Ja som to sem písal už dávnejšie, znova a znova a opäť raz sa musím postaviť za nástup a výstup cestujúcich VŠETKÝMI dverami. Akéže úspory? Akýže nárast tržieb. Som Prešovčan, žijem v Prešove a nikdy sme nad nástupom prednými dverami neuvažovali. To, čo sa získa na tržbách, stráca sa na zbytočnom pre´dlžovaní jazdných dôb medzi zastávkami, v konečnom dôsledku tak treba:
- viac vozidiel na linku
- viac vodičov
- viac vozidiel v evidenčnom stave
- viac údržbárov vozidiel
- viac peňazí na údržbu vozidiel
A samozrejme klesá tým konkurencieschopnosť MHD voči IAD a znechucuje to ľudí.
Bystrica celkom zaspala dobu, vydala sa doslova dostou do priepasti. Budovať systém založený na zaplatení za každé použitie vozidla MHD bez možnosti neúčtovať prestupy, bez možnosti službu si predplatiť je šialenstvo! Zažil som veľmi príjemné podniky SAD, kde mi nástup prednými dverami nevadí. V živote by som sa nezasadzoval za nástup všetkými dverami v Levoči či Komárne. Ale BB je osemdesiattisícové mesto, kde takto spomaľovať dopravu jednoducho nejde.
Ešte raz, problémom nie je presmerovanie L34, problémom je nemožnosť pokračovať v jazde po prestupe bez zaplatenia ďalšieho cestovného.
---
BB je pritom také pekné mesto! Viem, si tu predstaviť takú skvelú MHD! Už dávno mali trolejbusy získať protipól na opačnom konci mesta v podobe trolejizácie trasy na Sásovú. Kapacitné trasy po trolejom predsa vychádzajú lacnejšie. Okrem toho by zanikli zbytočne 2x prechádzané úseky trasy v oblasti Nám. slobody a žel. stanicou. Z pohľadu cestujúcich by mohla konečne zaniknúť nezmyselná a umelo vybudovaná konečná Parkovisko Mičinská a trolejbusom by sa dalo dostať z jednej strany mesta na druhú.
Nech mi nikto netvrdí, že ľudia medzi sídliskami necestujú. Bystricu síce nepoznám z každodennej prraxe, ale analogicky z Prešova, ktorý je porovnateľný k BB môžem predpokladať, že sa denne kvantum ľudí presúva zo Sásovej na Fončordu a opačne.
Kto vyťahuje finančné problémy, nech sa pozrie do iných miest. Ak dokázali trolejbusy budovať v Žiline, dalo sa to aj v Bystrici. Čože? Že v Žiline majú mestský DP, ktorý je dotovaný aj štátom podstatne viac ako BBDS? A čo bránilo MsÚ BB zriadiť v roku 1993, keď tak spravil Slota, bystrický DP? Kde bola Žilina v roku 1993 a kde bola Bystrica? A kde sú obe mestá dnes? Realita je desivá.
Až ma to všetko znechutilo...
- viac vozidiel na linku
- viac vodičov
- viac vozidiel v evidenčnom stave
- viac údržbárov vozidiel
- viac peňazí na údržbu vozidiel
A samozrejme klesá tým konkurencieschopnosť MHD voči IAD a znechucuje to ľudí.
Bystrica celkom zaspala dobu, vydala sa doslova dostou do priepasti. Budovať systém založený na zaplatení za každé použitie vozidla MHD bez možnosti neúčtovať prestupy, bez možnosti službu si predplatiť je šialenstvo! Zažil som veľmi príjemné podniky SAD, kde mi nástup prednými dverami nevadí. V živote by som sa nezasadzoval za nástup všetkými dverami v Levoči či Komárne. Ale BB je osemdesiattisícové mesto, kde takto spomaľovať dopravu jednoducho nejde.
Ešte raz, problémom nie je presmerovanie L34, problémom je nemožnosť pokračovať v jazde po prestupe bez zaplatenia ďalšieho cestovného.
---
BB je pritom také pekné mesto! Viem, si tu predstaviť takú skvelú MHD! Už dávno mali trolejbusy získať protipól na opačnom konci mesta v podobe trolejizácie trasy na Sásovú. Kapacitné trasy po trolejom predsa vychádzajú lacnejšie. Okrem toho by zanikli zbytočne 2x prechádzané úseky trasy v oblasti Nám. slobody a žel. stanicou. Z pohľadu cestujúcich by mohla konečne zaniknúť nezmyselná a umelo vybudovaná konečná Parkovisko Mičinská a trolejbusom by sa dalo dostať z jednej strany mesta na druhú.
Nech mi nikto netvrdí, že ľudia medzi sídliskami necestujú. Bystricu síce nepoznám z každodennej prraxe, ale analogicky z Prešova, ktorý je porovnateľný k BB môžem predpokladať, že sa denne kvantum ľudí presúva zo Sásovej na Fončordu a opačne.
Kto vyťahuje finančné problémy, nech sa pozrie do iných miest. Ak dokázali trolejbusy budovať v Žiline, dalo sa to aj v Bystrici. Čože? Že v Žiline majú mestský DP, ktorý je dotovaný aj štátom podstatne viac ako BBDS? A čo bránilo MsÚ BB zriadiť v roku 1993, keď tak spravil Slota, bystrický DP? Kde bola Žilina v roku 1993 a kde bola Bystrica? A kde sú obe mestá dnes? Realita je desivá.
Až ma to všetko znechutilo...
Znechuteny
1)Podlavice su asi jedinym (?) sidliskom v BB, ktore teraz nema priame autobusove spojenie so zeleznicnou stanicou.
O tom, ze sa to obcanom v rozumnom predstihu neoznamilo, pomlcim.
2)Je to o to horsie, ze na Tajovskeho ulici je sustredenych mnozstvo skol (styri fakulty UMB, styri stredne skoly). Strudenti (okrem dvoch fakult UMB) sice mozu ist na stanicu trolejbusom, ale co je to za logiku, prevazat (hlavne v piatok a nedelu) stovky studentov cez celu Foncordu na zeleznicnu stanicu resp. naspat? (Teda aj v zaujme obcanov Foncordy by bolo zachovat povodnu trasu linky 34, lebo odteraz budu trolejbusy cez Foncordu este prepchatejsie). Navyse sa do tych trolejbusov studenti mozno ani nepomestia, to potvrdi kazdy co videl, ako to na Tajovskeho ul. vyzera poobede, ked konci vyucovanie. Jasne, ze mnohi pojdu 34-kou s prestupom, a to je prosim pekne par tisic korun navyse pre dopravny podnik. Mozno o toto islo a iste pomohla aj predstava, ze studenti nie su ludia.
3)Cestovne v BB je myslim v prepocte na kilometer drahsie ako v Bratislave. (Linky su v BB podstatne kratsie a aj priemerna cesta cestujuceho je podstatne kratsia. Cena listku je vysoka.) Nejako mi to nejde do hlavy.
4)V BB, kto nema pristup na internet, nema realnu moznost dostat sa k cestovnym poriadkom MHD. Bud sa nedaju kupit, alebo ak ano, tak par dni v januari a potom sa vypredaju. Mne sa ich nepodarilo kupit este ani raz v zivote. Ani toto mi nejde do hlavy.
Pre mna 3+4 = neschopnost vedenia dopravneho podniku, 1+2 = este nieco horsie.