Cestovanie s preukazom ŤZP / ŤZP-S

Podmienky prepravy cestujúcich s preukazmi ŤZP / ŤZP-S.

MHD Poprad

Držitelia preukazov osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP, ŤZP-S) s trvalým pobytom v SR sa prepravujú v popradskej MHD bezplatne v prípade, ak vlastnia bezkontaktnú čipovú kartu (BČK) vydanú dopravcom. Držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím majú zároveň nárok na bezplatnú prepravu invalidného vozíka alebo vodiaceho psa v prípade nevidiacich osôb. Ak držiteľ preukazu TŽP/ŤZP-S nemá BČK dopravcu, môže využiť osobitné cestovné v hotovosti. Nárok na zľavnené cestovné sa v tomto prípade preukazuje preukazom ŤZP/ŤZP-S spolu s preukazom totožnosti.

Sprievodca osoby s preukazom ŤZP s nárokom na sprievodcu sa prepravuje za zľavnené jednorazové cestovné, alebo môže využiť zľavnený predplatný cestovný lístok. Sprievodca má nárok na zľavnenú prepravu na základe preukazu ŤZP-S sprevádzaného.

Tatranská elektrická železnica

Držitelia preukazov osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP, ŤZP-S) sa v sieti TEŽ prepravujú za zľavnené (polovičné) cestovné. Držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím majú zároveň nárok na bezplatnú prepravu:

  • invalidného vozíka,
  • sprievodcu,
  • detského kočíka pre imobilné dieťa,
  • vodiaceho psa.

Nárok na zľavnené cestovné resp. bezplatnú prepravu sa v týchto prípadoch preukazuje preukazom ŤZP / ŤZP-S. Sprievodca, resp. vodiaci pes má nárok na bezplatnú prepravu na základe preukazu ŤZP-S sprevádzaného.


Prímestské autobusy SAD Poprad (Tatra Express)

Držitelia preukazov ŤZP, ŤZP-S môžu cestovať za zľavnené cestovné, rovnako ako aj sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S. Nárok na zľavu sa preukazuje preukazom ŤZP, ŤZP-S, alebo preukazom vystaveným iným dopravcom, ktorý je zapojený do systému TransCard.

Zároveň majú držitelia týchto preukazov nárok na bezplatnú prepravu batožiny (taška na kolieskach, cestovná taška, invalidný vozík) a vodiaceho psa.


Tatranské lanové dráhy

Držitelia preukazov osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP, ŤZP-S) majú na tatranských lanovkách možnosť cestovať za zľavnené cestovné. Za rovnaké zľavnené cestovné sa prepravuje aj sprievodca osoby s preukazom ŤZP-S. Za prepravu invalidného vozíka na pozemnej lanovke na Hrebienok sa poplatok neúčtuje.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.