Reakcia na: VLK #10262:
V Londýně jsem nebyl (je dost těžké se tam nějak kulturně a relativně levně dostat), ale vím, o co asi jde- v Paříži je to dost podobné, pouze s tím rozdílem, že v autobusech jsou jednorázové jízdenky klasické a nepamatuju si, že by tam byl běžně vyžadován prodej jízdenek u řidiče. Taky musím přiznat, že se mi to moc nelíbilo- ale jen do té doby, než jsem si všimnul, že skoro nikdo tím nejede víc než 2- 3 stanice od metra/RERu. V celé trase tím jezdí jen šotouši a pár důchodců, ale proč ne. Není to ono, ale tam se to zase docela vykompenzuje preferencí autobusů- vyhražených pruhů tam je, že bychom se v Praze divili!A jiná věc je, že co tak o Anglii vím, tak to asi nebude zrovna vrchol západoevropské dopravní kvality, prý je londýnská MHD dost chaotická se spoustou dopravců. A četl jsem, že za "železné lady" bylo ještě hůř- než i tamní odborníky osvítila idea integrace dopravy...
Papyr
Abonentska casovka je predplatny mesacny papierovy CL, o ktorom hovorim ja. Uctovanie s papierovymi listkami nie je take zlozite, ako implementacia elektronickych hraciciek, kart, citaciek, platenie opravarov systemu, platenie upgradov systemu a tak dalej. Nevidim jedinu vyhodu elektronickych KARTOVYCH odbavovacich systemov proti papierovym.
Juraj: Ano, koniec platnosti papieroveho CL sa da sfalsovat, ale da sa tomu elegantne zabranit. Ako? Na predajnom mieste vytlacime na mesacnik nielen zaciatok a koniec platnosti, ale aj CIAROVY KOD, ktory bude revizor pri kontrole v buse oscanovavat a v ktorom tiez bude zakodovany koniec platnosti. Ak sa pisany bude lisit od toho zakodovaneho v ciarovom kode, listok je neplatny a smytec. Jedna sa vlastne o nieco take, ako kombinaciu papieroveho a elektronickeho sposobu, vyhodou je to, ze ludia nemusia vyhadzovat 160 korun za kartu.