Už sme tu. Na jednej strane sa žiada kyvadlová doprava, CP L17 je biedny a hneď je aj skonštatovanie, že medzi Solinkami a Vlčincami sa viezli traja ľudia. Tak potom ako ďalej s našou MHD?
24-hod. lístok má plné opodstatnenie v MHD. Aj keď nepoznám štatistiku v počte predaných lístkov, tak takéto lístky sú aj v zahraničných mestách. Naposledy som ho využíval v Paríži. Netreba rušiť to čo my domáci nepotrebujeme, ale treba vychádzať v ústrety hlavne turistom a mimožilinským návštevníkom. Neobstojí ani argument, že väčšina pamiatok je dosiahnuteľná peši.
Je viacero zastávok na železnici, ktoré sú postavené mimo a neslúžia svojmu účelu. Kedysi sa stavali zastávky na železnici aby slúžili ako spádová oblasť pre určitý okruh obcí. Napr. zastávka Brodno. Aj keby zastávka bola uprostred obce, MHD tam musí byť zabezpečená, lebo sú mestskou časťou Žiliny. Hlavným dopravným spojením by naďalej zostala mestská doprava a železnica by v tomto prípade bola len doplnkovou dopravou.
Samozrejme, že stačilo napísať jedným výrazom „zastávka na znamenie“, ale chcel som to trošku vysvetliť že to ide nielen v prímestskej autobusovej doprave, kde vodič obslúži vozidlo a cestujúcich, ale aj vo vlaku.
Puzdro na čipovú kartu som si nemusel kúpiť, ale keď sa ma pani opýtala či chcem nové puzdro alebo si dám puzdro zo starej čipovej karty, tak som si vypýtal puzdro nové nevediac, že sa zaň platí. Teraz mám doma dve puzdrá.
Pracujem na jednom návrhu cestovného poriadku MHD pre Žilinu. Jedna otázka pre pravidelných používateľov:
Myslíte si, že je nevyhnutne nutné, aby linky č. 7 a 17 jazdili aj cez víkend? Ja ich vo svojom návrhu cez víkend mám ako nepremávajúce. Vychádzam z toho, že prepojenie Hliny - Solinky - Vlčince zabezpečí aj linka 5/15. Spojenie ŽU zo stanicou zrejme cez víkend nehrá rolu. Alebo áno?
Už niekoľko dní tu o tom diskutujeme, že z pôvodnej koncepcie MHD v Žiline (minimálny počet liniek, prehľadnosť, husté intervaly) nezostal kameň na kameni ? Možno tu pomôže len nejaká revolučná zmena...
Dnes som po dlhom case opat cestoval MHDeckou v ZA. Kedze CP L 17 je velmi biedny, rozhodol som sa prejst po meste a sadnut na L 5. Tie medzery v grafikone su strasne! Ziadna kzvadlova doprava, niektore odchody sa nedaju ani zapamat. A zo Soliniek na Vlcince sme sli traja, vratane vodica.
Tiez som bol zhrozeny z grafikonu L 16.
Mali bz dat radsej menej liniek, ale rozumne premavajucich, tak ako to bolo donedavna.
Tým mi potvrdzuješ, že 24-hod. lístok je ako stvorený pre fanatikov MHD, ako si ty, ale nie pre človeka, ktorý potrebuje okrem jazdenia stihnúť aj niečo iné ? Ja ti naň siahať nebudem, to je v kompetencii iných ?
Ja teóriu ovládam, dôvod vzniku L16 poznám. Lenže keď vznikla, mala 2x toľko spojov ako L6! Dnes je to len akési linkové torzo.
Re #713 Miro: Lobbovať za zriadenie nových druhov lístkov môžeš, ale 24-hodinový nechaj na pokoji. S maximálnou vážnosťou hovorím, že v prípade zrušenia 24-hodinového lístka ma s najväčšou pravdepodobnosťou už viac nikto v Žiline neuvidí. Presne tak, ako ma nikto nedostane v dopravnej veci do Bystrice. Ja za každú jazdu zvlášť platiť nebudem!
Neviem, nakoľko je 24hod. lístok užitočný. Rád by som videl štatistiku, koľko sa ich predá. Ja by som považoval za užitočnejší lístok na 2 alebo 4 jazdy, prípadne papierový na 10 jázd, aby si ho mohol kúpiť aj ten, kto je raz za život na týždeň v Žiline a nevyplatí sa mu kúpiť si čipovú kartu s 10 jazdami.
To je síce už mimo Žiliny, ale zišla by sa aj zastávka v Rajeckých Tepliciach pri kúpalisku, aspoň v lete. Vlak tade prechádza, občas tam niekoho zrazí, ale zastavuje až na dosť vzdialenej stanici.
Niektoré zastávky na železnici sú fakt zaujímavo umiestnené, napr. zastávka Brodno je ďaleko za obcou, pričom železnica ide stredom obce. Pritom aj tu by železnica mohla ideálne nahradiť autobusovú L22...
Videl som reportáž z nejakej súkromnej lokálnej železnice v Nemecku, kde rušňovodič nielen obstará celú prevádzku motorového vlaku, ale na konečnej ho aj poupratuje ?
L16 vznikla preto, že z Hájika do centra vraj cestuje viac ľudí než z Vlčincov, to sa dá chápať, ale L6 fakt mohli zrušiť a jej kapacitu presunúť na L7/17.
Súhlas, len by bolo dobré túto železnicu aj viac integrovať do MHD. Ak totiž chcem napr. cestovať z Bytčice do mesta na stanicu, musím si kúpiť lístok ŽRIDS, ale ak idem s MHD, musím si kúpiť iný lístok, aj keď cena je rovnaká. Podobne je to zrejme aj s jazdami do čipových kariet. Ak teda budem mať v čipovej karte len jazdy na železnicu, nemôžem ich využiť v MHD a naopak. Pravda, môžem si dať nabiť jazdy také aj onaké, ale je to komplikácia, ktorá cestujúceho odrádza.
Okrem toho cestovný poriadok železnice je taký riedky, že až hrôza... v prípade zriadenia tebou navrhovaných zastávok (vyzerá to rozumne) by bolo potrebné zahustiť cestovný poriadok aspoň v úseku po Bytčicu, prípadne po Lietavskú Lúčku, aby sa to trochu začalo podobať na MHD a na to, ako to Juraj vysvetľoval vlani v ŽTV, že to bude čosi ako električka, len to nebude poháňané elektrinou.
Že si Rajecká železnica od zavedenia ŽRIDS získala viac cestujúcich, si vysvetľujem len a len tým, že sa podstatne znížila cena na dlhších úsekoch, napr. zo Žiliny do Rajca asi o tretinu oproti ZSSK aj SAD. A v kombinácii so zľavou pri zakúpení čipovej karty je to ešte výraznejšie. Na krátkych úsekoch naproti tomu zdražela, napr. v úseku Žilina - ŽA-Záriečie. Chápem to ako snahu o zjednotenie cestovného v MHD a na železnici, ale tým naopak cestujúcich v rámci mesta čiastočne stráca, pretože zastávky MHD sú predsa len dostupnejšie.
Zavedenie ŽRIDS je podľa mňa dobrým krokom, ale ešte je čo integrovať... ?
Zmeniť zobrazenie
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa. Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou. Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.
bigmac
nech si to puzdro za 9,-sk strcia. v kazdej banke ti ho daju gratis.