Reply on: AAA #55927:
1.Prepocet je sice pekny, ale vidim, aky problem je zabezpecit prepravu ludi z Dubravky, KV a DD do mesta elektrickami.
2.A to si ako dosiel iba na pocet obyvatelov Petrazlky?Metro ako NDS pre Bratislavu by na rozdiel od elektricky kvalitne obsluhovalo omnoho viac ludi. V Bratislave sa cez den nachadza cca 700 tisic ludi /obyvatelia+prichadzajuci za pracou, prichadzajuci studenti, turisti atd./. Uz som to raz pisal, ale napisem to este raz, nevychadzaj iba z prepoctov I. etapy vystavby! V Prahe sa tiez neotvoril naraz cely system. Na zaciatku sa v Prahe otvoril tiez smiesne kratky usek trasy C, no keby sa vsetci k tomu takto stavali ako ty s tvojimi cislami, tak na tom otvaracom useku pražskeho C-èka by defakto tiež nemali koho vozit a v podstate by tiez nikdy nepostavili metro v Prahe. Este raz kukaj sa na to, ako na cely system a nie iba naI. etapu. A nerataj v tvojich vypoctoch 5-vozovej M1-ky. V Prahe na tom kratuckom useku na trase C na pociatku tiez nejazdili 5-vozove supravy ale 3-vozove supravy Eès. A to s tou radialou a napojenim snad nechces brat ako NDS...ja sa staviam k elektricke aj k metru ako NDS ako k systemom a nie ako k jednej radiale v pripade elektricky alebo len ku kratkemu useku z Petrzalky v pripade metra ale sa k tomu staviam ako k systemom, ktore by sa v buducnosti poriesili a fungovali by ako celok. V I. etape je to dost jedno, ani jeden alternativa podla mna nema uplne navrch co sa tyka riesenia prepravy obyvatelov centrum-5. bratislavsky obvod. No ak sa pozeram na system ako celok, co ponuka po dokoceni, jednoznacne + ma metro. Vacsia prepravna hodinova kapacita, rychlejsia preprava, nizsia koliznost/co je sposobene vyssim stupnom segregacie oproti elektricke/vacsia miera mestotvornosti, vacsi potencial co sa rozvoja mesta tyka co suvisi aj s tym, ze ma lepsiu prepravnu kapacitu, atraktivnejsi sposob cestovania /tiez sa dajme tomu v Prahe nevyberiem krizom mestom pomalou elektrickou ale rychlim metrom/ a uz vobec nehovorim o tom, ake atraktivne sa stavaju pozemky pri trasach metra /ceny mnohonasobne vyssie ako inde v centrach/ vsetky vyznamne firmy sa snazia mat co najblizsie svoje centraly, velke obchodne retazce atd. A co sa tyka dogmy, ze naco stavat metro do pola, je to len dogma u ktorej je pekne vidiet prospech metra. Poznam vela prikladov aj napriklad z Prahy, kedy sa metro potiahlo do miest, kde pocet obyvatelov ani nevyzadoval takyto kapacitny system a uzemie sa o par rokov rozvinulo na nepoznanie. Proste, podla mna, elektricka nema taky potencial ako metro. A financie? no ano, samozrejme ze elektricka je lacnejsia, ale je za to aj menej muziky. Musime sa rozhodnut sami, ci chceme mat kapacitny system pre moderne mesto 21. storocia zodpovedajuci mestu, ktore ma taky potencial ako Bratislava, ktora lezi priamo na krizeni dopravnych koridorov a cela tato aglomeracia alebo system elektrickovy vhodny pre mesto, ktoreho rozvoj a vyznam nieje az tak perespektivny ako napriklad Brno, ktore je navyse mensie asi o 60-70 000 obyvatelov a denne sa v nom nachadza o cca 220 000 menej ludi ako v BA vdaka inym pomerom nezamestnanosti, pretoze tolko ludi nedochadza do Brna za pracou a niesu Hl. mestom štátu! Pre Brno je elina ako stvorena ale nie pre vacsie a hl. mesto, pre Bratislavu!
lebo sa tu zasmejem na takych primitivoch ako igorko, galiyosha alebo si (aj ked si ma prekvapil) a rad si podiskutujem s ludmi ako technopol, AAA, drink, yale a X dalsich ..
AAA
Čo sa týka Šafka, tam to môže riešiť reorganizácia dopravy. Napr. semafor bude púšťať v špičke vždy jednu súpravu v každom smere v rovnakom čase. Zrušenie odbočenie Štúrová - Dostojevského rad,.... Hoci uznávam, mimoúrovňový variant by tú križovatku riešil najlepšie.
Čo sa týka Kamenného nám. to sa dá riešiť, zase útlmom IAD a tým pádom, budú mať električky dlhší signál voľno, alebo reorganizáciou električkovej dopravy. (Napr. L 11 a 14 budú práve podľa návrhu mesta predĺžené do Petržalky.)
Re #55895 aquila: Ja som si za ten možno týždeň, čo tu prebieha táto diskusia všimol od teba tieto ,,argumenty":
1. Petržalská radiála by zdegradovala na obyčajnú.
2. NDS by sa tak skoro v CMO nezapustil pod zem.
3. ŽSR idú stavať VRT pod Petržalkou.
4. Problém Šafárikovho nám.
5. Štát by prispel na metro.
Moje protiargumenty:
1. Odkiaľ vieš, že metro by nezdegradovalo tiež.
2. Odkiaľ vieš, že výstavba metra by na dlhé roky neskončila hneď za mostom.
3. Už ti tu bolo povedané, mesto aj tak tunel zacvaká zo svojho.
4. Pozri začiatok celého príspevku.
5. Všetky tieto rozhodnutia sú politické. Teda ak bude mesto vedieť lobovať, vylobuje peniaze aj na električku. No ak lobovať nevie, tak nedostane na metro nič.
A ešte niečo, mesto so 450 000 obyvateľmi podľa akéjkoľvek odbornej knihy metro nepotrebuje.
Re #55921 drink: Vzhľadom na trasovanie žel. tratí v meste pochybujem o význame.