MHD Poprad so zapožičaným elektrickým autobusom Mercedes-Benz eCitaro

Cestujúci sa môžu v Poprade bezplatne odviezť moderným elektrickým autobusom Mercedes-Benz.

Dopravca SAD Poprad bude od pondelka 12. septembra do 5. októbra 2022 na linkách popradskej MHD testovať plne elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. Autobus zapožičal do Popradu jeho výrobca. Cestujúcich bude počas skúšobnej prevádzky v Poprade prepravovať bezplatne. Ešte pred zaradením do premávky si ho budú môcť cestujúci pozrieť v piatok 9. septembra medzi 14. a 17. hodinou na popradskej autobusovej stanici v rámci podujatia Cesta za zdravím.

Batériový elektrobus Mercedes-Benz eCitaro výrobca po prvýkrát predstavil v roku 2018. Vozidlo vychádza z modelového radu Citaro, ktorého zástupcov s naftovým pohonom prevádzkuje aj SAD Poprad na linkách MHD v Poprade. Od bežného Citara sa elektrické eCitaro odlišuje najmä svojim jedinečným dizajnom vychádzajúcim z experimentálneho autobusu Mercedes-Benz Future Bus. eCitaro poháňajú elektromotory umiestnené v nábojoch zadnej nápravy ZF AVE 130, každý s výkonom 125 kW. Elektrickú energiu dodávajú lítium-iónové akumulátory s NMC článkami s celkovou kapacitou 292 kWh.

Prezentačné eCitaro bolo vyrobené v roku 2019 a doteraz absolvovalo prezentačné jazdy vo viacerých nemeckých a maďarských mestách. Na Slovensku ešte eCitaro nejazdilo.

Prevádzka elektrobusu je súčasťou propagácie cestovania mestskou hromadnou dopravou, ktorú môžu obyvatelia s trvalým pobytom v Poprade od septembra do konca tohto roka využívať bezplatne po zakúpení dopravnej karty. „Chceli sme, aby Popradčania videli, čo čaká naše mesto do budúcna. Bude to elektro doprava. Máme ako prví na Slovensku zapožičaný tento autobus. Som rád, že sme opäť v niečom prví a chcem poprosiť Popradčanov, aby si zaobstarali kartu na hromadnú dopravu. Ja si ju idem zakúpiť teraz tiež, aby som ukázal, ako sa to dá vybaviť,uviedol pri príležitosti predstavenia autobusu primátor mesta Anton Danko.

V nedávnej minulosti bol na linkách popradskej MHD krátku dobu prevádzkovaný aj elektrobus slovenskej výroby Troliga Bus Leonis Electric.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.