mne sa osobne velmi paci Volvo ma velmi pekny interier aj vybavenie.urcite by som si ho vedel predstavit na linkach MHD ak by sa nahodou nezakupili tak jedine co ostava z klbakov je bud Citelis alebo Solaris alebo sa mylim?
cena náhradných dielcoch....... neviem, netuším...napr. oco jazdí uz 3tí rok na kamióne volvo, a bez problémov.....v predajnosti nákladných áut je volvo na popredných mietach (keby bola taka draha udrzba asi by to tak nebolo ) jasnacka autobus je ina téma, ale nazval by som ho kludne " mensím bratom nákladného vozidla". v podstate je to tak, ci sa mylim?
Kazi sa vsetko, to je pravda, otazka je len nakolko sa to kazi. Moj zamestnavatel mal tiez pred par rokmi take obdobie, ze kupoval vyhradne to najlacnejsie bez ohladu na to, odkial to prislo - vdaka tomu ma koncern pochybnu cest byt jedinym prevadykovatelom Ikarusov v Norsku. Jediny vysledok tejto politiky (s ktorou je uz nastastie koniec) je ze mame celu generaciu lacnych Connect a Ik E9, na ktorych udrzbu a opravy v porovnani s drahsimi Volvami 8700 a MB Integrami a Citarami padol majlant a ktore sa navyse budu musiet vyradit o peknych par rokov skor nez ich drahsi rovesnici (hlavne tie Ikarusy po 4 rokoch ledva dr6ia pokope). V konecnom dosledku firma paradne prerobila.
Dvakrat by som si rozmyslel, ci kupim lacny, zatial nikde inde neprevadzkovany autobus od firmy, ktora nikdy predtzm klbaky nevyrabala. A o BN12 si tiez myslim svoje - ako primestske busy sa Sory bezpochyby osvedcili, ale zatazenie na MHD je uplne o niecom inom. Neviem ako v Nitre, ale ked si pozries diskusiu na K-Reporte, tak v mestach kde ich prevadzkuju su z nich nadseni iba sotousi. Vodici, dispeceri, dielenski a podobne na ne nenapisu jedine pekne slovo. Keby sme sa bavili o kontinualnej obnove vozoveho parku, je to nieco ine - kupili by sa 2-3 exemplare a ak by bola spokojnost, o tri roky dalsie. Ale ak sa maju vsetky klbaky vymenit jednym vrzom ... vravim, dvakrat by som si to rozmyslel. Myslim, ze zivotnost sedmrocneho Volva a noveho Soru nebude az taka rozdielna...
Vodiči sú zadelení na jednotlivé strediská fixne. Vodiči MHD sú vodiči MHD a vodiči prímestských autobusov sú vodiči prímestských autobusov. Jedni nevykonávajú linky tých druhých a opačne. Prestupy medzi jednotlivými strediskami samozrejme existujú, ale sú to trvalé alebo aspoň dlhodobé zmeny (napr. že vodič z nejakého dôvodu je preradený alebo sa sám rozhodne požiadať o preradenie). Žiadne malé výpomoci typu, že "Jožko z prímestskej" ide na tri dni robiť MHD, nie sú. Otázka nadčasovania na iných strediskách nie je aktuálna (roboty má dosť každý aj u svojich...).
V rámci MHD sú potom vodiči pridelení na konkrétny voz a na typ režimu pracovných zmien - buď tzv. dvojslužné (týždeň ráno, týždeň poobede) alebo delené (výkon len v čase špičky). Následne rotujú na linkách, ktoré zodpovedajú príslušnému typu pracovných zmien a príslušnému typu vozidla. Vznikajú tak štyri základné skupiny:
- dvojslužné malé
- dvojslužné klbáky
- delené malé
- delené klbáky
Samozrejme doprava je živá, existujú maródky, dovolenky a pod., takže sem-tam si vodiči odjazdia aj linku z "cudzej skupiny".
Len minimum vodičov má osobitné zadelenie s dvojicou menených liniek alebo dokonca jedinou stálou linkou. Sú to obyčajne vodiči vykonávajúci zvozy ostatných vodičov, ale aj vodiči Citara, ktoré (ak náhodou jazdí) sa vyskytuje stabilne na L28.
Hádam som to podal zrozumiteľne. Ako presne obiehajú vodiči na prímestskej, neviem. Určite však v oveľa väčšej miere majú pridelené svoje stále domovské linky.
to je síce pekné, ale ako som už raz písal, kazí sa všetko. opraviť volvo alebo opraviť citelis, či sor, to asi nebude za tie isté prachy. ale možno sa mýlim. neviem totiž či si opravy komplet bez ohľadu na výrobcu robíte sami v dielňach, aleo dodávateľsky. určite však servis volvo, ako aj originál náhradné diely sú drahšie. jedine že by sa kazili o toľko menej, že aj keby bola oprava drahšia, vyrovnalo by sa to, alebo skôr dúfam že by to bolo menej, ako za viaceré "lacnejšie" opravy cites, či sor. terba to zvážiť z viacerých strán. vo veolia sa ale určite už niekto na to pozeral z viacerých strán - dúfam. potom by som navrhol do budúcna aby autobusy pre MAD boli od troch výrobcov - mercedes, volvo, sor ?(ten sor to trochu kazí, ale keď ich už máme toľko nových a sú za málo peňazí ..) to by steboli fakt "európsky dopravca".
takže už sa teším na obnovu. ?
cital som prispevky ktore sa tykali zivotnosti autobusov...a riesil sa problem okolo 7 rocnych klbakov zo zenevy.... myslim ze treba brat do uvahy aj to ze zivotnost autobusov volvo sa neda porovnat s nejakym citelisom alebo sorom, volvá ju majú min 1,5 - 2 krát vyššiu.....treba to očekovať ?
Jedna otázka na Vladimíra - akým spôsobom sú pridelení vodiči na MHD a prímestské linky? Nastálo na svoj úsek alebo sú aj takí čo jazdia oboje, prípadne môže vodič MHD nadčasovať na prímestí a opačne?
bocna elektronicka tabula je nefunkcna takze z boku nebola linka oznacena...
A neviem o com hovoris ved vedla Cinskej restauracie linka7 jazdi na Mostnej ul oproti divadlu...
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa. Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou. Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.
SiTy
A neviem o com hovoris ved vedla Cinskej restauracie linka7 jazdi na Mostnej ul oproti divadlu...