Počas Európskeho týždňa mobility sa prímestskými a regionálnymi vlakmi zveziete za polovicu (18. - 22.9.2017)

ZSSK počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility zlacní vlaky kategórií Os a REX.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) podporí od 18. do 22. septembra 2017 mimoriadnymi zľavami vo výške 50 % Európsky týždeň mobility 2017. V týchto dňoch zvezie za polovicu všetkých cestujúcich v 2. triede na všetkých vnútroštátnych trasách prímestských a regionálnych vlakov kategórie Os a REX, čo predstavuje 1247 spojov denne.

„Vítam túto aktivitu a veľmi sa z nej teším. Vlaková doprava je v súčasnosti jedným z najekologickejších typov dopravy a naším cieľom je pritiahnuť cestujúcich, ktorí dnes vlakom nejazdia a ukázať im, že takéto cestovanie je pohodlné a spoľahlivé,“ povedal Árpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

„Zľavy budú mimoriadnou odmenou pre približne 250-tisíc platiacich cestujúcich, ktorí jazdia pohodlne a ekologicky už dnes,“ hovorí Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK. Zároveň dodáva: „Ide nám však najmä o tých, ktorí si myslia, že osobné auto je jedinou správnou voľbou. Radi by sme im ukázali, že to tak nemusí byť. Srdečne ich pozývame do našich vlakov.“ V súčasnosti vykoná každý obyvateľ Slovenska priemerne 6 ciest po železnici za rok. Najväčší podiel vlakovej dopravy v Európe má Švajčiarsko (19 ciest/osoba/rok) a naopak najmenší podiel má Bulharsko (2 cesty/osoba/rok). „Čím vyspelejší  štát, tým viac sa v ňom využíva koľajová doprava,“ vysvetľuje P. Horný, „Európsky týždeň mobility preto vnímame ako možnosť odprezentovať vlaky ako pohodlnú a veľmi zelenú alternatívu k osobným autám.“

Ako si zakúpiť zľavnený lístok?

Cestovné lístky so zľavou vo výške 50 % z obyčajného jednorazového cestovného a z cestovného na tratiach Tatranských elektrických železníc sa začínajú predávať v prvý deň akcie - v pondelok 18. septembra 2017, pričom akciu môže využiť každý cestujúci na území Slovenska bez ohľadu na vek alebo občianstvo.

Lístky s zľavou pri príležitosti Európskeho týždňa mobility bude možné zakúpiť na predajných miestach Železničnej spoločnosti Slovensko aj v e-shope ZSSK:

  • v pokladnici pri nákupe lístka uveďte, že chcete cestovať osobným vlakom (Os) alebo regionálnym expresom (REX),
  • v e-shope ZSSK si pri nákupe vyberte typ cestujúceho "Týždeň MOB".
Cestujúcim s nárokom na vyššiu zľavu (ako napr. študenti, či dôchodcovia) aj počas Európskeho týždňa mobility majú nárok na svoje zľavy.

Vlaky sú ekologické

Týždenne sa vo vlakoch uvedených kategórií prepraví takmer 1 milión cestujúcich. Z nich približne tri štvrtiny cestujú s rôznymi zľavami – či už z dôvodu vlastníctva predplatených traťových lístkov, alebo majú nárok na bezplatnú prepravu. Z celkového počtu 1247 prímestských a regionálnych vlakov kategórie Os a REX denne je približne 542 elektrických a 705 dieselmotorových. Pripravovaný grafikon vlakovej dopravy 2017/2018 celkovo počíta so 60,6 % vlakových kilometrov na elektrický zdroj pohonu a 39,4 % vlakových kilometrov na dieselmotorový pohon.

Koľajová doprava je najekologickejším typom dopravy a pri elektrickom pohone sa k životnému prostrediu správa ešte viac priateľsky. Pri preprave jedného pasažiera na vzdialenosť jeden kilometer, podľa prepočtov Európskej enviromentálnej agentúry, vypustí letecká doprava do ovzdušia 244 gramov oxidu uhličitého, preprava autom 101 gramov, avšak pri preprave vlakom je to len 28 gramov. Aj pri naftou poháňananých vozidlách sa ZSSK snaží znížiť emisie. Dieselové jednotky radu 861 a radu 813 vypúšťajú menej emisií vďaka pridávaniu AdBlue (močoviny). Vstrekovaním tohto kvapalného aditíva do výfukových plynov vzniká chemická reakcia, výsledkom ktorej vychádza z výfuku dusík a neškodná para.

Európsky týždeň mobility sa koná už od roku 2002. Každý rok v termíne od 16. do 22. septembra je cieľom tejto akcie povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Zároveň je toto podujatie výzvou pre všetkých obyvateľov, aby využívali na presun rôzne alternatívne spôsoby prepravy, ktoré nahrádzajú osobné motorové vozidlá, napríklad pešiu či bicyklovú prepravu, ale i mestskú hromadnú a verejnú dopravu. Témou Európskeho týždňa mobility 2017 je „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Miro #5:
V RJ o tom vedeli, už aj správa o tom tu je (viď odkazy v "Viac k téme" nad komentármi).
50 percent je zo základného cestovného, mnoho ľudí možno pri cestách do 60 km prekvapí, že cena až tak polovičná nebude 🙂 zľava činí cca 40 percent oproti bežným REGIONAL cenám. Ale na výlet z BA do Bojníc a späť REXom poteší 🙂
Reakcia na: Ike #4:
Minister povedal... len či to povedal aj Regiojetu?
Reakcia na: Dispecer #3:
To nie je. Ale minister to povedal.
Reakcia na: Ike #1:
Nikde o tom na stránke RegioJetu nie je zmienka.
"...ukázať im, že takéto cestovanie je pohodlné a spoľahlivé..."
to nám ukazujú každý jeden deň, pretože sa môžeme spoľahnúť na to, že podľa CP to nepôjde... meškania na dennom poriadku
Ešte, prosím, doplňte, že v sobotu jazdí zadarmo aj RegioJet na trati Bratislava - Komárno ? potom tento príspevok môže ísť preč.