Za nájom trolejbusov zaplatí spoločnosť MHD BB 1,3 mil. mesačne
BANSKÁ BYSTRICA 26. februára (SITA) - Za nájom 25 trolejbusov, väčšiny trolejového vedenia a ďalšieho potrebného technického zázemia na prevádzku trolejbusovej dopravy bude banskobystrická mestská spoločnosť MHD BB platiť vlastníkovi tohto majetku spoločnosti SAD-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (SAD-BBDS) 1,3 milióna korún mesačne.
Agentúru SITA o tom dnes informovala predsedníčka predstavenstva MHD BB Jaroslava Hýblová s tým, že nájomné začnú podľa zmluvy platiť až od dňa právoplatnosti licencií potrebných na prevádzku trolejbusovej dopravy. O vydanie potrebných licencií požiadala MHD BB Banskobystrický samosprávny kraj 21. februára, zatiaľ ich nedostala. „Naša spoločnosť od podpisu zmluvy o nájme z 24. októbra minulého roka až doteraz nevynaložila žiadne finančné prostriedky súvisiace s predmetom nájmu. Takýmto spôsobom dokázalo predstavenstvo MHD BB uzavrieť exkluzívnu zmluvu na budúci výkon trolejbusovej dopravy, ale zároveň ochrániť do času začiatku jej prevádzky nielen finančné prostriedky vlastnej spoločnosti, ale hlavne rozpočet mesta, z ktorého budú tieto výkony hradené,“ zdôraznila Hýblová. Dodala, že nájomné je prakticky vo výške odpisov z prenajímaného majetku. Podobnú nájomnú zmluvu uzavrela MHD BB aj s mestom Banská Bystrica, od ktorého si bude prenajímať časť trolejového vedenia za 1,4 milióna korún ročne. Mesto Banská Bystrica totiž vlastní okolo päť percent trolejovej siete v meste, zvyšok patrí SAD-BBDS.
Spoločnosť MHD BB, ktorej 100-percentným vlastníkom je mesto Banská Bystrica, najprv o cene za nájom majetku SAD-BBDS odmietala informovať s tým, že ide o obchodné tajomstvo. „MHD BB nie je dotovaná mestom, nedostáva od mesta žiadne finančné príspevky, financuje sa výlučne z vlastných zdrojov, preto sú všetky jej úkony a teda aj zmluvy obchodným tajomstvom,“ povedala v októbri Hýblová. Situácia sa podľa nej zmenila podpisom zmluvy o výkone vo verenom záujme medzi MHD BB a mestom Banská Bystrica 8. februára. „Touto zmluvou sa mesto okrem iného zaviazalo financovať náklady spojené s prevádzkovaním trolejbusovej dopravy. Od termínu jej podpisu podliehajú výdavky na trolejbusovú dopravu Zákonu o slobodnom prístupe k informáciám,“ uviedla dnes Hýblová. Dodala, že po podpise pripravovanej podobnej zmluvy, ktorá sa bude týkať prevádzky minibusov, zverejní MHD BB aj cenu, za ktorú vlani na jeseň nakúpila štyri minibusy.
Podľa zmluvy MHD BB s mestom by sa trolejbusy do hromadnej dopravy osôb v Banskej Bystrici mali vrátiť najneskôr 1. apríla. Mesto má na spustenie a prevádzku trolejbusovej dopravy poskytnúť tento rok spoločnosti MHD BB 16 miliónov korún. Ak sa však mesto nedohodne so spoločnosťou SAD Zvolen, ktorá je v súčasnosti hlavným prevádzkovateľom hromadnej dopravy osôb v Banskej Bystrici, na znížení rozsahu ňou poskytovaných výkonov, budú možno na obnovených trolejbusových linkách jazdiť okrem trolejbusov MHD BB naďalej aj autobusy SAD Zvolen.
Trolejbusy nejazdia v Banskej Bystrici od začiatku minulého roka, odkedy prevzala prevádzku tamojšej hromadnej dopravy osôb SAD Zvolen od SAD-BBDS. Spoločnosť SAD Zvolen totiž nevlastní trolejbusy ani troleje a na ich prenájme sa s SAD-BBDS nedohodla.
http://www.sme.sk/c/3167213/Za-najom-trolejbusov-zaplati-spolocnost-MHD-BB-13-mil-mesacne.html
BANSKÁ BYSTRICA 26. februára (SITA) - Za nájom 25 trolejbusov, väčšiny trolejového vedenia a ďalšieho potrebného technického zázemia na prevádzku trolejbusovej dopravy bude banskobystrická mestská spoločnosť MHD BB platiť vlastníkovi tohto majetku spoločnosti SAD-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (SAD-BBDS) 1,3 milióna korún mesačne.
Agentúru SITA o tom dnes informovala predsedníčka predstavenstva MHD BB Jaroslava Hýblová s tým, že nájomné začnú podľa zmluvy platiť až od dňa právoplatnosti licencií potrebných na prevádzku trolejbusovej dopravy. O vydanie potrebných licencií požiadala MHD BB Banskobystrický samosprávny kraj 21. februára, zatiaľ ich nedostala. „Naša spoločnosť od podpisu zmluvy o nájme z 24. októbra minulého roka až doteraz nevynaložila žiadne finančné prostriedky súvisiace s predmetom nájmu. Takýmto spôsobom dokázalo predstavenstvo MHD BB uzavrieť exkluzívnu zmluvu na budúci výkon trolejbusovej dopravy, ale zároveň ochrániť do času začiatku jej prevádzky nielen finančné prostriedky vlastnej spoločnosti, ale hlavne rozpočet mesta, z ktorého budú tieto výkony hradené,“ zdôraznila Hýblová. Dodala, že nájomné je prakticky vo výške odpisov z prenajímaného majetku. Podobnú nájomnú zmluvu uzavrela MHD BB aj s mestom Banská Bystrica, od ktorého si bude prenajímať časť trolejového vedenia za 1,4 milióna korún ročne. Mesto Banská Bystrica totiž vlastní okolo päť percent trolejovej siete v meste, zvyšok patrí SAD-BBDS.
Spoločnosť MHD BB, ktorej 100-percentným vlastníkom je mesto Banská Bystrica, najprv o cene za nájom majetku SAD-BBDS odmietala informovať s tým, že ide o obchodné tajomstvo. „MHD BB nie je dotovaná mestom, nedostáva od mesta žiadne finančné príspevky, financuje sa výlučne z vlastných zdrojov, preto sú všetky jej úkony a teda aj zmluvy obchodným tajomstvom,“ povedala v októbri Hýblová. Situácia sa podľa nej zmenila podpisom zmluvy o výkone vo verenom záujme medzi MHD BB a mestom Banská Bystrica 8. februára. „Touto zmluvou sa mesto okrem iného zaviazalo financovať náklady spojené s prevádzkovaním trolejbusovej dopravy. Od termínu jej podpisu podliehajú výdavky na trolejbusovú dopravu Zákonu o slobodnom prístupe k informáciám,“ uviedla dnes Hýblová. Dodala, že po podpise pripravovanej podobnej zmluvy, ktorá sa bude týkať prevádzky minibusov, zverejní MHD BB aj cenu, za ktorú vlani na jeseň nakúpila štyri minibusy.
Podľa zmluvy MHD BB s mestom by sa trolejbusy do hromadnej dopravy osôb v Banskej Bystrici mali vrátiť najneskôr 1. apríla. Mesto má na spustenie a prevádzku trolejbusovej dopravy poskytnúť tento rok spoločnosti MHD BB 16 miliónov korún. Ak sa však mesto nedohodne so spoločnosťou SAD Zvolen, ktorá je v súčasnosti hlavným prevádzkovateľom hromadnej dopravy osôb v Banskej Bystrici, na znížení rozsahu ňou poskytovaných výkonov, budú možno na obnovených trolejbusových linkách jazdiť okrem trolejbusov MHD BB naďalej aj autobusy SAD Zvolen.
Trolejbusy nejazdia v Banskej Bystrici od začiatku minulého roka, odkedy prevzala prevádzku tamojšej hromadnej dopravy osôb SAD Zvolen od SAD-BBDS. Spoločnosť SAD Zvolen totiž nevlastní trolejbusy ani troleje a na ich prenájme sa s SAD-BBDS nedohodla.
http://www.sme.sk/c/3167213/Za-najom-trolejbusov-zaplati-spolocnost-MHD-BB-13-mil-mesacne.html

alebo reklama pre sad zv zdarma... rtv ma neobjektivne spravy z mhd v meste ... a vzdy nadrzala a nadrza sad zvolen!!!! to je objektivnost !!! ?
expresbb
Re #19886 drnco85: dávam potom do pozornosti túto inštitúciu. www.rada-rtv.sk . V prípade pochybnosti pre objektívnosť treba tam napísať.
Re #19884 drnco85: „nemas to jedno ci nastupis do autobusu alebo trolejbusu ????“ Nemáš. Trolejbus ťa dokáže odviesť v kopcovitom teréne ako je mesto Banská Bystrica rýchlejšie.
„myslim si ze je rozdiel sa vozit novym vykurenym autobusom ako starou kopou srotu na kolesach pripojenou na spagatoch !!!“ Myslím, že o kúrení v trolejbusoch sa tu už dosť popísalo. Tak len pripomeniem, že trolejbus kúriť dokáže. Tak ako autobus nekúriť. Taktiež sú aj nové trolejbusy. Len to chvíľku potrvá, kým sa nakúpia aj do BB.
„Myslim ze obyvatelia sasovej cestujucich do radvane a foncordy ich aj tak nebudu vyuzivat ,ved na co by prestupovaly ... trolejbusy su drahe riesenie radsej sa mohly postavit za tie peniaze cyklisticke trasy SASOVA-FONCORDA-RADVAN a okolie ... alebo opravit chodniky“ No a ja by som sa pozrel koľko ľudí momentálne využíva prime linky. Nepíšem, že to nie je dobrý nápad. Len ja by som si ho vedel predstaviť v trolejbusovej forme.
„TAKTO MESTO ZBYTOCNE VYHODILO VELKE FINANCNE PROSTRIEDKY NA PREVADZKU“ Samotné prevádzkové náklady na trolejbusy sú omnoho menšie ako na autobusy. Len k týmto nákladom treba pripočítať náklady na udržiavanie dráhy. Čiže z toho vychádza, že trolejbus sa oplatí mať tam, kde je veľká preprava ľudí. Potom sa trolejbusy stávajú lacnejšie ako autobusy.
„!!! a uz ked ma mesto zaujem na prevadzke mhd v meste tak preco si ju nezabezpecuje same ???? ved s prenajatymi trolejbusmy , a autobusmy ktore vlasni by mu kapacitne stacilo na prevazdku mhdbb ???“ Toť otázka pre mesto. Pri súčasných počtoch by to asi ani taký problém nemal byť. Len stačí sa pozrieť ako vyzerajú vozidlá MHD BB a.s. (DPM BB a.s.) (LUK neglb ma za to)
Re #1504 LUK ( dispecerak ) : LUK to je linka 601455. Tak nezavádzaj, keď už tak, tak ex L55.