Pripravovaná zmena tarify prinesie časové lístky aj e-shop

Vyše 20 rokov zaužívanú tarifu má nahradiť nová, jednoduchšia a prehľadnejšia.

Podobne, ako v iných lokalitách našej krajiny, aj v Žilinskom kraji sa pripravuje spustenie integrovaného dopravného systému. V prvej etape je plánovaná plná prevádzková a tarifná integrácia mesta Žilina a regiónu Kysuce, čo nevyhnutne znamená nutnosť zmeny tarify aj na samotnej MHD v Žiline. Súčasný spôsob odbavovania je tu s nami v takmer nezmenenej podobe už viac ako 20 rokov, je morálne zastaralý, pomerne neprehľadný a zložitý, a ceny lístkov sa dlhé roky nemenili ani o výšku inflácie. Navrhovaná tarifa je časová, všetky lístky majú byť prestupné bez obmedzenia počtu prestupov a predplatné cestovné lístky nemajú byť limitované počtom jázd

Odbavovanie v novom tarifnom systéme má byť uživateľsky prijateľnejšie, odpadne nutnosť zaznamenávania každej jazdy aj pri neobmedzených predplatných cestovných lístkoch, čo urýchľuje nástup cestujúcich a skracuje pobyt vozidla na zastávke, rovnako sa debyrokratizuje proces nákupu cestovných dokladov pre cestujúcich zo zvýhodnených skupín. Dlhodobým cieľom je prechod na bezhotovostné formy nákupu cestovných lístkov prostredníctvom dopravnej či platobnej karty, preto budú nákupy kartou vo vozidlách oproti papierovým cestovným lístkom výrazne cenovo zvýhodnené. O zmene budú rozhodovať mestskí poslanci už v pondelok 2. novembra 2020.


Najzásadnejšie zmeny

Kompletný návrh tarify a prehľad všetkých zmien podrobne je k dispozícii na webovom sídle mesta Žilina.


Návrh cenníka

Jednorazové cestovné lístky Papierový CL Dopravná karta Platobná karta
Základný 60-minútový 1,00 € 0,75 €  
Zľavnený 60-minútový 0,70 € 0,55 € 0,55 €
Základný 12-minútový 0,90 € 0,65 € 0,65 €
Zľavnený 12-minútový 0,60 € 0,45 € 0,45 €
Turistický 24-hodinový 4,00 € 4,00 € 4,00 €
Kombinovaný 60-minútový 1,20 € 0,95 € 0,95 €
Doplnkový predaj 60-minútový 2,00 € - -
Dovozný 60-minútový 0,40 € 0,40 € 0,40 €
SMS lístok 60-minútový 1,30 €
Predplatné cestovné lístky Základný Zľavnený Prenosný
30-dňový 20 € 15 € 30 €
90-dňový 58 € 42 € 91 €
Ročný 231 € 166 € 365 €
Ročný ZŤP Extra 15 €

 

Aké sú vaše postrehy k navrhovaným zmenám? Váš názor neváhajte vyjadriť v diskusii pod článkom!

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Valec #1:
Cestujúci by to zneužili! Nad Rajčankou je cosi, plouží se to v rákosí, k mé hrůze je to cosi Jiřího duch!
Aby predplatný ročný lístok pre študenta bol o 34€ drahší ako v BA tak to je už moc! Len pre pripomenutie MHD chodí v BA o neporovnateľnejšie častejšie ako v ZA. Podľa môjho názoru by sa mala cena odrážať od ponúkaných služieb. Nie aby som ja ročne platil 166€ a potom čakal na zastávke 10-15 minút na spoj. Toto je môj názor na novú tarifu.
Zvýšenie cien papierových lístkov je dosť radikálne. Viem, že cieľom je motivovať k presunu do elektronických foriem (kde je zvýšenie minimálne), ale bude chvíľu trvať, kým ľudia začnú dôverovať používaniu platobných kariet. Za tú dobu môže prísť k nižšiemu využívaniu verejnej dopravy. Snáď tí ľudia neodídu natrvalo.

Čo ma však viac zaráža je nulová motivácia kúpy lístka a dlhodobou platnosťou. A to tak denného (zvýšenie ceny o 100% na najvyššiu na Slovensku) ale najmä 90 dňových a ročných. Zľava 9€ nikoho nepresvedčí dať naraz 231 €.

Škoda, dalo sa to aj priaznivejšie spraviť.