Discussion Forum › General Discussion

Add post

Add reply

Edit comment

Login
Password
You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 32 MB). You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.
Reply on: bobitwo #253454:
Ja som povedal "nápomocné", nie "jediné kritérium". Ale chápem, že pre niekoho, kto rozmýšľa binárne, to je ťažké pochopiť. Okrem toho platí aj to, čo napísal Zákazník - že ak je dysortografik a na tom mieste mu záleží, tak si to nechá skontrolovať.
Inak, mám tu jedného špičkového rušňovodiča-inštruktora, Slováka, z ktorého si robím srandu, že ak raz skončí uznávanie slovenčiny ako ekvivalentu češtiny, tak bude mať smolu, pretože on nedá B1 ani zo slovenčiny 😁.
Pokiaľ človek nemá nejakú poruchu ako je napr. dysgrafia tak neexistuje aby sa na neho gramatika nenalepila automaticky pri čítaní textu. Obzvlášť v mladšom veku mozog nasaje hocičo čomu je vystavený.

Ak teda človek píše zle, tak osobne mám tendenciu predpokladať že proste nie je "sčítaný" so všetkými intelektuálnymi implikáciami ktoré to má. Ale zároveň sa snažím pripomínať si že existujú aj vyššie spomínané diagnózy ktoré nesúvisia s inteligenciou, prípadne môže ísť niekoho kto slovenčinu nemá ako materinský jazyk, takže rozhodne to nie je spoľahlivý indikátor z ktorého by sa dali robiť závery.
Reply on: Ma178rek #253236:
Takže naozaj pribudli 2 prístrešky 🙂 super že po 10 rokoch dočasnosti 😂
Elektrifikácia trate Marchegg - Devínska Nová Ves (1/2). Jún 2025
https://youtube.com/watch?v=8mGKvjQ5Ha4&si=H8Qt0POQX--fT6z4

Vyzerá to horšie, než som čakal 😃
Reply on: si #253458:
S týmto súhlasím aj ja.

Moja skúsenosť je, že skutočne existuje skupina ľudí, ktorí z nejakého dôvodu gramatiku skrátka nedávajú, hoc by sa akokoľvek snažili, a pritom môže ísť aj o nadpriemerne inteligentných ľudí a odborníkov v určitom poli.

Ja si pri hodnotení druhej strany skôr všímam štylistiku, resp. schopnosť zrozumiteľne sformulovať svoje myšlienky. Toto mi napovie oveľa viac ako to, či triafa i/y alebo nie.
Reply on: S499.1023 #253450:
pokial vyberas uchadzacov na poziciu ucitela slovenskeho jazyka alebo do slovenskeho jazykovedneho ustavu, tak urcite....
poznam ale viacero spickovych odbornikov v technickych oblastiach ktori na nejake i/y zvysoka ... a na vysledok ich cinnosti/prace to ma pramaly vplyv; a ono je to inac castokrat tak ze ak priroda schopnosti niekde velmi prida, tak niekde inde zas musi kusok ubrat 😃
Reply on: zakaznik #253456:
Zaujímavá dedukcia. Čo sa ešte nedozvieme.
Reply on: bobitwo #253454:
Chyby v životopise naznačujú, že to asi nedal nikomu skontrolovať.

Čiže v práci bude naprd v delegovaní a spolupráci s kolegami a asi bude trpieť prehnaným sebavedomím, čo môže napáchať tiež značné škody. ☝️
Reply on: Miro #253452:
Nie len Chorváti, ale aj Slovinci. Vlastne celá južnoslovanská enkláva. No proste nemuseli si už tak ťažký život v 19.storočí ešte komplikovať gramatikou, lebo nemali takého znudeného kodifikátora jazyka, ako my sme mali Hattalu, ktorý bol zameraný evidentne na tvrdé.
Reply on: S499.1023 #253453:
Vyberiem človeka, čo bude mať schopnosti potrebné na tú pozíciu, ktorú treba. To že niekomu občas ubehne i/y pri pár špecifických prípadoch predsa nie je podstatné až tak, ak nie je učiteľ slovenčiny, či novinár a podobne.

Ale prosím, jeden z najlepších statikov na svete, čo robí pre Calatravu (ak nevieš kto to je, pozri si čo navrhol) už 25 rokov má strašnú gramatiku, proste des a vedia to všetci, čo s ním robia. Ale hej, uvidím, že príde životopis, napíše tam napríklad "ľudia boli prijatý" a ja jeho životopis hodím do smetí. Lebo špecifická hrúbka. Namiesto toho zoberiem Joža, čo napísal správne "ľudia boli prijatí", ale jeho najzložitejší projekt bola 4 poschodová bytovka v Snine. A človeka, čo riešil statiku napríklad na The Museum of Tomorrow v Riu sa vybodnem, lebo i/y.
Reply on: bobitwo #253451:
Naozaj? A ako vyberieš takého záujemcu, čo nebude onanovať nad gramatikou, resp. pravopisom? Tak, že si vyberieš takého, čo naseká do životopisu záplavu chýb?
Reply on: Mhr1 #253448:
Dokonca aj v cudzích slovách Česi píšu y tam, kde sa má vyslovovať tvrdo - napr. partyzán alebo tygr. Ale my píšeme mäkké partizán a tiger a vyslovujeme tvrdo. Česi to majú v tomto lepšie vymyslené.

A najlepšie to majú Chorváti, ktorí majú len mäkké i - dokonca aj názov písmena y píšu s mäkkým - ipsilon 😉
Reply on: S499.1023 #253450:
Samozrejme, je to veľmi nápomocné. Vo firme sme mali takého, čo onanoval nad gramatikou... Gramatika super, ale riadenie tímu a statika už mi veľmi nešli. Skús hádať za čo bol platený.
Reply on: 810zssk #253449:
Ale slúži. Napríklad pri výbere uchádzačov o zamestnanie je veľmi nápomocné.
Reply on: Mhr1 #253448:
Nie je väčšinou jednotné možné číslo zrejmé už z kontextu? Nepotrebuješ rozlišovať I/Y v pekný chlapec vs pekní chlapci, keďže to že ide o viac chlapcov je zrejme už z toho podstatného mena.

Takisto pri "na aké pozície boli prijatí" je zrejmé že ide o viacero ľudí už z toho "boli".

To pravidlo naozaj neslúži vôbec nijakému účelu.
Reply on: TomJ #253445:
Nepokladám ho za zbytočné, veď sa tým rozlišuje jednotné a množné číslo. Je ale pravda, že Česi to vždy mäkčia (my máme pekní chlapci, hoci čítame pekný chlapci), ale Česi v j.č. "hezký hoch", v množnom "hezcí hoši" a podobne ("hrozní babráci" sa po česky vyslovuje "hrozňí babráci") a pod. Čech sa vďaka tomu v tomto nespletie nikdy...
upravovač fotiek

upravovač fotiek

https://www.bratislavskenoviny.sk/nasa-tema/84983-podari-sa-mame-sancu-zachranit-historicku-elektricku-ktora-kedysi-jazdila-v-bratislave

Pán architekt možno nevie o tom, že sú isté šance na vzkriesenie Studánky č. 52. Len je to beh na dlhú trať a skôr ako za 10 rokov nebude hotová. Je to náročná práca.
Reply on: danlo #253442:
Posledná veta môjho príspevku začína slovom aby a ty sa v reakcii na tento príspevok pýtaš načo? 🤔
Reply on: Mhr1 #253444:
Súhlasím, že Slovák má ovládať gramatiku, ale musím priznať, že toto je asi to najzbytočnejšie pravidlo, aké máme. Keby sa to aspoň vyslovovalo mäkko tam, kde sa dá ("pekňí ľudia").
Reply on: bobitwo #253438:
bobitwo, už sa to, prosím konečne nauč! V množnom čísle mužského rodu majú prídavné mená len dve koncovky - buďto -é (veľké duby, moderné stroje), alebo -í (ľudia boli prijatí). Nie je si to s čím popliesť, -ý tam nie je nikdy. Viem, že mi dáte mínusky, ale toto je taká elementárna znalosť, že z tvojej strany je to bohapustá ignorácia. Opakujem, nemám nič proti nespisovným či nárečovým výrazom, proti slangu, veď nakoniec obohacujú slovenčinu, ale gramatika je gramatika! To sú pravidlá hry a tie treba dodržiavať, najmä keď je to také jednoduché! A naviac je tam VŽDY zhoda: nahnevaní vodiči, protestujúci zdravotníci, rozhorčení učitelia, vynikajúci športovci, veľkí odborníci, skrátka hocičo ťa v slovenčine napadne, je tam zhoda mäkkého i v podstatnom aj v prídavnom mene. To naozaj nie je ťažké pochopiť. A rovnako zákazník, píšeš "Samosprávny politici", samozrejme, že aj tu je zhoda: samosprávni politici je správne.

Change view

Structure
Order
Posts on page

Search in topic

Search text
Date from
Date to
You can search for more expressions divided by the space.
Guidance for advanced search can be found here.