Reakcia na: Juraj #12603:
Je pravdou, že novodobá história MHD v Žiline sa začala písať od roku 1985 a postupne sa vyvíjala v niekoľkých etapách. Obrovský zlom v MHD Žiline nastal 3.7.1988 spustením AVTD. V tých časoch ojedinelý projekt vypracoval Výskumný ústav dopravný v Žiline, Dopravoprojekt Bratislava v úzkom kontakte s MsNV a ČSAD. Na základe analýzy jestvujúceho stavu, vypracovali novú koncepciu MHD s perspektívnymi linkami budúcej trolejbusovej dopravy. V Žiline sa podaril úspešný a mimoriadny experiment, z ktorého MHD v Žiline žije doteraz. Projekt bol ojedinelý aj v bývalej federácii a skúsenosti z neho čerpali aj ostatné dopravné podniky. Vývoj v MHD pokračoval však ďalej odčleňovaním obcí a postupným budovaním trolejbusových liniek od prvej roku 1994 až po poslednú trať roku 2004. Situácia sa zmenila v meste s výstavbou panelového sídliska Hájik, ktorá sa začala v roku 1987. Tu treba pripomenúť, že po prevrate v roku 1989 v plnom rozsahu výstavbu realizuje Mesto Žilina. Na Slovensku bolo len jediné mesto, ktoré neprerušilo panelovú výstavbu zásluhou bývalého primátora a z rozpočtu mesta sú tam už investované stovky miliónov pre svojich občanov. Podľa pôvodného návrhu by na tomto sídlisku malo bývať takmer 15 000 obyvateľov a v tomto roku by tam mala byť bytová výstavba ukončená. Situácia z dopravného hľadiska sa neustále zhoršovala a tento problém aj po vybudovaní trolejbusovej dopravy sa musel riešiť. Sídlisko Hájik bolo a bude dlhé roky problémovým sídliskom pri akejkoľvek verzii dopravy, lebo sa vyvíjalo ako mestský satelit, takmer bez služieb a vyššej občianskej vybavenosti. Pri NKTD dostalo však sídlisko Hájik nadštandard na úkor ostatných sídlisk a nie je možné ho porovnávať s inými žilinskými sídliskami. Tu možno súhlasiť, že aj pri novej GVTD sa budú naďalej porovnávať plusy a mínusy už len medzi dvoma verziami, lebo predchádzajúce obdobia, aj keď si ich pamätáme, sú vývojom uzatvorené.
Juraj
Novodobu historiu MHD v Ziline mozeme rozdelit do 4 etap:
1/ AVTD. Zacala vznikat tzv. Novou koncepciou MHD v Ziline na baze elektrickej trakcie spracovanej v r. 1985 na zaklade vysledkov schvalaneho Smerneho uzemneho planu sidelneho utvaru Zilina SUP-SU-ZA. V autobusovej verzii bola sprevadzkovana 3.7.1988, mal som to obrovske stastie "byt pri tom" od pripravy, spracovania, spustenia az po vyse polrocne tortury s nespokojencami.
1a/ AVTD-2. Este sa trolejbusy nespustili a uz v r. 1991 doslo k prvej zmene. Odtrhli sa niektore uz samostastne obce, prestala existovat L25, 26, 32 a postupne aj L12, s trolejbusmi sa uz neuvazovalo do Liet.Lucky.
2/ AVTD-3. Zmeny po spusteni MHD a potom aj trolejbusov na Hajik a sprevadzkovanie trolejbusoveho prepojenia SO-VL. Vysledkom bolo, co Vladimir vystizne nazval, ze "bolo mnozstvo liniek, ktore jazdili odvsadial vsade, ale dohromady skoro nikdy". Jednou z pricin bolo aj postupne znizovanie rocnych kilometrov z 5,2 /AVTD/ cez 4,2 /AVTD-2/ na 3,5 miliona rocne /AVTD-3/. Medzitym sa rapidne rozrastalo sidlisko Hajik, kde bolo treba dopravu z roka na rok posilnovat. Kde na to vziat?
3/ NKTD. Vziat sa mohlo iba tam, kde sa dalo ubrat. Vysostne z odborneho pohladu bolo jednoznacne, ze vyhoviet sa za malo muziky vsetkym neda a preto sa logicky dopravno-prevadzkove potreby rozdelili na minoritne skupinky /do 100 prepr. osob denne/ a prevaznu majoritu /zvysnych cca 45 tisic prepravenych osob denne/. kde sa pre majoritu ponechali bezprestupove spoje a pre minoritu prestupove. Vladimir to nazval "vacsia berie". Vdaka tomu, ze sa usetrili obrovske kilometre rocne od Vysokoskolakov po Fatransku, mohli sa tieto dat na Hajik a pre zvysnu majoritu vyrazne pridat spoje. Opakujem, nebolo to ziadne politicke, ale vysostne odborne riesenie. Malo jednu chybu, bolo uz pred volbami a niektori sa toho chytili ako predvolebnej agendy. Menovite sa vie presne kto.
4/ Po volbach sa bolo treba zavdacit, a aj ked ludom bolo slubene uplne nieco ine /30-minutovy interval do okrajovych casti mesta/ bolo prijate politicke riesenie "vsetko pre vsetkych" - GVTD. Kazdemu musi byt jasne, ze pri danych rocnych vozokilometroch sa vsetkym vyhoviet neda, teoreticky je na nauspech odsudene aj toto politicke rozhodnutie, bude vsask presadene. Kto si len trochu pozrie navrh zisti, ze vobec nejde o navrat ani k AVTD-3 a uz toboz nie k AVTD, formalne sa niektorymi cislami liniek na to iba podoba. Spatne sa vacsine berie to, co NKTD data a opat sa to rozdava minorite, co je vidiet rapidnym znizenim denneho poctu spojov, opatovnymi vyhliadkovymi jazdami cez cele mesto atd. Z mojho pohladu ide o dalsiu NKTD, teda NKTD-2 Z dopravneho hladiska je teda mozne porovnavat iba tieto dve varianty NKTD a NKTD-2 /=GVTD/, ich plusy a minusy.
Zatial do diskusie len tolko.