Zlepšenie regionálnej autobusovej dopravy v regióne Vysokých Tatier (od 12.12.2021)

Cestovanie regionálnymi autobusmi v okolí Popradu a na Spiši zjednoduší pravidelná taktová doprava.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako objednávateľ regionálnej dopravy pristupuje k zavedeniu atraktívnejšej taktovej autobusovej dopravy v tatranskom a spišsskom regióne v rámci vznikajúceho Integrovaného dopravného systému Východ. Od 12. decembra 2021 budú platiť nové cestovné poriadky regionálnych autobusov, ktoré prinesú pravidelnú dopravu v jednoducho zapamätateľných časových intervaloch a lepšiu koordináciu so železničnou dopravou.

„Súčasné cestovné poriadky s nepravidelnými odchodmi a jazdnými časmi či množstvom poznámok a výnimiek pôsobia na cestujúcich zložito a chaoticky. Dôsledkom toho je stále menší počet cestujúcich v prímestských autobusoch. Tento trend chceme zvrátiť zavádzaním taktového systému dopravnej obsluhy, ktorý je založený na pravidelných intervaloch odchodov autobusov zo zastávok – zväčša v 30, 60, alebo 120-minútových – ako aj na rovnomernejšej ponuke spojení v priebehu dňa namiesto často kritizovaných súbehov. V praxi to bude fungovať tak, že každú hodinu pôjde spoj zo zastávky v rovnakú minútu. Autobusy už teda nebudú odchádzať v rôznych časoch a cestujúci si tak nebudú musieť zakaždým v cestovnom poriadku kontrolovať konkrétny čas odchodu každého spoja,“ vysvetlil výhody nového taktového systému predseda PSK Milan Majerský.

Taktová doprava bude zavedená na týchto linkách dopravcu SAD Poprad:

 • Štrbské Pleso – Vyšné Hágy – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Lendak
 • Poprad – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Ždiar – Tatranská Javorina
 • Poprad – Svit – Mengusovce – Štôla – Vyšné Hágy
 • Poprad – Svit – Lučivná – Štrba – Štrbské Pleso
 • Poprad – Svit – Lučivná – Štrba – Važec
 • Poprad – Svit –  Lučivná – Šuňava – Liptovská Teplička
 • Poprad – Kežmarok – Spišská Belá – Lendak
 • Poprad – Kežmarok – Spišská Stará Ves – Červený Kláštor – Veľká Lesná
 • Poprad – Levoča – Spišské Podhradie
 • Poprad – Spišská Teplica
 • Kežmarok – Stará Lesná – Tatranská Lomnica
 • Levoča – Spišské Podhradie – Spišské Vlachy – Krompachy
 • Levoča – Vyšné Repaše – Brutovce – Vyšný Slavkov
 • Spišské Podhradie – Studenec – Ordzovany – Bijacovce

Verejná doprava v tatranskom regióne je špecifická aj v tom, že okrem miestnych obyvateľov prepravuje aj množstvo turistov. Uplatňovaním moderných trendov teda v tomto prípade prispejeme aj k rozvoju cestovného ruchu a ekologickejšej mobilite v chránených územiach,“ dodal Milan Majerský.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: draxter #3:
Každopádne, určite skús poslať ten mail a odpoveď od PSK zavesiť sem - samého by ma zaujímalo, akú odpoveď by si dostal od PSK. 😉
Reakcia na: Dispecer #2:
To ja viem, to nebola ani otázka na imhd, na to som tu už roky roky roky roky.... 😉 Ale upozorniť na vec treba, lebo možno mi niečo uniklo...ale žiaľ asi nie.
Reakcia na: draxter #1:
Čo tak sa opýtať priamo PSK o tom, čo si myslí o dodržiavaní ods. 5 § 15 zákona č. 56/2012 Z. z. formou e-mailu na adresu doprava@vucpo.sk, či predseda@vucpo.sk, podatelna@vucpo.sk alebo info@vucpo.sk (ak by si to naformuloval ako žiadosť podľa infozákona)?

Na imhd.sk Ti na to asi nik neodpovie...
Pekná myšlienka...kde sú návrhy CP? ZMena za rohom a už je menej než 10 dní do platnosti. SAD PP nič na webe...či aj Prešovský kraj si robí zo zákona trhací kalendár?