Zvýšenie cien cestovného v regionálnej autobusovej doprave (od 1.2.2023)

Základné cestovné sa zvýši o štvrtinu, resp. o jednu tretinu podľa spôsobu platby za lístok.

Od 1. februára 2023 príde k zmene tarify v regionálnej autobusovej doprave v Prešovskom kraji, kam spadajú aj autobusové linky v oblasti Vysokých Tatier. Podľa Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ako objednávateľa autobusovej dopravy, je dôvodom zvýšenia cien cestovných lístkov snaha o zachovanie súčasného rozsahu dopravy a zachovanie sociálnych zliav pre cestujúcich pri súčasnom zníženom objeme finančných prostriedkov pre samosprávne kraje zo strany štátu.

Cena základného cestovného bude podľa PSK zvýšená podľa typu platby za cestovný lístok, v priemere o 25 % pri platbe dopravnou kartou a o 33 % pri platbe v hotovosti. Zľavnené cestovné sa zvýši priemerne o 8 % pri platbe dopravnou kartou a o 14 % pri platbe v hotovosti. Zároveň sa ceny cestovných lístkov pri platbe v hotovosti zaokrúhlia na desiatky centov. Cestovanie s dopravnou kartou tak bude oproti hotovosti ešte výhodnejšie než doteraz.

Napríklad obyčajné cestovné v hotovosti medzi Tatranskou Lomnicou a Starým Smokovcom (6 km) sa zvýši z doterajších 0,80 € na 1,30 €. Kým doteraz bolo cestovanie v tejto relácii pre návštevníka Tatier nevlastniaceho dopravnú kartu autobusom lacnejšie oproti električke (1,00 €), po novom bude výhodnejšia električka. Pri cestovných vzdialenostiach, kde bola doteraz električka oproti autobusu lacnejšia, sa cenová výhodnosť električky ešte zvýši.

Zmeny sa dotknú aj nároku na zľavnené cestovné, resp. výšky zľavy. Po novom budú môcť zľavnené cestovné lístky využívať cestujúci už od veku 63 rokov. Súčasne sa výška zľavy pri zľavnenom cestovnom zvyšuje z 38 % na 48 %. Pri prestupe s čipovou kartou do 30 minút sa zvyšuje zľava z druhého lístka z 0,10 € na 0,25 €.

Kompletný nový cenník cestovného v regionálnej autobusovej doprave je k dispozícii na stránke SAD Poprad.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.