Martyk: ten moj napad s menenim trakcneho napatie nevyplyva z toho ze by to bolo treba upravit z dovodov aby to mohlo ist na zeleznicu (v takom priapde by som urcite volil napajacie napatie identicke ako pouziva ZSR a pre pripad prechodu na rakuske drahy by som mal proste dvojnapatovu sustavu (co by nebola ziadna novinka) (z bezpecnostnych dovodov ale tak vysoke napatie na trakciu do mesta nepatri), ale 3 systemy, to uz zaberie aj neake miesto tie zariadenicka na to (hmm a pan Kovalcik chcel taketo masinky narvat do tunela:-)). Moj ciel pri takychto spekulaciach bol skor ten aby som mohol bez potreby davat hrubsie trolejove vodice dostat na trat viacej a pripadne aj silnejsich suprav, moje uvahy sa tykali 40 metrovych voznov, pripadne 2 40 metrovych spriahnutych do 80 metroveho vlaku...
Mám nesmelý dojem, že už sme sa na linke asi videli - a ak mi potvrdíš moju domnienku, aj ti poviem, kde..
(tebe aj ostatnym).
Turbo
Precital som si to a sa ti ospravedlnujem za to ze som ta pomenoval debilom. Myslel som to tak, ze mas o rozchode 1000 mm debine, cize zle predstavy, ked si (okrem ineho) tvrdil ze sa nan neda vyrobit plne nizkopodlazna tramvaj. Lebo to iste si mysleli CKD, co je na vozoch vidno. Inac, dakujem za ten link, precital som si to a mozem s tebou a tvojim nazorom na CKD plne suhlasit. Totiz ja nieco o CKD viem (aj ked nie vsetko), o tom ako sa hospodarilo za poslednych 40 rokov a co v skutocnosti brzdilo vyvoj tramvaji. Totiz rusi stale checli iba zrychlovacovce T3 a neboli ochotny kupovat nove typy, lebo tie boli drahsie, co je logicke. Kedze sa vyrabaly vozy T3 masovo a hlavne na export do zemi byvaleho ZSSR (alebo SSSR
Ja viem velmi dobre rozdelit trate na uzkorozchodne, normalnorozchodne a sirokorozchodne. Ale vies, ty si mi tu spominal ze uzky rozchod je strasne nevyhodny a atpycky atd, atd... To ma fakt nastvalo, lebo nemas tak celkom pravdu. Totiz on je atypicky iba z isteho uhlu pohladu. Vies, keby jeho nevyhody prevysoval jeho vyhody, tak potom by ani nebol. To co som napisal o rozchodch elektriciek, o tom, ze sme mali 17 prevadzok, s toho 11 na metrovom rozchode v byvalom CSSR je pravda. Aj to ako zanikli, ako sa prestavavali na trolejbusy po 2 SV, preco boli tie uzkorozchodne stavane ako uzkorozchodne a preco boli normalne ako normalne. To su vsetko fakty a tie musis akceptovat ci chces alebo nie. Ako dalsi argument proti tvojej kritike metroveho rozchodu ti mozem povedat, ze aj nove prevadzky sa nan stavaju. Naprikad v Palerme, hlavnom meste Sicilie sa obnovuju tramvaje, ktore zrusili (zistili ze to bola chyba). A vies na akom rozchode? Na metrovom!
A mal som dovod byt nasrtaty, ale nemyslim si ze sa tu budeme hadat, ved toto su zabo-mysie spory. Co ma spatne mrzi je to, ze ked som si ten moj prispevok precital tak naozaj to vyznelo tak, ze ti vravim ze si debil. Sorry, toto som nechcel a budem si davat vacsi pozor na to, ako sa vyjadrujem, lebo nespravnym vyjadrovanim som ta zbytocne urazil, co som nemal v umysle. Ja som ti iba chcel vyvratit tvoje opisanie metroveho rozchodu ako straaaasne nevyhodneho.
Prajem pekny den.