Som rád, že sa ozval komunistický súdruh čo študoval ekonómiu komunizmu.
Nie som neomylný, ale ak niekto nevie určiť, či je v križovatke a aké prednosti má dávať, alebo si nestíha pozrieť značky s prednosťami, tak nemá čo robiť na ceste. Keby hovoril, že nevie, ako má vyzerať označenie pretŕčajúceho nákladu z vozidla, ani len neceknem. ale ak mi povie, že tu https://maps.app.goo.gl/drZazDzoiypSvN2X6 nevie určiť, že je v križovatke a kto dáva prednosť, tak s tým problém mám.
Ale prosím, ak ho chceš obhajovať, že taký človek môže bez problémov jazdiť, že nemusí poznať ani tie najviac primitívne a základné križovatky, alebo že nedokáže si všímať v 50km/h dopravné značky, prosím, obhajuj ho. Ale potom sa vo svojej dokonalosti nesťažuj, čo jazdí po cestách. Lebo jedného takého obhajuješ.
budem citovať z #257983
"Ako mám vedieť, či dávam prednosť sprava na neoznačenej križovatke, keď A) vôbec nemusím tušiť, že je vpravo križovatka, najmä večer a v neznámom teréne a keď je X situácií, keď sprava prednosť nedávaš? To kto tu neovláda vyhlášku???" - na neoznačenej križovatke značkami a bez určenia predností platí prednosť zprava. Evidentne s tým máš problem. Ak bez značky nevieš vyhodnotiť že si v križovatke, je na čase vrátiť vodičák.
"Napr. v Rakúsku ti pred križovatkou znížia rýchlosť na 70 km/h, potom dajú doprostred trávnatý ostrovček, takže musíš mierne vybočiť, čiže si v strehu a potom máš značku "Daj prednosť". To si nevšimne len ožralý. A rovnako to má aj ten na hlavnej, čiže obaja sú v strehu a spomalení. Značky majú mať zmysel v predchádzaní nehodám a nie v šikanovaní vodičov, že "Ha! Ty si si nevšimol značku!""
- teraz miešaš križovatky mimo mesto a mesto, keďže tu sa rieši križovatka v meste. Ale je zaujímavé, že v meste si nestíhaš všimnúť značku pred križovatkou v 50km/h ale mimo obce, kde je 100k/h už zrazu ten problém nie je.
- pár príkladov križovatiek v Rakúsku, kade chodím dosť často a ty sa ním oháňaš https://maps.app.goo.gl/hn3baPnYqzxE4qsk8 https://maps.app.goo.gl/gP4Amw6xiCb1ttsr5 https://maps.app.goo.gl/NjuWsigobukKbct26 https://maps.app.goo.gl/3KQp1h7xWaemfCw48 https://maps.app.goo.gl/xLNQcSjMaxNxN1yJ8
- žiadne upozornenie na že pozor križovatka, dokonca "hlavná cesta" ani len nie je označená, že to je Hlavná cesta, značky určujúce prednosť ako Daj prednosť v jazde a STOP sú osadené len na vedľajších cestách, žiadny ostrovček https://maps.app.goo.gl/8oUNGP1n5sAKkh6H7 - križovatka v meste, žiadne označenie že je niekto na hlavnej, alebo bude križovatka https://maps.app.goo.gl/X15Y1MggQD8Sb8pR8 - ďalšia križovatka v meste, kde je len STOP-ka na vedľajšej ceste https://maps.app.goo.gl/ZvVYjcDe2VnYtwi57 - zase viem, že som na vedľajšej len preto, že tam je Daj prednosť v jazde. https://maps.app.goo.gl/STpxPfu443Pj6qFE9 - lomená križivatka, je tak značka Hlavná cesta a pod ňou dodatková tabuľa s tvarom križovatky a vyznačené, čo je hlavná a vedľajšia cesta https://maps.app.goo.gl/2BT5uHrXenixHinr6 - križovatka, kde nie je jediná značka...
Takže prosím, vráť vodičák, keďže celá tvoja argumentácia je o tom, že ty nevieš, či si v križovatke, kým ti to značka nepovie, ty nevieš aké sú prednosti, lebo nie si schopný si pozrieť značky.
A nie, nie som profesionálny šofér, mám najazdených cez 700 tisíc km za 23 rokov, len v rámci Európy sú 2 krajiny, kde som nešoféroval, Ukrajina a Rusko.
Mne robil problém ten od Vajnor do čiernej vody. Neviem ako teraz, ale bol tam smer Bratislava a nebolo úplne jasné, či sa tým myslí Rača, alebo Ružinov
Mňa vytrolil kruháč na hlavnom ťahu v Partizánskom pri Kauflande. Keď ideš od západu, priebežný pruh ťa zvedie na bajpas do centra, kým do samotného kruháča (a ďalej po I/64) vedie novovzniknutý ľavý pruh.
vedel som ze potrebujem ist po E442 na odbocku na cestu 305 v obci Jaroslav....
a na mentalnu analyzu trasy som potreboval kusok viacej casu ako som mal k dispozicii do vjazdu na kruhac....
Ja som mal na mysli nejaký konkrétny kruháč. Ja mám okolo svojho bydliska takých kruháčov hromady, klasických a turbo a jediné, čo tam spôsobuje problémy, sú vodiči, ktorí nečítajú značky a nepozerajú doľava. Ale oproti Banánikovej obľúbenej lomenej prednosti sa ten chaos odohráva pri menších rýchlostiach, takže prípadné kolízie nie sú tak fatálne.
Najlepšie majú vychytané kruhové v UK (asi s nimi majú aj najdlhšie skúsenosti).
V Taliansku je zasa výborná napriek prvotnému dojmu totálneho chaosu maximálna ohľaduplnosť.
Tak už ma ne..r! Teraz konkrétne - čo z môjho príspevku svedčí o tom, že mám vrátiť vodičák? Si vodič profesionál alebo amatér? Ak amatér, koľko rokov jazdíš a koľko km si najazdil? A o psychike vieš úplné h...o! Pre teba sú predpisy niečo ako posvätná krava a je ti jedno, ak v praxi nefungujú.
Však to, že sa tu porovnávajú dve veci - psychologický pocit (zbytočne pri prepadne 17 minút platnosti) s ekonomickým dopadom (či už na cestujúceho alebo dopravcu).
Aký výpadok? Však v prípade zavedenia 15 min. lístka sa proste dopočíta zohľadnená inflácia od roku 2021 a vyjdú cca ceny:
15 min. . . . 1,10 - 1,30 €
30 min. . . . 1,30 - 1,50 €
60 min. . . . 1,80 €ň
Ten výpadok, ktorý prinesie o 10 centov lacnejší 15 min. lístok hravo nahradí o 10 centov drahší 30 min. lístok. A keďže ľudia cestujú rôzne, raz kratšie, raz dlhšie, tak to v konečnom dôsledku ani nemusí byť pre nikoho lacnejšie.
bobitwo
"Ako mám vedieť, či dávam prednosť sprava na neoznačenej križovatke, keď A) vôbec nemusím tušiť, že je vpravo križovatka, najmä večer a v neznámom teréne a
"Napr. v Rakúsku ti pred križovatkou znížia rýchlosť na 70 km/h, potom dajú doprostred trávnatý ostrovček, takže musíš mierne vybočiť, čiže si v strehu a potom máš značku "Daj prednosť". To si nevšimne len ožralý. A rovnako to má aj ten na hlavnej, čiže obaja sú v strehu a spomalení. Značky majú mať zmysel v predchádzaní nehodám a nie v šikanovaní vodičov, že "Ha! Ty si si nevšimol značku!""
- teraz miešaš križovatky mimo mesto a mesto, keďže tu sa rieši križovatka v meste. Ale je zaujímavé, že v meste si nestíhaš všimnúť značku pred križovatkou v 50km/h ale mimo obce, kde je 100k/h už zrazu ten problém nie je.
- pár príkladov križovatiek v Rakúsku, kade chodím dosť často a ty sa ním oháňaš
https://maps.app.goo.gl/hn3baPnYqzxE4qsk8
https://maps.app.goo.gl/gP4Amw6xiCb1ttsr5
https://maps.app.goo.gl/NjuWsigobukKbct26
https://maps.app.goo.gl/3KQp1h7xWaemfCw48
https://maps.app.goo.gl/xLNQcSjMaxNxN1yJ8
- žiadne upozornenie na že pozor križovatka, dokonca "hlavná cesta" ani len nie je označená, že to je Hlavná cesta, značky určujúce prednosť ako Daj prednosť v jazde a STOP sú osadené len na vedľajších cestách, žiadny ostrovček
https://maps.app.goo.gl/8oUNGP1n5sAKkh6H7 - križovatka v meste, žiadne označenie že je niekto na hlavnej, alebo bude križovatka
https://maps.app.goo.gl/X15Y1MggQD8Sb8pR8 - ďalšia križovatka v meste, kde je len STOP-ka na vedľajšej ceste
https://maps.app.goo.gl/ZvVYjcDe2VnYtwi57 - zase viem, že som na vedľajšej len preto, že tam je Daj prednosť v jazde.
https://maps.app.goo.gl/STpxPfu443Pj6qFE9 - lomená križivatka, je tak značka Hlavná cesta a pod ňou dodatková tabuľa s tvarom križovatky a vyznačené, čo je hlavná a vedľajšia cesta
https://maps.app.goo.gl/2BT5uHrXenixHinr6 - križovatka, kde nie je jediná značka...
Takže prosím, vráť vodičák, keďže celá tvoja argumentácia je o tom, že ty nevieš, či si v križovatke, kým ti to značka nepovie, ty nevieš aké sú prednosti, lebo nie si schopný si pozrieť značky.
A nie, nie som profesionálny šofér, mám najazdených cez 700 tisíc km za 23 rokov, len v rámci Európy sú 2 krajiny, kde som nešoféroval, Ukrajina a Rusko.