Discussion Forum › General Discussion

Add post

Add reply

Edit comment

Login
Password
You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 32 MB). You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.
Reply on: Vladimír #250660:
Očividne však išlo o skrátenie skratky "žel. st.", ktorá sa používala minimálne v Bratislave od obdobia nie dlho po skončení druhej svetovej vojny (možno to malo aj súvis s jazykovou reformou v 1960). Predtým sa používali názvy vo forme prídavného mena (napr. Novomestská stanica).
Reply on: Valec #250659:
Ďakujem za spresnenie, v podstate takto nejak si to pamätám aj ja, len som si nebol istý.

Je zaujímavé, že história vzniku skratky ŽST je vlastne veľmi podobná vzniku skratky Stn. Jednostranne s ňou prišiel DPB.
Reply on: Vladimír #250654:
Pamätám si niekedy v polovici 90tych, keď som objavil na zastávke názov "ŽST Vinohrady", pričom dovtedy sa vždy používalo "Žel. st. Vinohrady". Až niekedy po roku 2010 začali skratku ŽST používať aj železnice vo svojich oznamoch.
Reply on: Cancer #250656:
Tak v tomto prípade by kľudne stačilo, aby po tom prste kleplo mesto, lebo názvy zastávok schvaľuje ono (DPB len navrhuje).
Vyhláška však definuje skratku pre názov "železničná stanica", bratislavské zastávky sa ale volajú "stanica" a pre tú žiadna skratka definovaná nie je. A keby aj, vyhláška za toto žiadnu sankciu nepozná, takže napriek tejto plamennej diskusii k žiadne zmene prísť nemusí.
Reply on: Cancer #250656:
Ja neobhajujem DPB. Iba mi vadí, keď MinDop miesto riešenia reálnych problémov upravuje vyhláškou veci, ktoré vôbec žiadnu vyhlášku nepotrebujú, a zasahuje pritom do oblasti, ktorú si majú riešiť mestá a kraje.
Reply on: Erasmus #250655:
Možno preto aby DPB prestal vrtieť psom? DPB si myslí, že si môže vymyslieť hocakú ****ovinu a potom čaká že sa mu všetci prispôsobia.
Reply on: Vladimír #250654:
Skratka ŽST sa myslím používala niekedy od konca 90. rokov, čiže dosť dlho na to, aby si na ňu cestujúci zvykli. Nepáči sa mi časté premenúvanie zastávok, ale nechápem, prečo sa MinDop stará do toho, aké skratky dopravcovia, resp. objednávatelia dopravy používajú. Nevidím dôvod, prečo by mal štát nariaďovať mestám a krajom, ako presne si majú pomenúvať zastávky.
Reply on: si #250653:
A keď už sme teda pri tom, ako dlho sa tá skrátka ŽST používala? Je možné, že sa mýlim, ale mne sa nezdá, že by to bolo viac ako nejakých 25 - 30 rokov. A aj to viacmenej len v Bratislave.... Alebo sa ozaj mýlim?
Reply on: N/A #250648:
tu je aspon vidiet, ze kto sa bije za svoj pomnicek.... roky rokuce sa pouziva(lo) ZST len niekto (ne)kompetentny si potreboval postavit pomnicek z premenovanych zastavok no a aspon na niektore akosi doslo.....
Reply on: Max #250649:
Ale no taaaak😂😂😂😂
Reply on: Andrej #250647:
Vtedy to nepomôže. Ale stále si myslím, že takéto pomôcky, v prípade, že nestoja nejaké veľké úsilie na zavedenie, stoja za to aj kvôli tým občasným prípadom, kedy to trochu pomôže (a nič nepokazí). Ale rozumiem, že niekomu vadí, že je to jazykovo nesprávny tvar, ja sám som pomerne "grammar nazi". A keďže som to nevymyslel, nechce sa mi to ďalej riešiť, prajem pekný večer. 😃
Reply on: Ike #250644:
Máš úplnú pravdu a tiež viem, že niekedy jedno slovo má viac významov. Ale ak pridáš pred slovo chodník, lesný, čiže lesný chodník už si ho zadefinoval a znamená len to jedno. Úplne ťa ale chápem.
Ja som však vychádzal zo slova stanica a v slovenskom jazyku som našiel len tieto definície.
Ako bolo spomenuté nižšie, Policajná stanica, Hasičská stanica a atď je už definované a nespadá pod slovo stanica v mojom prípade.
Reply on: N/A #250638:
Nádražie, takže skratka NDR? 😉
Reply on: Viko #250613:
Fascinuje ma len jedno na tom celom. Vraj Stn, evokuje Slovenské technické normy. Tu by som sa hádal a byť na mieste DPB, vybojoval by som si pravdu, že sa mýlia.
Slovenské technické normy používajú skratku STN tak ako aj Technické normalizačné informácie, skratka TNI a sú chránené zákonom č.60/2018
Čiže, DPB používa, skratku kde je iba prvé písmenko veľké a ostatné malé.
Čo je zlé na Stn?
Zjavne sa tu na Slovensku budeme musieť hrať na definíciu.
Reply on: Andy #250643:
A ak na tej zastávke chodia spoje na viacero staníc, potom čo?
Reply on: Cancer #250645:
Je to jedna z nich. Ak to nič nestojí, prečo ju nepoužiť?
Reply on: Andy #250643:
A Stn je tá pravá indícia? Piktogram nestačí? Názov ciela si stihol zabudnúť tiež s číslom linky?
Reply on: N/A #250642:
Veľa ľudí zabúda, že to isté slovo môže mať viac významov. Krásnym príkladom je slovo "obec", ktoré je zároveň územno-správna jednotka, zároveň je to v princípe dedina, na ktorú môžeš pozerať z diaľky, ale tiež to môže byť cesta ohraničená dopravnými značkami "obec".

Tak isto slovo "chodník". Môže to byť chodník v lese, môže to byť chodník definovaný v územnom pláne, alebo to môže byť chodník podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, pričom miera prieniku medzi týmito slovami je rôzna.

To isté platí na stanicu.
Reply on: 810zssk #250641:
Napríklad zabudneš číslo linky, ktoré si mal pozreté, a pri príchode na zastávku už stojí autobus, a nemáš čas pozrieť ani v mobile ani vo vitrínke CP či je to ono, tak si rád že vidíš nejakú indiciu, ktorá ti napovie, že to je tá linka na tú stanicu.
Reply on: Ike #250640:
Áno, ale to už máš samostatne definované. Pre slovo stanica v skratke sú len tie čo som uviedol v slovenskom jazyku.

Change view

Structure
Order
Posts on page

Search in topic

Search text
Date from
Date to
You can search for more expressions divided by the space.
Guidance for advanced search can be found here.