Skupina Arriva sa tiež zapojí do Európskeho týždňa mobility

Viaceré mestá, kde Arriva pôsobí, budú mať MHD 1 deň zdarma a chýbať nebudú ani súťaže.

Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita – to je hlavná téma tohtoročného Európskeho týždňa mobility. Spoločnosti Arriva na Slovensku sa už tradične od 16. do 22. septembra zapájajú spolu s európskymi mestami, organizujú rôzne programy pre svojich obyvateľov a motivujú ich, aby presadli z osobných áut do vlakov, autobusov, na bicykle alebo sa prešli peši. Cieľom je, aby bola doprava v našich mestách bezpečnejšia, rýchlejšia, plynulejšia, pohodlnejšia a ekologickejšia. Spoločnosť opäť pripravila pre verejnosť súťaž o kredity na čipové karty v celkovej hodnote viac ako 2 500 €.

Vo viacerých mestách bude cestovanie MHD zdarma

Svojimi aktivitami podporujú Európsky týždeň mobility už tradične spoločnosti Arriva na Slovensku. V krajoch, kde Arriva pôsobí, pripravila v spolupráci so samosprávami aktivity na propagáciu verejnej dopravy a vyzýva verejnosť, aby vymenila auto za autobus. Spoločnosť pripravila pre deti, študentov i dospelých rôzne súťaže. Cestujúci vo viacerých mestách budú 22. septembra počas Dňa bez áut cestovať autobusmi mestskej dopravy zadarmo. Do akcie sa tento rok zapojili mestá Nové Zámky, Šurany, Štúrovo, Šaľa, Komárno, Levice, Šahy, Trnava, HlohovecTrebišov. V Senici a Piešťanoch bude cestovanie MHD zdarma 21. septembra 2017.

„Arriva aktuálne zabezpečuje mestskú autobusovú dopravu v 19 mestách na celom Slovensku. V spolupráci so samosprávami a objednávateľmi sa usilujeme zavádzať inteligentné, tzv. SMART dopravné riešenia. Robíme to preto, aby naši cestujúci mohli vo verejnej doprave cestovať bezpečnejšie, rýchlejšie, plynulejšie a pohodlnejšie,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Príkladom inteligentných dopravných riešení, ktoré už dala Arriva do užívania cestujúcim na Slovensku, sú autobusy na CNG pohon v Nitre a Trnave, tento rok k nim pribudol nový elektrobus v Šali, inteligentné autobusové zastávky v Topoľčanoch či systém zdieľaných bicyklov arriva bike ako doplnok verejnej dopravy v Nitre. „Zdieľané bicykle arriva bike pomáhajú obyvateľom Nitry dostať sa až do cieľa ich cesty verejnou dopravou. Teší nás veľký záujem o túto službu. Od spustenia novej služby bikesharing koncom júla zdieľané bicykle využilo už vyše 3 000 ľudí a očakávame, že od začiatku nového semestra osloví tento spôsob dopravy študentov a záujem obyvateľov a návštevníkov Nitry bude ďalej rásť,“ dodal L. Ivan. Ako však povedal, v rámci konceptu inteligentných dopravných riešení je potrebné ďalej modernizovať a rozvíjať predovšetkým infraštruktúru a zavádzať moderné informačné technológie. „Cestujúci chce cestovať v čistom, modernom a pohodlnom autobuse či vlaku, chce mať o svojej ceste a možnostiach prestupu dostatok informácii v reálnom čase, chce mať možnosť dať okamžitú spätnú väzbu na spokojnosť, resp. nespokojnosť s dopravnými službami a chce vystúpiť na čistej, modernej zastávke či stanici. Až vtedy bude cestovanie verejnou dopravou považovať za lepšie riešenie než individuálnu dopravu autami,“ povedal L. Ivan. Európsky týždeň mobility je dobrou príležitosťou zmeniť návyky verejnosti, ktorá na svoju prepravu využíva osobné motorové vozidlá. „V autobuse si človek môže oddýchnuť, prípadne využiť bezplatné pripojenie na internet. Ak potrebuje, môže pracovať a pri tom všetkom nemusí riešiť otázku parkovania,“ doplnil L. Ivan.

Súťaže pre cestujúcich a žiakov počas Európskeho týždňa mobility

Súčasťou aktivít spoločnosti Arriva je propagovanie verejnej osobnej dopravy. Preto Arriva pripravila pre verejnosť a svojich cestujúcich počas Európskeho týždňa mobility aj tento rok viacero súťaží. Každý, kto si v termíne od 16. do 22. septembra dobije čipovú kartu minimálne za 10 € alebo kúpi novú s kreditom v tejto hodnote, bude automaticky zaradený do zlosovania o kredity v hodnote 5, 10, 20 a 30 €. „Celkovo rozdáme kredity na čipové karty v hodnote vyššej ako 2 500 €,“ doplnil L. Ivan.

Arriva v spolupráci so samosprávami aj tento rok vyhlásila výtvarnú súťaž na tému Autobus budúcnosti pre žiakov a učiteľov základných škôl. Žiaci majú za úlohu výtvarne zobraziť svoje predstavy o vysnívanom autobuse, v ktorom by radi cestovali do školy. Cieľom súťaže je zvýšiť záujem detí o ochranu životného prostredia a hľadať riešenia ochrany našich miest pred znečistením. Kolektívy žiakov základných škôl budú súťažiť o výlet autobusom do jaskyne pre celú triedu. Každá z piatich dopravných spoločností Arriva vyberie jednu víťaznú prácu, ktorá bude odmenená. Vyhrať môže celkovo päť kolektívov.

Arriva je partnerom tohtoročného Európskeho týždňa mobility

Arriva sa tento rok stala partnerom Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá zastrešuje Európsky týždeň mobility na Slovensku. Vďaka tomuto partnerstvu poskytne výhercom výtvarnej súťaže vstup do jaskýň patriacich pod Štátnu ochranu prírody – Správu slovenských jaskýň.

Akcie pod hlavičkou iniciatívy Deň bez áut sa prvýkrát v európskych mestách konali 22. septembra 2000. V rámci celej Európy mestá obmedzili motorovú dopravu a podporili používanie udržateľných spôsobov dopravy, aby tak upozornili svojich obyvateľov na vplyv výberu spôsobu dopravy na životné prostredie. Po úspechu Dňa bez áut sa od roku 2002 každý rok od 16. do 22. septembra koná Európsky týždeň mobility.

Viac informácií o MHD v meste

Hlohovec

17.10.2016

Komárno

17.10.2016

Levice

17.10.2016

Nové Zámky

17.10.2016

Piešťany

17.10.2016

Senica

17.10.2016

Šahy

17.10.2016

Šaľa

17.10.2016

Štúrovo

17.10.2016

Šurany

17.10.2016

Trebišov

17.10.2016

Trnava

17.10.2016

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: lostrail #3:
Prečo je Nitra jeden zo žiarivých príkladov, ako sa MHD robiť nemá? Nitra sa nezúčastní týždňa mobility z úplne konkrétneho dôvodu.
OK, tak PR clanok mame za sebou. Este by bolo celkom fajn, keby aj tie sluzby tomu zodpovedali. Cakal som, ze sa v tom zozname miest objavi aj Nitra. Ako som predpokladal, nie je tam. Totiz, to je jeden zo ziarivych prikladov, ako sa MHD robit nema a tiez, ze existuje silny predpoklad, ze pripadna akcia by zrejme skoncila fiaskom. Samozrejme, netvrdim, ze je v tom Arriva osamotena. Skor pozitivne prekvapila Trnava (aj ked tam asi pojde o bicykle ;-P).
Reakcia na: Addams #1:
Vyzerá to tak.
A na vlaky Arriva zlava ci bezplatna doprava nebude?