Prvé žilinské elektrobusy boli slávnostne odovzdané do prevádzky
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Elektrobusy Škoda Perun 26SH budú vypravované na linky 20, 22, 24 a 26.

Prvé dva žilinské elektrobusy - vozidlá Škoda Perun 26SH #351 a 352 boli 19. decembra 2018 slávnostne odovzdané do premávky. Elektrobusy s mechanickou časťou vyrobenou spoločnosťou Solaris Bus & Coach absolvovali svoju prvú verejnú jazdu v trase Brodno - Vranie - Budatín - Námestie Andreja Hlinku za účasti primátora a doprovodu hudby, pričom z východiskovej zastávky v Brodne odišli o 13:30 a do centra mesta na Námestie Andreja Hlinku dorazili pred 14:00. Potom boli primátorom mesta Petrom Fiabáne a riaditeľom DPMŽ Jánom Barienčíkom pokrstené a následne sa uskutočnila ďalšia prezentačná jazda - okolo centra mesta.

Vozidlá je možné nabíjať 2 spôsobmi - šetrnejším pomalým nabíjaním prostredníctvom zástrčky (s napätím 400 V AC) alebo rýchlym nabíjaním z troleja (s napätím 750 V DC) prostredníctvom polpantografu. Na rozdiel od elektrobusov prevádzkovaných v Bratislave či v Košiciach sú vybavené teplovodným kúrením s elektrickým ohrevom vody, a nie sú naftovým kúrením a sú tak elektrobusmi v pravom slova zmysle.

Elektrobusy oproti naftovým či plynovým autobusom nevypúšťajú do ovzdušia žiadne znečisťujúce látky - pravda, pokiaľ nie sú vybavené naftovým kúrením - a ich jazda je tichšia. Predsa len však ich prevádzka zanecháva drobnú stopu v podobe použitých akumulátorov. Stopu, akú vozidlá napájané výhradne z trakčného vedenia nezanechávajú. Dopravným prostriedkom najviac šetrným k životnému prostrediu tak sú v Žiline naďalej trolejbusy. DPMŽ si túto skutočnosť uvedomuje, a preto je preň ekologická trolejbusová doprava najvyššou prioritou a elektrobusy predstavujú len doplnok trolejbusovej dopravy. Začiatkom budúceho roku budú do prevádzky uvedené ďalšie nové trolejbusy Škoda 26Tr Solaris a Škoda 27Tr Solaris.

Elektrobusy bude DPMŽ nasadzovať na linky 20 22 24 a 26.


21.12.2018
-Majo-

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.