MHD Žilina

© Dispecer

Žilina, štvrté najväčšie mesto Slovenska, je krajským mestom Žilinského kraja a jedným z najvýznamnejších dopravných uzlov, predovšetkým pre jeho polohu blízko hraníc s Českou republikou. Jeho najvýznamnejšími dominantami sú Katedrála Najsvätejšej Trojice a Budatínsky zámok.

MHD v Žiline vznikla v roku 1949. Pôvodné autobusy neskôr doplnili trolejbusy (od 1994; dodnes najmladšia trolejbusová prevádzka na Slovensku).

História

Linky a ich prevádzka

Mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú trolejbusové a autobusové linky. Každý druh dopravy pokrýva inú časť mesta, autobusy vykonávajú aj nadväznú a doplnkovú dopravu. Ich trasy sú zvolené tak, aby bolo možné medzi nimi prestupovať a aby obslúžili celé mesto. Sieť zastávok je pomerne hustá.

Denné linky premávajú v čase cca 04:45 - 23:00. Trolejbusové (a najdôležitejšie autobusové) linky jazdia v pracovných dňoch každých najviac 20 minút, večer a cez voľné dni každých najviac 30 minút.

MHD v nočných hodinách zabezpečuje jediná autobusová linka. V čase 23:00 - 04:30 vykonáva 4 spoje obomi smermi. V nočnej doprave platia špeciálne papierové cestovné lístky s vyššou cenou a bežné SMS lístky.

Väčšina liniek prechádza zastávkami v okolí centra - napríklad Železničná stanica, Štefánikovo námestie, či Hurbanova.

Mapy a schémy Nočná linka

Cestovné lístky a pravidlá

Cestovný lístok je potrebné si zakúpiť vopred, pred nástupom do vozidla MHD - v kioskoch, predajniach DPMŽ alebo v automatoch. Zákazníci mobilných operátorov Telekom SK, Orange SK a O2 SK si môžu zakúpiť SMS lístok s platnosťou 60 minút. Cestovný lístok je taktiež možné zakúpiť u vodiča, avšak s vyššou cenou a platí od označenia po dobu prepravy vo vozidle (teda po konečnú zastávku spoja linky).

Pri krátkodobom, ale intenzívnom, používaní MHD odporúčame zakúpiť si 24-hodinový cestovný lístok.

Cestovný lístok je pri prvom použití nutné ihneď po nástupe do vozidla označiť v označovači umiestnenom pri dverách vozidla. Od označenia platí po dobu vyznačenú na lístku. Lístky platné na jedno pásmo sú neprestupné lístky na cesty do vzdialenosti 5 zastávok po trase linky od miesta nástupu. S prestupným cestovným lístkom a cestovnými lístkami s platnosťou 24 hodín a viac je možné aj prestupovať (s prestupným cestovným lístkom však iba raz). Pri prestupe sa lístok neoznačuje (s výnimkou u prestupného cestovného lístka).

Pravidelní cestujúci si môžu zakúpiť čipovú kartu, ktorú je možné využiť na cestovné lístky s platnosťou 30, 90 a 180 dní.

Na všetkých linkách MHD je možné nastupovať všetkými dverami. Časť vozidiel MHD používa dopytové otváranie dverí - dvere si otvárajú cestujúci pomocou tlačidla umiestneného na dverách alebo v ich blízkosti.

V systéme MHD je množstvo zastávok na znamenie. Pri nástupe na takejto zastávke je potrebné stáť tak, aby cestujúceho vodič videl už z väčšej vzdialenosti. Pred vystupovaním na takejto zastávke treba v dostatočnom predstihu stlačiť príslušné tlačidlo.

Ceny a typy cestovných lístkov Predajne Tarifa Prepravný poriadok

Vozidlový park

Vozidlový park dopravcu na linkách MHD aktuálne tvorí presne 50 trolejbusov a vyše 55 autobusov. Takmer 80 % zo všetkých vozidiel je aspoň čiastočne nízkopodlažných. Klimatizáciou je vybavených približne 60 % zo všetkých vozidiel.

Vozidlá Evidenčný stav vozidiel Bezbariérová doprava

Viac informácií o MHD v Žiline

Dopravca

Dopravný podnik mesta Žiliny, s. r. o.

Kontakt na dopravcu

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.