Bezbariérová doprava

Premávka nízkopodlažných vozidiel

Na všetkých spojoch trolejbusových liniek 1 3 4 6 7 14 a 16 premávajú nízkopodlažné vozidlá. Na trolejbusovej linke 5 sú niektoré spoje garantovane nízkopodlažné. V cestovných poriadkoch na zastávkach sú tieto spoje označené piktogramom invalidného vozíka; na našich stránkach sú jednotlivé odchody nízkopodlažných spojov podčiarknuté. Nízkopodlažné vozidlá môžu premávať aj na iných spojoch ako garantovane nízkopodlažných a aj na linkách, kde garantovane nízkopodlažné spoje nie sú.

Podmienky prepravy cestujúcich s preukazom ZŤP / ZŤP-S

Občania SR, ktorí sú držiteľmi preukazov osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ZŤP, ZŤP-S), môžu využívať žilinskú MHD so zľavou. V prípade používania čipovej karty majú nárok na výrazne zľavnené cestovné pre ZŤP, v prípade používania jednorazových cestovných lístkov na zľavnené cestovné. Držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s nárokom na sprievodcu majú zároveň nárok na bezplatnú prepravu invalidného vozíka, sprievodcu, resp. vodiaceho psa.

Nárok na zľavnenú prepravu sa preukazuje čipovou kartou, ak ňou cestujúci nedisponuje, tak preukazom ZŤP / ZŤP-S. Sprievodca, resp. vodiaci pes má nárok na bezplatnú prepravu na základe preukazu ZŤP-S sprevádzaného. V prípade zabudnutia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s nárokom na sprievodcu nie je možné pre sprievodcu dodatočné preukázanie nároku na bezplatnú prepravu. 

Vodiaci pes osoby so zrakovým postihnutím musí mať biely postroj s červeným krížom alebo oranžovými pruhmi. V každom vozidle MHD je vyhradených minimálne 6 miest na sedenie pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S a jedno miesto pre nevidiaceho a vodiaceho psa (prvé sedadlo za kabínou vodiča).

Preprava invalidného vozíka vo vozidlách MHD

Cestujúci na invalidnom vozíku môže do vozidla nastúpiť len s vedomím vodiča. Dvere určené pre nástup / výstup takéhoto cestujúceho a miesto vo vozidle určené pre invalidný vozík sú označené príslušným piktogramom. Cestujúci musí vo vozidle zaistiť zabrzdenie vozíka proti pohybu a súčasne ho upevniť bezpečnostným pásom, ak je ním vozidlo vybavené (novšie nízkopodlažné vozidlo).

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.