena rozchodu
2. nosny dopravny system v BA
Tiez by som k tomu nieco pridal.
1. zmenu rozchodu na 1435 - ANO, ale len za podmienky ze to na nieco bude. Teda len ak by som napojil eliny v BA na region. Inak mi je to na nic a ako Turbo spravne uvadza nie je ziadny dovod prechadzat z 1000 na 1435. Staci len kvalitne trate, vozidla, udrzbu a hlavne system a vsetci nadsenci metra budu cumiet.
2.Nosny dopravny system
Skusili ste sa niekedy pozriet na ake trate chcete vybehnut z centra BA do okolia?
- BA - Malacky - Kuty : Silna nakladna doprava. Cez jeden tunel neprepchate v spickovych hodinach ani koleso.
- BA -Pezinok - Trnava: Hlavna slovenska tepna, v sucastnosti reko na 160km/h, v projektoch sa pocita so zrusenim stanice Sv.Jur (ihned znizena priepustnost)
- BA - Galanta - N.Zamky: tuto trat caka podobna rekonstrukcia, ale priepustnost je v spickovych hodinach na hraniciach prelezenia s nakladnym vlakom.
- BA - Dunajska Streda - Komarno: nutna rekonstrukcia a elektrifikacia, po reko vysoka rezerva priepustnosti, ale naopak trat je zle situovana k obydliam (Rovinka, Nove Kosariska, Miloslavov)
- BA - Rusovce - Rajka: snad az po vstupe do EU, statna sprava si rada podrzi vlacik 20 minut v Rajke
- BA - Kitsee : Warum?
Neviem ale preco napriklad v Prahe neplanuju vybehnut z tramvaji do Kolina, alebo Berouna, alebo v Brne do Blanska? Kua ani rozchod nemusia menit, v Prahe to maju dokonca komplet jednosmerny system, akurat to napatie.
Niekedy bola v Blave celkom zaujimava zeleznica BA-Petrzalka - BA-Nivy (predtym Nove Mesto) - BA filialka - BA predmestie + BA-Nivy - Vrakuna - P.Biskupice. Postupne sa nam mesto rozrastalo a komunisti usudili ze zeleznica v meste nie je to prave orechove ( a este sa im k tomu hodil prave budovany Slovnaft) a vybudovali krasnu stanicu BA-Nove Mesto (le trochu od ruky) a celu trat trosku predlzili cez Ba-UNS. Pre nakladnu dopravu vcelku OK investicia, ale v tom case asi nikoho nenapadlo o moznosti vyuzitia pre osobnu dopravu.
A co tak sa k tomu vratit? Asi sialeny sen, ale pri predstave ze osobny vlak (nejaka pekna elektricka jednotka) z Trnavy(Galanty, Dunajskej Stredy) prejde cez Filialku, Nivy do Petrzalky celkom zaujimave. Alebo rychlik z Kosic, ktory prejde cez cele mesto? A ktomu nosny system MHD - elina na 1000mm a rekonstrukcia (vlastne posunutie) hlavnej stanice smer Raca a zastavky Vinohrady az nad Raciansku ul. a stanicu Predmestie.
1. zmena rozchodu
2. nosny dopravny system v BA
Tiez by som k tomu nieco pridal.
1. zmenu rozchodu na 1435 - ANO, ale len za podmienky ze to na nieco bude. Teda len ak by som napojil eliny v BA na region. Inak mi je to na nic a ako Turbo spravne uvadza nie je ziadny dovod prechadzat z 1000 na 1435. Staci len kvalitne trate, vozidla, udrzbu a hlavne system a vsetci nadsenci metra budu cumiet.
2.Nosny dopravny system
Skusili ste sa niekedy pozriet na ake trate chcete vybehnut z centra BA do okolia?
- BA - Malacky - Kuty : Silna nakladna doprava. Cez jeden tunel neprepchate v spickovych hodinach ani koleso.
- BA -Pezinok - Trnava: Hlavna slovenska tepna, v sucastnosti reko na 160km/h, v projektoch sa pocita so zrusenim stanice Sv.Jur (ihned znizena priepustnost)
- BA - Galanta - N.Zamky: tuto trat caka podobna rekonstrukcia, ale priepustnost je v spickovych hodinach na hraniciach prelezenia s nakladnym vlakom.
- BA - Dunajska Streda - Komarno: nutna rekonstrukcia a elektrifikacia, po reko vysoka rezerva priepustnosti, ale naopak trat je zle situovana k obydliam (Rovinka, Nove Kosariska, Miloslavov)
- BA - Rusovce - Rajka: snad az po vstupe do EU, statna sprava si rada podrzi vlacik 20 minut v Rajke
- BA - Kitsee : Warum?
Neviem ale preco napriklad v Prahe neplanuju vybehnut z tramvaji do Kolina, alebo Berouna, alebo v Brne do Blanska? Kua ani rozchod nemusia menit, v Prahe to maju dokonca komplet jednosmerny system, akurat to napatie.

Niekedy bola v Blave celkom zaujimava zeleznica BA-Petrzalka - BA-Nivy (predtym Nove Mesto) - BA filialka - BA predmestie + BA-Nivy - Vrakuna - P.Biskupice. Postupne sa nam mesto rozrastalo a komunisti usudili ze zeleznica v meste nie je to prave orechove ( a este sa im k tomu hodil prave budovany Slovnaft) a vybudovali krasnu stanicu BA-Nove Mesto (le trochu od ruky) a celu trat trosku predlzili cez Ba-UNS. Pre nakladnu dopravu vcelku OK investicia, ale v tom case asi nikoho nenapadlo o moznosti vyuzitia pre osobnu dopravu.
A co tak sa k tomu vratit? Asi sialeny sen, ale pri predstave ze osobny vlak (nejaka pekna elektricka jednotka) z Trnavy(Galanty, Dunajskej Stredy) prejde cez Filialku, Nivy do Petrzalky celkom zaujimave. Alebo rychlik z Kosic, ktory prejde cez cele mesto? A ktomu nosny system MHD - elina na 1000mm a rekonstrukcia (vlastne posunutie) hlavnej stanice smer Raca a zastavky Vinohrady az nad Raciansku ul. a stanicu Predmestie.
). Tiez zeleznicne trate mame uz davno, hlavne tahy elektrifikovane, samozrejme...
Strasne sa mi pacila, a aj ta odstavna plocha v tom kvazi dvore medzi domami.
si
2. vyzerali by v principe uplne rovnako a predpokladam ze tam nemaju rozbite trate a ani by nemali, takze z pohladu cestujuceho by sa nic nezmenilo... naklady vyplyvajuce zo zmeny by sa im v dlhodobej perspektive vratili v cene vozidiel.
A ty vidis zmenu rozchodu ako nieco strasne drahe... ale neuvadomujes si, ze vacsian trati ktora bola opravovana v rokoch minulych je uz nachystana k lahkemu a relativne bezbolestnemu prechodu na 1435 a tie trate co su starsie by aj tak potrebovali opravit, a naklady na budovanie trate su myslim +- rovnake bez ohladu na rozchod. Vozdila (s vynimkou T6 a generalkovanych K2) maju uz celkom slusny vek, netvrdim ze nie su schopne sluzit dalej, ale voci ich vymene za novsie modernejsie a nizkopodlazne vozidla by asi ziaden cestujuci nenamietal (a vodici asi tiez velmi nie, aj ked to by uz dost zalezalo aj od ich technickych parametrov)
Papyr: prechod medzi roznymi napajacimi systemami je z tohto celeho to najobtiaznejsie, pretoze musis vozit so sebou de facto malu meniaren (co zebarie neake miesto a aj nieco vazi), ale nie je to nerealizovatelne !!!
prestupne systemy zeleznica - elektricka a podobne ludi prilis lakat nebudu, ich nelaka ani ked maju prestupovat na zastavke z jedneho vozidla do druheho a nie este ze vystupim kdesi z vlaku na nastupisti a potom kus prejdem zas na zastavku a pod....
CeCo: aspon kusok normalnejsi prispevok... 1. poskytovanie dopravnych sluzieb vo verejnom zaujme nie je nikdy ako take ziskove, je dobre ked je aspon nestratove... Ale na projekt zmeny rozchodu a rozsirenia a prepojenia siete by sa v rozumnom pripade mohli najst financie tak zo strany mesta, regionu, statu a aj EU (pretoze to zasahuje a obsluhuje uzemie 3 statov)
Vystavba novych trati na 1000 a ich nasledna prestavba na 1435 by bola o hodny kus drahsia...
KLF: a kto tu vravi zeby si sa mal do viedne trepat kachnou ? :-))