Novinky pre cestujúcich v Žiline a okolí

Prinášame prehľad najvýznamnejších noviniek pre cestujúcich v Žiline a okolí v súvislosti so zavedením nového IDS.

Od 10. júla 2022 je spustená I. etapa novej Integrovanej dopravy v Žilinskom kraji (IDŽK). Prvá etapa zahŕňa integráciu územia mesta Žilina, Kysúc (Žilina - Čadca) a Rajeckej doliny (Žilina - Čičmany). Upozorňujeme, že vo vlakoch a prímestských autobusoch bude platiť duálna tarifa, čo znamená, že cestujúci bude v prípade jednorazového cestovného postupovať podľa doterajších podmienok železníc, v prípade predplatného cestovného podľa tarify IDS.

V tomto článku prinášame prehľad najvýznamnejších noviniek pre cestujúcich v Žiline a okolí:

  • Zrušenie doterajšieho systému ŽRIDSOd vyššie uvedeného dátumu sa ruší Žilinský regionálny integrovaný dopravný systém (Žilina - Rajec) a je plnohodnotne nahradený novým IDS. Od uvedeného dátumu nebude možné využívať služby ŽRIDS a to vrátane predajných automatov na cestovné lístky spojené s predmetným systémom (žlté automaty na železničných staniciach a zastávkach).
  • Vybrané lístky budú platiť aj vo vlakoch a prímestských autobusoch. Doterajšie 60-minútové lístky na MHD budú po novom okrem MHD platiť aj v prímestských autobusoch SAD Žilina a vlakoch kategórií Os a REx Železničnej spoločnosti Slovensko. Cestujúcim sa tak rožšíria možnosti ako cestovať po meste. Výnimkami sú SMS lístok a lístok zakúpený platobnou kartou v označovači, ktorý bude naďalej platiť len v MHD.
  • Dôjde k zmene sortimentu cestovných lístkov12-minútový lístok bude prestupný len v rámci MHD, zatiaľ čo 60-minútový lístok ľubovoľného druhu bude platných na všetkých integrovaných linkách v zóne 100. Dovozný cestovný lístok bude mať predĺženú platnosť na až 180 minút.
  • Predplatné lístky bude možné zakúpiť pre celé integrované územie, aj pre Rajeckú dolinu a Kysuce. Doteraz sa električenky dali zakúpiť len pre mesto Žilina a v podobe traťových lístkov na železniciach. Po novom to bude možné pre mestá Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto, celú Rajeckú dolinu a časť Kysúc medzi Žilinou a Čadcou.
  • Mesto Žilina bude rozdelené na dve tarifné zóny, pribudnú kombinované predplatné lístkyV rámci nového Integrovaného dopravného systému bude použitý nový systém tarifných zón, v rámci ktorého bude mesto Žilina rozdelené na zónu 99 - mesto Žilina bez MHD a zónu 100 - mesto Žilina s MHD. Samostatne bude možné zakúpiť iba predplatný lístok na zónu 100, zónu 99 bude možné zakúpiť iba v kombinácii s regionálnou zónou, vďaka čomu môžu ušetriť cestujúci z regiónu, ktorí nepoužívajú MHD v Žiline. Systém tarifných zón môžu cestujúci poznať z predchádzajúceho systému ŽRIDS.
  • Rozšíri sa sortiment turistických lístkov. K súčasnému mestskému 24-hodinovému turistickému cestovnému lístku pribudne možnosť nákupu celosieťových cestovných lístkov s dĺžkou platnosti 24 alebo 72 hodín.
  • Predplatné lístky budú predávať aj železnice a SAD Žilina. Keďže už aj predplatné lístky budú spoločné pre MHD, vlaky a prímestské autobusy, zavedie sa ich predaj aj u SAD Žilina a Železničnej spoločnosti Slovensko. Cestujúci tak budú mať možnosť jednoduhšie získať akýkoľvek typ lístka na železničných staniciach, či na predajných miestach SAD Žilina. Predĺženie predplatného lístka bude možné aj vo vlaku u sprievodcu či v prímestskom autobuse u vodiča.

Podrobné informácie o integrovanom dopravnom systéme nájdete v ďalších článkoch na imhd.sk.


Pre jednoduchosť orientácie cestujúcich v IDŽK je na webe imhd.sk spustený rázcestník Integrovaná doprava, v ktorom je možné nájsť všetky informácie potrebné k cestovaniu v novom integrovanom dopravnom systéme.

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.