Decembrové tatranské dopravné jubileá

V priebehu tohtoročného decembra si pripomíname viaceré jubileá tatranskej dopravy. Významný rozvoj oblasti Vysokých Tatier začal po výstavbe Košicko-bohumínskej železnice. Dňa 8. decembra roku 1871, teda pred 140. rokmi, bola otvorená premávka na úseku KBŽ zo Žiliny do Popradu a o 4 dni neskôr mohli vlaky pokračovať až do Spišskej Novej Vsi. Po výstavbe tejto železnice sa postupne rozvíjala aj doprava do tatranských osád. Koľajové spojenie s KBŽ najskôr získali Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, v rokoch 1904 - 1906 spojil Starý Smokovec s Popradom predchodca dnešného trolejbusu a od roku 1908 elektrická železnica.

Ďalšie jubileum oslavuje Tatranská elektrická železnica. 16. decembra uplynie presne 100 rokov od spustenia premávky elektrických vlakov v úsekoch Starý Smokovec - Tatranská Polianka a Starý Smokovec - Tatranská Lomnica. Priame prepojenie tatranských osád bolo dovtedy možné len konskými povozmi po nepríliš kvalitnej Klotildinej ceste. Na doplnenie vozňového parku pre rozšírenú elektrickú železnicu boli zároveň dodané 3 veľké motorové a 4 vlečné vozne Ganz. V nasledujúcom roku bola tatranská železnica predĺžená z Tatranskej Polianky až na Štrbské Pleso.

Pred 70. rokmi, 19. decembra 1941, sa mohli prví cestujúci odviezť visutou lanovkou zo Skalnatého plesa na Lomnický štít. Výstavba tejto unikátnej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice cez Štart a Skalnaté pleso na Lomnický štít začala v roku 1936. Úsek po Skalnaté pleso bol uvedený do prevádzky už v decembri 1937, výstavba náročnejšieho úseku bola dokončená v roku 1940, no prvých cestujúcich vyviezla na Lomnický štít až o rok neskôr. V súčasnosti je v prevádzke už len úsek Skalnaté pleso - Lomnický štít. Premávka na spodnom úseku bola zastavená v roku 1999 a zariadenie lanovky (s výnimkou staničných budov a prvej podpery) bolo zrušené v rokoch 2010 - 2011. Návštevníci na poľskej strane Tatier sa mohli visutou lanovkou odviezť na jeden zo štítov - Kasprowy wierch - už o 5 rokov skôr, t. j. v roku 1936.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.