Trať ozubnicovej železnice sa dočká komplexnej rekonštrukcie

Železnice Slovenskej republiky vyhlásili verejné obstarávanie na rekonštrukciu trate zubačky.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili začiatkom mája 2019 verejné obstarávanie na zhotoviteľa komplexnej rekonštrukcie ozubnicovej železničnej trate Štrba - Štrbské Pleso. Ozubnicová trať dĺžky 4,78 km s maximálnym stúpaním 150 ‰ bola do prevádzky uvedená takmer pred polstoročím pred Majstrovstvami sveta v klasickom lyžovaní, ktoré sa vo Vysokých Tatrách konali v roku 1970. Pre zabezpečenie potrebného komfortu pre cestujúcich je preto jej rekonštrukcia už nevyhnutná. Okrem rekonštrukcie trate zvýšia komfort pre cestujúcich aj nové vlaky pre ozubnicovú železnicu, ktoré budú dodané v rokoch 2020 - 2021.

Rekonštrukcia trate ozubnicovej železnice bude pozostávať z:

  • komplexnej rekonštrukcie železničného zvršku a spodku v staniciach a medzistaničných úsekoch,
  • celkovej rekonštrukcie trakčného vedenia v celej dĺžke trate,
  • rekonštrukcie nástupnej hrany ozubnicovej železnice v stanici Štrbské Pleso,
  • rekonštrukcie nástupišta zastávky Tatranský Lieskovec
  • rekonštrukcie nástupnej hrany a podlahy v stanici Štrba
  • rekonštrukcie zabezpečovacieho a oznamovacieho zariadenia, osvetlenia nástupíšť,
  • rekonštrukcie priechodov pre chodcov na trati ozubnicovej železnice.

Rekonštrukcia ozubnicovej železnice by mala trvať 10 mesiacov a vyžiada si úplnú výluku vlakov medzi Štrbou a Štrbským Plesom. Odhadovaná cena zákazky je 17,740 mil € bez DPH, pričom rekonštrukcia má byť financovaná z vlastných zdrojov ŽSR. Dokumentáciu k rekonštrukcii je možné nájsť na stránke ŽSR.

V rámci samostatnej stavby prejde v roku 2019 rekonštrukciou aj budova stanice Štrba, kde príde k výmene nefunkčného eskalátora za nový, namontovaný bude nový výťah pre cestujúcich z prízemia do haly ozubnicovej železnice a vymenené budú aj dvere a brány budovy a tiež presklená fasáda.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.